Познавате ли ShadowDance?
Здравейте отново! Продължаваме с още празненства и щуротии по случай нашия 20-годишен юбилей тази седмица! Но какво наистина се случи през тези 20 години? Доколко познавате всъщност голямата фантазийна мъглявина, която представлява ShadowDance? Опитайте късмета си с тази скромна разходка из двадесет абсолютно случайни факта за списанието и историята му и вижте доколко сте внимавали и преди, и сега! А най-хубавото? Няма значение колко въпроса познаете вярно 🙂 Всички участвали в нашия ShadowDance куиз автоматично влизат в томболата за теглене на подаръци, които вече раздаваме по повод юбилея. Разбира се, напомняме ви, че ако ни изпратите и нещо творческо, както вече обещахме, шансовете ви нарастват двойно!
Готови ли сте? Започваме!
Поздравления за участието в играта! Надяваме се разходката из дебрите на поколенческия кораб на ShadowDance да ви е била приятна. Току-виж дори да ви е налегнала малко носталгия или детективски дух! Е, ако се чудите дали сте поровили достатъчно вярно из паяжините на миналото и бумтящите двигатели на сайта, ето и верните отговори:
- Нулевият брой наистина е на шльокавица, и наистина има разказ от Ян, който машината на времето дори услужливо ви предлага тук 🙂 Новините от Колелото са ясни. А макар в нулевото си редакционно Ян да пише, принудени сме да цитираме, „taka che prikanqm vseki koito nqkoga e posqgal kum beliq list i jelae da se vklychi v nachinanieto da izprati neshto bilo to razkaz, stihche ili klyka svarzana s janra FANTASY„, то за съжаление така и никой не не изпраща достатъчно стихчета, достойни за цяла рубрика. Отговорът е „рубрика за поезия„.
- Списанието дълго се помещава на достолепния домейн shadowdance.hit.bg. За съжаление (или за радост), с прекратяването дейността на този легендарен български сървър, първите девет+един броя на списанието остават на практика най-апокрифният и неоткриваем архив във фантастосферата.
- Колегите Valheru, днес по-известен като Sparhawk (Александър Драганов) и Елан Морин Тедронай (Чавдар Ликов) са сред първите присъединили се към екипа още в брой 4 на списанието. Скоро след това обаче, основно поради идейни различия за търсенията в жанра, те се оттеглят от екипа след брой 8 и се посвещават на проекта Dragonclub, а по-късно и на Цитаделата. Част от историята на тези два проекта можете да прочетете в представянето на колегата Александър Драганов, който и до днес е сред активните стожери на сцената, в поредицата за Фантастичния фендъм. Кои са другите колеги в първоначалния състав? Ta’veren, днес по-известен в екипа като Xellos, и Dark Wanderer, който отдавна ни изостави в посока Барселона, но ние все така го тачим!
- Прехвърлянето на списанието на блоговия формат, който виждаме и днес, бе спасителната сламка, с помощта на която ShadowDance излезе от почти двугодишна пауза. Съживяването помогна да разширим екипа малко по-късно, а колежката Aravala бе едно от новите попълнения, спечелила сърцата ни с грандиозен текст за любимия ѝ Тери Пратчет, и по-късно превърнала се в ключов ръчкатор и организатор на инициативи в редиците на екипа.
- Макар колегата Random, който в по-късни години извлачва цялото списание на гърба си, наистина да започва кариерата си с култови разкази, един от които печели наградата на публиката в първия ни конкурс, финалният победител според оценките на журито е писателят, драматург и учен Пламен Глогов. Почерпете се с наградените разкази и от първия, и от втория конкурс!
- Колкото и да е невероятно, Нийл Геймън наистина се снима с наградата на тогава едва седемгодишната ни скромна инициатива. Спомени и много снимки от церемонията можете да намерите в статията на колегата Рандъм от далечната 2007 година!
Списанието, в което немалка част от екипа се е разписвала през годините, бе Animania, издание на нашите приятели от Artline Studios, което за съжаление не намери достатъчно стабилен пазар въпреки силно фенския подход при издаването му и залезе след само шест броя. Седмият все още можете да прочетете в ShadowDance.
- Въпреки че комиксовата рубрика е виждала материали от значителен брой колеги, никой не е бил толкова отдаден за нея, колкото Dr. Horrible, който закономерно я оглави и поддържа с любов в последните няколко години.
- Макар и тя да да изпадна в незавидна пауза поради невъзможност на екипа да я продължи, “Библиотека Хипертекст” е един от проектите, с които ShadowDance се гордее най-много! В него ни партнираха колегите от Сборище на трубадури, които поддържат огледално копие на библиотеката, както и писателя Хари Марков и преводачът Жени Колева.
- „Best of ShadowDance“ бе инициатива, насочена към популяризирането на списанието за гласуването на Еврокон 2004, където ShadowDance имаше номинация и спечели второ място за фензин. Историята на това славно събитие е описана в голяма сборна статия на страниците на списанието.
- Разбира се, това е колегата Ordo Malleus. Ако цветистият му стил не е достатъчен, за да ви насочи към тази информация, аватарът със сигурност би трябвало 🙂
- Въпреки че „Под прикритие“ и „Стъклен дом“ безспорно са посвоему силно фантастични творби, верният отговор тук е „Западен свят, Игра на тронове, Пазителите и Тъмните му материи„.
- Единственият филм (досега!) в рубриката „Евъргрийн“ е Лабиринт, за който писахме по тъжен повод, след като големият Дейвид Боуи ни напусна и отиде сред звездите. „If we can sparkle, he may land tonight“ 😉
- Въпреки че достолепната рубрика Хумор бе с нас още от втори брой нататък и ни даде поредицата от резюметата на Исам за Колелото или този кратък шедьовър за японския, за съжаление като тъжни стари хора, така и не я възродихме в блоговия формат. За сметка на това Dark Chronicles и First Look намериха своите прераждания!
- Интересно е, че редакционните се завръщат, по думите на Ян във верния отговор от ноември 2015 г. не в малка степен и по повод петнадесетгодишния рожден ден от списанието. Петте години оттогава досега със сигурност остават най-успешните в историята на ShadowDance, но разбира се най-доброто предстои 🙂
- Всички други класации вече са се случвали, но не и тази за научнофантастични герои. Чудим се дали да не я оставим на вас!
- Верният отговор тук е “Буря се надига” и “Среднощни кули”, а причината – тривиална. Тези две книги излязоха на родния пазар насред най-големите паузи и спадове в историята на списанието. . Но ако се чудите за споменатите препрочити, ретроспекции и статии или дори ревюто на финала на поредицата, потърсете ги с търсачката 🙂
За щастие на родната публика, Брандън Сандерсън и Пиер Певел посетиха България в последните години, но не и Робин Хоб. Нея срещнахме на WorldCon 2017 в Хелзинки – събитието, за което така и не написахме статия, но надеждата все така умира последна! Робин Хоб е един от най-завладяващите и изисквани хора, които човек може да срещне на живо, а ако се чудите за старото ни интервю в Ричард Морган, ето го тук!
- Хорър тематичната ни седмица съдържаше общо цели 16 материала, сред които класации, обзори, профили и разбира се много много текстове за любими творби. Не забравяйте да разгледате и останалите ни тематични седмици, а също така давайте идеи за нови 🙂
- Наистина, екипът е най-голямото богатство на списанието, ако ни позволите тази скромност. Смелчагата от въпроса е колегата Niksan. С неговата и с историите на всички останали колеги от Новата Вълна можете да се запознаете в тяхното представяне 🙂 Приятно четене и благодарим за участието! И не подсказвайте на другарчетата, нека опитат своя късмет!
И аз имам една викторина към екипа на ШД:
Познайте в кой от 20-те си отговора подходих най-безотговорно. 😀
М… му! (Или дори: Мммуууу!) Като пуснах горния коментар, ми се скриха отговорите на викторината (вашата) – тъкмо я бях попълнил.
Има ли начин да ги видя, без да я попълвам пак?
(Не е толкоз трудно и да се повторя, де. Хем ще проверите къде съм налучквал. 😉 )