Топ 10 Фентъзи герои
Землемория – Урсула ле Гуин
Claymore
Вторият по-„сериозен“ фентъзи роман, който прочетох след Властелинът на пръстените (ако не броим Хари Потър, разбира се :)) беше Магьосникът от Землемория. Причината романът да ми е харесал толкова, ми се изясни чак сега, при третия прочит, шест години след втория. Това е главният герой, Гед. Той и романът са едно неделимо цяло, и това, което несъзнателно е впечатлило 10-годишното ми мозъче, е фактът, че целият роман е изграден върху развитието на Гед. Той е единственият главен герой, и за разлика от Властелина, неговото пътешествие не е свързано със спасяване на света, а със спасяването на самия него и възможноста отново да е цял.
Лесно е за едно дете или юноша да симпатизира на Гед, особено четейки частта от книгата, която се развива в Роук, училището за магьосници. Като всеки ученик, малък или голям, Гед също има приятели и съперници. Но именно арогантността и гневът го карат да направи грешка и да освободи сянката, която ще го преследва дълго време. В последствие Гед си връща загубеното, научава се на търпение и мъдрост и се изправя срещу своето отражение – сянката. Това, което прави героя и романа наистина интересни, особено като се има предвид времето, когато е издаден, е именно вътрешното търсене на Гед, което за някои хора ще е клиширано, но е и това, което прави произведението фентъзи класика. Гед е просто човек – изпитва гордост, страст, гняв, цялата палитра от човешки емоции. Развитието на сюжета е свързано с неговото вътрешно развитие, а то е напълно логично. При сравнението с недоразвитите купища герои, присъщи на Властелинът на пръстените и множеството му имитации, това развитие и тази искреност липсват. И мисля че това, заедно с факта, че не съм препрочитал творението на Толкин, а и не съм изпитвал такова желание от 6 години, говорят повече от всичко друго за качествата на Гед като протагонист и за книгата като фентъзи класика.
Aravala
Гед Ястреба. Това е детето, което израства пред очите ни от пеленаче до един от най-великите мъже на Землемория. Всеки, който се е потапял в атмосферата, създадена от Урсула ле Гуин, неизменно е изпитал силна съпричастност към младия магьосник. Гед се отличава като един от малкото пълнокръвни и реалистично изпипани герои в ерата на класическото фентъзи. Той е роден талант и могъщ магьосник, но пътят му не е никак лек. Гед минава през множество премеждия по пътя на съзряването и мъдростта. Живее в неизвестност, отдава се на себелюбие и гордост, прекомерна самоувереност и егоизъм, така присъщи на великите. Прави грешки и после плаща скъпо за тях, само за да осъзнае, че тези грешки са го отвели накрай света, открили са му пътя към себеопознаването и истинската мощ. И през цялото време остава близък и любим на читателя. Светът на Землемория винаги ще запленява със своята сурова магия, прости правила и сложни образи. А Гед винаги ще е най-яркият, най-променливият и мъдър герой в своя свят.
Емблематични цитати:
„Ала не мога. Трябва да следвам предначертания си път и да обърна гръб на светлите брегове. Прекалено много бързах, а сега нямам време. Продадох слънчевата светлина, градовете и далечните земи за шепа власт, за една сянка, за мрак.“
„Чуй, Тенар. Чуй ме внимателно. Ти си била само съдина на злото. Сега злото се е изляло навън. С него е свършено. Заровено е в собствения си гроб. Ти не си създадена за жестокост и мрак. Създадена си да носиш светлина, като горящ фенер, който съхранява и отдава своя пламък. Аз открих фенера незапален. Няма да го оставя на някой пустинен остров като нещо намерено и захвърлено.“
Готин материал. Около половината от героите не ги бях и чувал даже, обаче, а и ми липсва Коруин Амбърски. Особено се зарадвах на Гед, Смърт и Ваймс – когото щях да сложа на първо място, ако зависеше от мен, де…
Всъщност на Коруин не му стигнаха един-два гласа, аз даже писах за него щото се бях объркал. 😀
Не знам какви са ви читателите и кой е редил класацията ама си е пълен смях, лаишка история!
Това е начинът хората да те вземат насериозно 🙂
Йорда, от чист интерес, ти кои герои би сложил в класацията?
Да, или пък кои са тук незаслужено?
Ваймс, Ранд или Гед?
(Примерно последния аз не го харесвам, пък той си ключов и влиятелен образ във фентъзи литературата.)
Йорда, обърни внимание на твърде общата тема „Топ 10 фентъзи герои“.
Не „Топ 10 брилянтно развити от литературна гледна точка фентъзи герои“ (където без съмнение Ваймс пак ще се класира) или „Топ 10 редки фентъзи герои, чието познаване те представя, като голям библиофил“ (Ваймс ще е прекалено mainstream за него). 😉
Във въведението пишеше „Така че тази класация може и да е показателна за общото мнение на екипа на Shadowdance, но това не значи, че отговаря на 100% на индивидуалния вкус на кой да е от нас.“.
Т.е. това „общо мнение“ може да е просто прекалено разнопосочно, за да генерира „лъскав“ списък, който да ти се понрави.
Ами нормално е да сложат импчето за номер 1. Все пак в момента всичко е луднало по „Игра на тронове“ и съответно първоизточника му. От класираните съм запознат отчасти само с творчеството на Пратчет и „Троновете“. Планирам да се запозная и с „Кулата“ на Кинг, но кой знае кога ще стане. Иначе инквизитора ме заинтригува и съм си го отбелязал.
Колкото до импчето, симпатяга е но не са за изхвърляне и двамата му съратници Шае и оня касапин(забравих му името) дето винаги говори открито и никога не се самозабравя кой е и какъв е. Денерис също е интересна с метаморфозата която търпи от крехка девойка в предводител и евентуален победител в „Играта“(знам, че поредицата не е завършена и мисля, че в крайна сметка драконите ще си върнат 1-вото място).
много съм изненадан че не намирам тук Джон сняг, Нед Старк, Ангуа, белгарион или поне един от геройте на Реймънд фийст – най – вече Джими Ръчицата, Арута или Пъг, но защо не и Накор. За сметка на това герои като роланд не са чак толкоз известни, изненадан съм че са се вместили.
Поздравления за класацията!!! А, твърдения от рода на „Около половината от героите не ги бях и чувал даже“ си е кощунство и невежество. Четете хораааааааа.
Поздравления! Класацията е чудесна и е нормално никой от четящите да срещне в нея своите ТОП 10. И все пак, Коруин много ми липсва…
. Шокиран съм че видях КОНАН в тази класация (за него са се изписали стотници книги иматри игралини филам сериене филим, анимационин филим, комикси). та робърт Хауърд е сред създателиет на думата Фентъзи. гандалф също би трябвало да е тук. тирион и Гед не са чак толокз популярни,
Коруин наистина е интересен персонаж, както и Знахарят от Хрониките на Черния отряд, Пъг от Войната на разлома или пък по скоро Джейми Ръчичката. Санд дан Глокта определено е много епичен образ, но и Кървавите девет го бива … Така си е, много са героите.
Thumbs up за Накор, Пъг и Джими ръчицата – уникални герои, които няма как да бъдат изпуснати. Факт е, че има и много други велики персонажи, които да допълнят класацията. Въпреки че Тирион определено е достоен за възхищение, аз не бих го поставила на първо място, но както се спомена всеки си има различните критерии и е персонално. Отделно с риск не мога да не добавя тук и Ричард Рал, и Вещерът. И все пак трябва да спомена, че бих се радвала да видя още от тази класация, личните описания и начинът, по който авторите на статия предават възхищението си от героите. Има вдъхновение. Благодарности за хубавите статии.
Йорг Анкрат ( Разделената империя, Марк Лорънс) и Зедикус З’ул Зорандер (Мечът на истината, Тери Гудкайнд) щяха да са добри попълнения според мен.
Фиц Рицарин по описание ми звучи досущ като Влад Талтош :д Трябва да проверя коя книга е писана първа :р