Фантастичните сериали, които не бива да пропускате
Космически сериали
Един от класическите и най-стари поджанрове на фантастичната телевизия. Тук сме подбрали три сериала, които покриват развитието му от 80-те години, през 90-те и до първото десетилетие на новия век. Стискаме палци прясно дебютиралият The Expanse на SyFy скоро да се нареди до звездните си предшественици.
Стар Трек: Следващото поколение
Стар Трек: Следващото поколение винаги ще бъде любимият сериал от франчайза за хората от моето поколение. Не непременно защото е най-добрият (макар че в световен
мащаб е най-често спряганата част от вселената, като опре до тази титла), а защото беше един от първите и най-ярки образци на космическата научна фантастика, които имахме шанса да видим на българския малък екран като деца. Този сериал ни показа вселена, пълна с живот и невъобразими чудеса, която в 2016-a може би не е най-реалистичната репрезентация на това, което се случва в космоса, но която въпреки това показва огромен размах на въображението.
Едно от най-важните постижения на Трек вселената – във всичките ѝ части, но ОСОБЕНО в Следващото поколение – е че това всъщност е може би единствената истинска утопия в популярната култура на голям или малък екран. Човечеството от 24-ти век е надмогнало войните, глада и болестите. Парите не са основен двигател и натрупването на богатства отдавна не е легитимна причина за каквото и да било. При все наивитета на поднасянето ѝ, тази вселена е изключително притегателна с оптимизма си. Капитан Жан-Люк Пикар е носител на идеала, че дипломацията и опитът да подходиш към непознатото с опит за разбиране и приятелство винаги ще постигне по-добър резултат от враждебността и агресията.
Екипажът на Ентърпрайз също така е може би най-обичаният от феновете на франчайза. Пикар е дипломат и ментор с осанката на римски благородник. Уилям Райкър е каубоят, който капитан Кърк беше в оригиналния сериал. Андроидът Дейта, с неуморимото си желание да разбере хората и да бъде един от тях, командир Уорф, чиято клингонска природа е в постоянен конфликт с дълга му на Старфлийт офицер… нито един от другите Стар Трек сериали не може да се похвали с толкова колоритен и запомнящ се екипаж, където всеки зрител ще намери герой, който да му пасне идеално.
Вкратце, макар и вече доста ретро, Следващото поколение си остава един от стълбовете на научната фантастика, който при все липсата на по-дълбок сюжет или специални ефекти, е разпалил въображението на повече от едно поколение фенове на жанра. Ако човек иска да махне вкуса от безмозъчния екшън рибуут на Ейбрамс, няма по-добър сериал от този.
Вавилон 5
Годината е 2258, а станция Вавилон 5 въплъщава надеждите на човечеството за мир в галактиката. Първите три станции със същото име са станали жертва на саботажи и/или терористични актове, а Вавилон 4 изчезва 24 часа преди да стане напълно функционална. Вавилон 5 е дом за посланиците на най-могъщите раси в галактиката, и последна надежда за предотвратяването на множество тлеещи конфликти.
Понякога е много трудно човек да пише за любимите си неща, били те книги, сериали или филми. А Вавилон 5 за мен е много близо до съвършенството, поне що се отнася до фантастичните сериали. Причините са разнообразни, но ще се спра на основните две.
На първо място, това е сериалът, с който Дж. Майкъл Стражински собственоръчно променя жанра както във визуално, така и в разказваческо отношение. Специалните ефекти са впечатляващи за времето си, извънземните раси са интересни и оригинални, но най-ценното е историята. Вавилон 5 е първият научно-фантастичен сериал, който не разчита единствено на готини персонажи, а залага сериозно на предварително планирана история от пет големи арки (по една за всеки от сезоните). Стражински стига дори по-далеч и написва всеки от героите по такъв начин, че при евентуални проблеми (отказване на актьор, смърт и т.н.) да може да ги премахне от сериала, без основната история да пострада от това. Не са за пренебрегване и някои звездни включвания сред гост сценаристите като Нийл Геймън, Харлан Елисън, Дейвид Геролд и Катрин Дренан.
На второ място са разглежданите теми. Вавилон 5 не е сериал, разчитащ единствено на визия и симпатични герои, а се стреми да засяга и сериозни теми като религиозния фанатизъм, расовите противоречия, социалния натиск, сблъсъка на култури, правото на избор и т.н. Всички събития, колкото и незначителни да изглеждат на пръв поглед, оказват влияние върху развитието на героите и ги променят. Разглезеният и циничен Лондо Молари от сезон 1 е доста различен от Лондо от сезон 5, а Дж’Кар е направо христоматиен пример за израстване.
В рамките на 110 епизода и 6 телевизионни филма, Стражински успява да изгради една достоверна вселена, раздирана от конфликти, изпълнена с мистерии и населена с интересни персонажи. Ако харесвате класическа космическа опера и не се притеснявате да гледате сериал сниман преди 20+ години, дайте шанс на Вавилон 5.
Бойна звезда: Галактика
Бойна звезда: Галактика е представител на по-новата вълна от мрачно-реалистични сериали. На теория се води римейк на античния за родните представи сериал със същото име от 1978 г., който обаче е далеч по-малко популярен и (казват) много различен. Действието се развива в някакво неопределено бъдеще, в което Дванадесетте колонии водят война със силоните – раса от роботи, които, както си му е редът, в един момент се разбунтуват и започват да горят от желания да изтребят създателите си. Дотук нищо оригинално, но в началото на сериала силоните всъщност постигат целта си – атомните им бомби превръщат колониите в руини, където само хлебарки и скорпиони могат да оцелеят. Единствената надежда на човечеството остава бойният космически кораб „Галактика“, който събира флотилия с последните оцелели и се отправя в търсене на убежище. И то не какво да е убежище, а легендарната планета Земя…
Бойна звезда: Галактика е сериал, изпълнен с премеждия, обрати, космически битки, предателства, сладки триумфи и горчиви поражения (познайте кои са повече). Всичко това е чудесно, но това, което го прави наистина запомнящ се, са героите и философско-религиозните теми. Силоните не са само отявлено изкуствени метални злодеи – някои са андроиди, и то толкова добре направени, че в голяма част от сериала интригата се върти около това кой точно е силон под прикритие и как да бъдат разконспирирани въпросните. Някои от самите андроиди се вживяват дотолкова в ролята си, че минават на страната на хората. Въобще, създателите са се постарали сериалът да не е съвсем черно-бял, колкото и абсурдно да звучи това, при положение че в самото начало силоните избиват десетки милиарди хора.
Сега за персонажите. Сериалът предлага впечатляващо разнообразие – от стандартните идеалисти като Аполо и Хило, до понякога стряскащо безскрупулната Лора Рослин, различните вариации на хуманоидните модели силони и, не на последно място, Гайъс Балтар, моят личен любимец. Той е отявлен нарцисист, който обича много малко неща повече от звука на собствения си глас. Споменах ли, че престъпната му небрежност е главната причина за ядрения апокалипсис, сполетял колониите? Но напук на това, трудно е човек да не е съпричастен към люшканията му между опити да изкупи поне малко от вината си и изкушението да каже „Абе я да видим как ще се оправяте без мен, простаци такива!“.
За съжаление, към края, качеството на Бойна звезда: Галактика спада чувствително (освен ако нямате нездрава склонност към евтина метафизика и голяма поносимост към дупките в сюжета [въпрос на гледна точка – бел. Рандъм ;)]), но като цяло сериалът e от онези произведения, които феновете на жанра трябва да гледат. Ако не за друго, то поне за да видите опитите за обръщане с главата надолу на толкова много клишета….
Феноменално начало на годината…
(И – о, изумление! – какво съвпадение в мненията ни с Роланд за ST: TNG. 😀 )
Още преди да съм го изчел всичкото, пращам към Наско Славов. На него много му липсват събеседници за сериалите. 🙂
… и накрая специално благодаря на Рандъм за категорията „Фантастична драма“. За The Leftovers вече бях чувал силни думи, но Carnivale ми е съвсем непознат. А както знаем, в пътуващите циркове има ТОЛКОВА материал за мистерия и метемпсихоза… 🙂
Набелязвам си ги.
Хубава класация, но на мястото на скучноватия „Агент Картър“ например, или на някое от янг-адълт нещотата си, сто пъти бих сложила Lexx.
Благодаря за споделената информация .Половината съм ги гледал и някой са наистина уникални и много любими (Lost,Battlestar Galactica,Daredevil,),други така и не ми влязоха по кожата като Supernatural (прекалено голяма сапунка ми се струва,и не обичам разтеглени истории и между тях пълнежи със станд алоун епизоди ,с изключение на любими като Fringe и The X-Files ),Стар Трек: Следващото поколение-ще трябва да се гледа,а от Вавилон 5 съм гледал отделни епизоди и ще трябва да го започна от начало .Задължително ще изгледам Black Mirror (странно как съм го пропуснал,може би защото леко не долюбвам Британските продукции,Нетфликс са поръчали 3-ти сезон за тази година),Агент Картър го започнах ,но за сега не впечатлява като Daredevil или най-малкото Jessica Jones,Бъфи (може би заради сладникавата героиня) и Енджъл също съм ги пропуснал ,но ще наваксам . Светулката е настина завладяващ,но ми се струва малко прехвален (може би ако беше се развила историята),Doctor Who си чака реда в плейлиста ,Carnivale – беше много добър до колкото си спомням,The Leftovers е доста впечатляващ и съм в началото на 2-ри сезон . Аз бих включил задължително HEROES ,Fringe и великолепния Penny Dreadful . Може би Colony (2016 TV Series) също ще се окаже добър ,Dark Matter (2015 TV Series) представи добър първи сезон,The Expanse (2015 TV Series) започна обещаващо ,от новите Брит. Humans (2015 TV Series) си заслужава,за паралелна вселена The Man in the High Castle (2015 TV Series) е много добър , 12 Monkeys (2015 TV Series) и Sense8 (2015 TV Series) си заслужава да се видят ….. В крайна сметка всичко е въпрос на личностно възприятие и усещане .
Zivoroka ме подсети, че и на мен ми липсваха Sense8 в класацията ви…
Но пък открих яркия отзив на Рол:
https://www.shadowdance.info/magazine/tvshows/sense8/
И за него мерси!
(Ако имах някакъв проблем със Sense8, той беше загатнат към края на отзива – че целият първи сезон, всичките тия 12 часа, беше практически само увод в сюжета. Тепърва имаме да откриваме защо едните преследват другите; ВСИЧКИ сенсейти ли са секси хубавци (а, да… това пък ми беше идеологическият проблем – толкова ли един по-пълен/нелицеприятен/сакат герой не можаха да впишат… :/ ); каква е философската рамка на цялото нещо. Хубавото е, че сега чакаме следващ сезон. 🙂 )
Повечето сериали съм гледал, но все пак открих 2-3 заглавия, които ще се заредят още тази вечер. Според мен обаче има 2 големи пропуска в класацията. На първо място в категорията „космическа фантастика“ липсва Фарскейп. Сериалът спокойно може да влезе и в някоя от другите категории, но спокойно може да заеме мястото на който и да е от споменатите заглавия. Второ, в категорията на Джос Уедън е пропуснат едно от най-силните му сериали, а именно Dollhouse. Всъщност единственият негов сериал, който е на средно ниво е Агентите на ЩИТ. Останалите направо пишат телевизионна история. ☺
Добро изреждане и представяне, браво. 🙂
Бих добавил в тази компания Star Trek: The Original Series, Star Trek: Deep Space Nine, Farscape, Dollhouse и Fringe.
Сега с риск да ме нападнат ЛОСТ-аджиите (не онези дето ходят на лостове пред блока) ще кажа, че ЛОСТ тотално се скофти към края. Започна добре, горе долу първите 2 сезона, искам да кажа, че ги изгледах за 3 дни (правете сметка колко часа на ден прави това) После започна да се сбозява и накрая финала…еми у мен лично финала остави една горчилка, едно такова гадно чувство на неудовлетвореност. Още повече, че до колкото помня сценаристите бяха направили едни обещания, които не успяха да изпълнят.
Supernatural на моменти просто си го гледах заради саундтрака 🙂 В един момент безкрайните диалози между братята ми дойдоха в повече.
Ама сте много гадни, набелязах си 3 сериала, след като изчетох класацията…как ще стане с това ограничено време….не знам. 😀
Страхотни класация!
Като заклет фен на Доктора, бих добавила Torchwood (в моят топ 3 за сериали) с John Barrowman, който е пътувал с Доктора няколко пъти.
Fringe – много любим сериал. Бих препоръчала Grimm – интересен сериал и все по-добре се развива и определено задържа интереса.
Supernatural – също любим, особени първите сезони. Трябва да призная, че го разводниха малко, но пък няма как да не го гледам 🙂
Изгледах на един дъх The Whispers и Killjoys (последният ми напомня на Banlieu 13 по някакъв начин).
Black Mirror съм го пропуснала някъде, но грешката ще бъде поправена! 🙂
Stargate SG-1, Stargate Atlantis липсват, а са супер сериалите 🙂
Струва ми се че Person of Interest доста добре би се вписал в етичната категория с тематиката за шпонирането на населението и изкуствения интелект. Вярно повече си пада екшън, но въпреки това сериала повдига някои доста интересни въпроси и теми.
Много добра идея за подреждане на сериалите. Аз също искам да добавя за Старгейт сериалите. Мисля, че си заслужават гледането много 🙂
Kyle XY, Dark Angel, Roswell, Aquila, Stargate SG-1, Stargate Atlantis.
stargate , stargate atlantis , fringe
По голямата част от изброените сериали така и не ги завърших, без Галактика. Останалите ще си ги отбележа, Д-ра от години му се каня, но дали защото е огромен, дали защото е британска фантастика, така и не го почнах. Само като препоръка: ако почнете да гледате Галактика, изгледайте го в следния ред: 1-во Каприка-скучен е, но е желателно за да видите основните мотиви поради които са се появили силоните, 2-ро Кръв и хром, просто за да се запознаете с първата мисия на младия Уилям Адама, 3-то пилотните серии от сезон 1, след което ако искате гледайте План-но личния ми съвет е да го оставите за след края на сериала, 4-то след края на 3-ти сезон гледайте Бръснач-и веднага след него 4-ти сезон. Ако искате си потърсете из нета/трудно се намира, но го има/ оригиналните серии, които могат да се разделят на 2 сезона-първите 10-11 са нещо в стил „Бенджи, Закс и т.н.“, като екипажа на Галактика намира Земята и се връща в миналото за да предотврати плана на силоните да променят човешката история, някъде след 10-ти епизод сюжета се променя и почва да проследява една от легендите на човечеството, която поставя основите на бъдещия мир със силоните. Общо взето сериала е сбъркан здравата: имаме дете медиум-пророк който е основната сили на Галактика, след това имаме рязък завой и почваме да гледаме бащата на детето-медиум, омешват се и трети индивиди в главната битка хора-силони и въобще става каша.
Е, ама къде остана Farscape? Класика от 90те, наред с Вавилон5. The Outer Limits, Twilight Zone?
Иначе да, има още много заглавия, които биха могли да се добавят. От по-старите: Psi Factor, First Wave (за мен лично те бяха много човешкоформиращи).
Heroes, Being Human. От по-новите, Dark Matter, дето се опитва да е нещо като нова версия на Firefly, но му липсва Джос. Outlander (поне като концепция).
Между другото, fun fact, Рон Мур (шоурънъра на Батълстар) е започнал кариерата си като сценарист в Star Trek: TNG. Някъде над 20 епизода са негови. Също е работил по голяма част от Carnivale. А в момента ръководи Outlander. Но това е за друга тема 🙂
Ей, сега като казваш Псифактор, преди месец си го пусках, щото и за мен беше много съществен сериал, но си го спомнях по-як, някои неща по-добре да останат в миналото и спомените 😀 Може би трябваше да дочакам втори сезон да дойде Мат Фрюър, та по-натам може би пак ще се пробвам. В първи сезон (поне първите десетина епизода за които ми стигнаха силите) всеки епизод се състои от два случая по 20 минути, с известно редуване на фантастични с обясними истории. Имаше някои интересни идеи, но постоянният каст съществува просто да си казва репликите и въобще не са си правили труда да градят герои и взаимоотношения, много често епизодичните герои, които представят за 20 минутки, са представени далеч по-задълбочено, отколкото изследователите, които просто „си вършат работата“. Но пък ми хареса как се въртяха екипите и как във всеки епизод участва различно комбо от тях.
ПС Шоуто открива ударно с Раян Гослинг с визията от „Брейкър хай“ (който също си пусках наскоро, носталгична вълна)
Най после приключих и Изгубените и колкото и тъпо да звучо но силата на този фантастичен сериал всъщност бе в раздел драма. Над 100 и кусур серии, точно второстепенните истории във всяка една серия не ме накараха да съжалявам за всяка една серия и направиха поносими присъствието на редица досадни герои, като хобита-наркоман, мрънкащия чернокож татко, плешивия белокож вожд и досадния „искам да бъда номер 1“ от лошите. Определено един от най силните американски сериали, от който ХБО са се научили, че си струва да си разточителен в бюджета при направата на ТВ сериал. Колко ли народ е ползвал числата на Хърли за да спечелят от лотарията?
„Герои“ го изгледах след Изгубените вкл. и Реборн-а и определено си струва, но няма как да не спомена постоянно повтарящата се фабула: добрите поеденично се опитват да спрат лошите за да спасят Човечеството и Планетата, докато накрая осъзнават максимата „Съединението прави Силата“, и цялото това циклене след 3-ти сезон започва да омръзва и дори Маси Ока и неговия Хиро не могат да оправят лошия вкус.
По повод на Lost и „точно второстепенните истории във всяка една серия не ме накараха да съжалявам за всяка една серия“, не мога да не възкликна: човече, Ники и Пауло!
В момента гледам шестия сезон на Свръхестествено и пестно казано не е лош. Много рядко има някои противоречиви серии, но кмаше такива и в първите пет сезона. Не знам какво ще е положението в 7 сезон.