Battlestar Galactica
Season 4


Създател: Роналд Д. Муур
Формат: 19 епизода по 45 минути и 1 епизод от час и половина

В ролите: Едуард Джеймс Олмос, Мери МакДонъл, Кейти Сакхоф, Джейми Бамбър, Джеймс Калис, Триша Хелфър, Грейс Парк, Майкъл Хоган, Аарон Дъглас, Тамо Пеникет, Майкъл Труко, Алесандро Джулиани, Река Шарма и др.

Автор: Роланд

     И тъй, достигнахме заветния край на Battlestar Galactica. Много чакане се изчака, много теории се изтеоретизираха, много намеци се намекнаха и много високи очаквания се извисиха. Неминуемо беше, че при тайнствеността и мащаба на историята на сериала, финалът му ще се окаже или тотален провал, или нещо, което да раздели феновете на два противникови лагера. При всички натрупвания през четирите сезона, шансът да имаме край, който да удовлетвори всички, просто не съществуваше.
     Е, радостен съм да обявя, че финалът на Galactica все пак е от втория тип, което значи, че поне част от феновете са доволни от него. Радостен съм също така да споделя, че аз спадам към въпросната част, и не просто съм доволен, а възхитен от края на сериала.
     Но всяко нещо по реда си. Историята на четвърти сезон започва точно там, където свърши увисналият край на трети (очевидно следват спойлери, така че ако още не сте стигнали дотук, ми се махайте от ревюто!): силоните са обкръжили човешката флотилия и се готвят да я размажат, докато Кара Трейс мистериозно се завръща от мъртвите, обявявайки, че е открила Земята. Оттам нататък сезонът само се развива с разкритие след разкритие, почти непрестанен екшън и огромно развитие на някои централни герои и повечето сюжетни линии. В новосформираното човешко общество Лий Адама най-накрая открива мястото си, докато Кара се мъчи да разбере защо е изгубила своето. Четиримата новоосъзнати силони се опитват да намерят смисъла на съществуването си, а в същото време между различните модели, преследващи хората, се появяват конфликти и раздор. А междувременно адмирал Бил Адама и президент Лора Розлин преминават през своя личен катарзис, докато болестта на Розлин напредва, а Адама осъзнава, че скоро ще му се наложи да се сбогува с жената, която обича.
     Изкушавам се да кажа, че четвърти сезон е най-добрият от Battlestar Galactica, но тъй като все пак съм гледал предните три преди доста време и спомените ми за тях са малко по-мъгляви, ще се въздържа. При все това обаче смятам, че сезонът е изключително силен, въпреки лекото развлачване в третата си четвърт. За пореден път си самодоказах тезата, че е вредно човек да гледа сериалите епизод по епизод, докато излизат, понеже си спестих груповата фрустрация, която феновете бълваха, когато след едноседмично чакане вместо екшън и Драматични Разкрития™ получаваха кротък керъктър дивелъпмент. Гледан като едно цяло, четвърти сезон е великолепно завършено произведение с една доста силна миникулминация по средата (клифхенгърът на междусезонния финал, след който последва прекъсване от половин година) и постоянно натрупване на напрежение до края си. В него има всичко, което прави BSG толкова силен сериал – политически интриги, мистицизъм, космически битки и огромно количество Кара Трейс!
     Което ни отвежда до финала. Сега, аз тая мисъл я развивах дълго време по форуми, но понеже не всеки е длъжен да ми следи глупостите в онлайн пространството, смятам, че е редно да си я кажа и тук. Battlestar Galactica не е твърда фантастика. Дори като вземем предвид, че това е сериал, чиято история е била нагаждана в процеса на снимане, а не планирана цялостно от самото си начало, пак е до болка очевидно, че в основата на BSG стои мистицизмът. Целият първи сезон се въртеше от пророчество, за бога! Вездесъщият Бог на силоните си подаваше невидимата глава нон-стоп. От трети сезон нататък започна да се говори и за ангели. Да, безспорно концепциите са се развивали малко по малко и финалът на сериала твърдо не изглежда като да е бил планиран поначало. Обаче той отговаря именно на тази мистична концепция. Отсега предупреждавам – не всичко става ясно накрая. Не всички тайни са разкрити, не всички герои получават отговорите, които търсят. Но целият четвърти сезон на Galactica е подчинен на концепцията за вярата в нещо, за което нямаш доказателство. За вярата като такава, с други думи, а вярата изисква малко слепота. Финалът на сериала може и да не е удовлетворителен за феновете на твърдата фантастика, но BSG никога не е бил в този жанр и съответно ако ви липсва научното обяснение на необяснимото, проблемът е във вашите възприятия. За мен краят на Galactica е идеален.
     Което пък ни води до финалната оценка на сериала. Струваше ли си шума Battlestar Galactica и оправда ли очакванията? Аз смятам, че да. Мисля, че той се доказа като един от най-силните фантастични сериали, правени някога, и дори в крайна сметка да не се разви според очакванията на всички (черна точка за теоретизаторите, бтв, че сами си прецакват кефа), BSG не изневери на себе си, а това е най-важното. Знам, че в момента, в който в Америка пуснат събрано издание на целия сериал, веднага вадя от фонда "баничка" и си го закупувам.

Оценка на сезона: 9.5/10
Оценка на сериала: 9/10