Приказки и митологии
Фентъзито винаги се е базирало на приказки и митологии. Много текст е изписан за вдъхновението на Дж. Р. Р. Толкин от староанглийските и скандинавските предания, и доколкото неговият Властелин е широко смятан за родоначалник на жанра, няма по-добро доказателство за връзката между митологичното и фантастичното. Тук обаче се обръщаме конкретно към този тип произведения, които директно включват в себе си някакъв аспект на класическите легенди от нашия свят, било то като механика на разказа, било като митопоетичен език или като въвличане на конкретни герои, богове, създания, истории. Границата отново е тънка. Например елфите имат митологичен произход, но в наши дни са по-скоро присвоени и много силно модифицирани от фентъзи литературата и съответно присъствието им не е достатъчно, за да определим произведения с елфически герои в този поджанр. Троя на Дейвид Гемел пресича в историческото и във военното фентъзи, но фундаментално е основана на легенда, с всички прилежащи черти като божественото и героичното. Друг характерен маркер на този тип романи е повлияването от конкретен фолклорен тип сетинг от нашия свят, например китайския в един от романите по-долу. Интересен случай е и творчеството на Нийл Геймън, което Катрин Валенте определя като митпънк, т.е. преобръщащо представите за нормалното, стъпвайки върху деконструкция на митологичните тропи.
Вещерът (Анджей Сапковски)
 |
Ordo Malleus
Със своята сага за вещера Гералт, Анджей Сапковски успя да привлече вниманието на света към източноевропейските култура, митология и дори отношение към околния свят, и превърна книгите си в нещо повече от историята на белокос, мутирал воин, който пердаши чудовища с някой от двата си меча. |
Aravala
Гералт от Ривия е идеален фентъзиен бедес герой, когото неизбежно започваш да харесваш още щом се потопиш в наситеното действие, превърнало книгите в разтоварващо и приятно четиво, неслучайно дало начало на един от най-успешните франчайзи за компютърни игри. |
Claymore
Заради политическите интриги, персонажите на Гералт и Цири, постмодернисткото заиграване с приказните клишета, дебелашкия хумор, идеализмa, завоалиран с цинизъм, и защото беше първото ми по-зряло фентъзи след стриктна диета от Драгънланс и Уоркрафт. |
Sandman (Нийл Геймън)
 |
Random
Чиста доза психеделизъм, дебнещ във фантазии, по-реални и плашещи от най-суровото ежедневие, способни внезапно да сменят вида си и да се превърнат в лекарство, оръжие, история, митология, кошмар, любимо място, човек, ад… Sandman е ултимативното постижение на фентъзи жанра – илюзия, която е достатъчно могъща да те убеди, че съдържа в себе си реалността, вместо обратното. |
Moridin
Не мисля, че има нужда да се обяснява защо едно от най-грандиозните човешки творения изобщо би трябвало да види мястото си в тази класация – историята на Dream, мрачният господар на сънищата, и на неговия труден път от унижението до съзряването, е както едва-едва докосваща тъмни, скрити, непознати крайчета на ума, така и помитаща безмилостно сърцето. |
Господаря Ли (Бари Хюгарт)
 |
Matrim
Смях до сълзи, сюжет изпълнен с куп интересни обрати и един от редките случаи, в които авторът се е вдъхновявал от китайската история и митология, вместо от твърде изтърканите вече европейско средновековие и западни митологии. |
Сказание за Сарамир (Крис Удинг)
 |
Claymore
Защото е сред по-оригиналните фентъзи трилогии, писани в ранните 2000, преди възхода на по-субверсивните автори в последните 7-8 години, и защото умело използва и развива предимно женски набор от персонажи в средновековен свят, повлиян от Япония и контролиран от покварени мъже чаросплетници. |
Троя (Дейвид Гемел)
 |
Ordo Malleus
Дори днес, на въпроса за любимо фентъзи, бих се изкушил да спомена трилогията на Дейвид Гемел (и жена му Стела, която помага и довършва Троя след смъртта на съпруга си), прочитането на която ме остави пределно развълнуван и възхитен от гениалната, псевдоисторическа интерпретация на един от най-популярните митове в човешката история. |
Благодаря за продължението!
Оригиналната класация беше 8/10 от моята лична за времето си, сега виждам, че са имали шанс и другите ми два фаворита.
Набелязах си и две потенциално интересни поредици, които съм пропуснала (особено интересна ми се стори Weird категорията, където за мой ужас установих, че не съм чела нито един от кандидатите).
Аз чета основно военно и дарк фентъзи и съм леко разочарован, че в този раздел има само три предложения. На мен вероятно и две страници не биха ми стигнали да си изброя любимците. Пропуск е липсата на поредицата за Кейн на Матю Стоувър. Няма книги с толкова адреналин, тестостерон, мускули, кръв и ножове гърлото.
Бих добавил и качествените поредици на автори като Miles Cameron, Brent Weeks, Luke Scull, Brian McClellan и Anthony Ryan.
Брей, доживяхме!
Жалко, че добрият стар Конан не е сполучил за някое споменаване.
Липсва ми Гай Гавриел Кай. Той е по самостоятелни романи, но „Сарантийска мозайка“ (па макар и само от две книги), а защо не и Фионавар можеха да се ползват, за да се вмъкне там някъде.
След като сте имали възможност да осъвременявате списъците си мисля, че „Летописите на светлината на бурята“ на Сандърсън си бяха задължителни. Мъглороден навремето влезе в топ 10, но Stormlight Archive като че ли се очертава най-доброто от него.
Присъединявам се към Zdravko за Антъни Райън. Едно от по-новите неща, заслужаващи внимание.
И накрая – Марк Лорънс с „Разделената империя“. Далеч от върховете в жанра, но все пак имаше място на резервната скамейка.
Вярно е, че Stormlight Archives е пропуск, знам че има поне двама доста големи фенове в екипа. с Фионавар ме свързват топли спомени, но аз лично не стигнах дотам да я наредя сред десетката си 🙂
Благодаря за допълнителната стаия, макар и да са минали години след публикуването на първата по темата! 🙂
Отбелязах си няколко поредици, на които ще обърна внимание.
Статията е изключително полезна и аз си набелязах още поредици за четене, и в същото време се радвам да видя, че Shadowdance играе или е играл Battle of The Immortals откъдето е картинката в статията :))))), поздравления за което.
Благодаря за статията , аз също си набелязах няколко заглавие.Само се чудя защо не е споменат Малазан, а той определено е върха на фентъзито според всички фенове?!
Защото е споменат в https://www.shadowdance.info/magazine/articles/fantasy-top-10/. Т.е. предишната класация, на която този материал се явява продължение. Линкът е в първото изречение.
Иначе такова нещо като връх на фентъзито според всички фенове не съществува 🙂 Което тези класации многократно обясняват в уводните думи.
Чудесно е допълнението към първоначалната класация, естествено никога не може да се угоди на всички.
Да добавя и един личен фаворит, който ми се доближи до „Горменгаст“, ако не като изпълнение, то поне като атмосфера. Поредицата за Еребус на Ден Патрик: „Момчето с порцелановото острие“ и „Момчето, което сълзеше кръв“, третата – „Момичето на лъжливия трон“ – още не съм я чел.
Наподобяващо клаустрофобични книги, развиващи се в огромен замък, повечето от чиито обитатели никога не са излизали от него, много интриги и смес между фентъзи и фантастични елементи. Не е толкова сатирично режещ, но за сметка на това има направо изправящи косата сцени. Авторът е млад и допуска всички съответни грешки: неоправдано смесване на стилове, желание да натика в книгите повече от колкото е нужно, опити да се хареса на всички групи четящи, но все пак се справя доста добре.
Баси, то излезе все едно му правя реклама. На кратко, на мен лично доста ми обади по дух на шедьовъра на Пайк.
Звучи доста интересно, слагам си го в списъка с неща, които следя. Мерси 🙂
Да, този коментар възбуди и моето любопитство, задължително ще проверя за какво става дума. Благодаря!
Страшно приятно съм изненадана, че „Спомен, Печал и Трън“ е намерила своето място в класацията. Макар към днешна дата да смятам, че ако я препрочета, ще ми се стори вероятно осезаемо по-детска и наивна, то при първия ми досег с нея я прочетох буквално на един дъх и още помня странната топлина, която излъчва.
Спокойно мога да препоръчам на ентусиастите да дадат шанс и на някой самостоятелен роман на Уилямс, като аз самата с удоволствие се бях залутала във „Войната на цветята“, чиято главна героиня има най-пленителните теменужени очи евър. И всъщност става дума за любов, винаги става дума за любов всъщност ; )
Здравейте,
От хилядолетия не бях чел списанието и много се радвам, че пак попаднах тук.
Поздрави!
Привет и добре дошъл отново 🙂
Изчетох класациите и коментарите. Мнение няма да давам. Само един тъничък (почти недоловим) намек
https://www.tor.com/series/oathbringer/