Жанр: анимация за възрастни, екшън, фентъзи

Студио: Titmouse

Формат: 12 епизода по 25+ минути

Има възможност да сте чували за Vox Machina още преди появата на анимираната поредица, излъчвана по Amazon. Но все пак е по-вероятно в момента да се питате какво е това. Ясно е, че тази група герои не са нито Отмъстителите, нито Лигата на справедливостта. И все пак, ето че имаме цял сезон* висококачествена анимация, изграден върху ангажираща история и излъчван от една от най-големите стрийминг компании. Какво всъщност стои зад The Legend of Vox Machina и как се сравнява анимацията с “реалността”? Може ли да се нареди сред другите успешни анимации за възрастни, или това е поредният провален опит за визуализация на игра?

В началото се запознаваме с цели седем герои – Грог, Векс’aлия, Вакс’илдан, Кийлет, Сканлан, Пайк и Пърсивал. Последният е законен наследник на Уайтстоун. Незавидна съдба, предвид че семейството му е било избито, а той едва е избягал от мъченията на узурпаторите Брайърууд. Всички в крайна сметка стават група и заедно се опитват да преживяват като наемници. Докато изпълняват друга задача, съдбата ги сблъсква с основните антагонисти – старите познайници на Пърси. Той, воден от странно неземно влияние, подсилващо жаждата за мъст, повежда групата по пътя на отмъщението. Бързо става ясно, че Брайърууд заплашват не само безопасността на Vox Machina, но имат тъмни сили зад гърба си и високи цели за бъдещето. Толкова за сюжета, за да не навлизаме в спойлери.

Идеята за анимирана серия е на самите озвучаващи актьори. Заради специфичната работна среда и връзки, които имат, домашната им Dungeons&Dragons игра започва да се излъчва по Twitch. Актьорските им умения помагат, но невероятното светостроене на Матю Мърсър – дънджън мастър и глас на някои от злодеите в анимацията – изстрелва шоуто към стотици часове предавана на живо игра. Неслучайно The Legend of Vox Machina e обсипана с напрегнати битки, големи залози за героите и света, емоционални моменти за самите играчи и ужасно много див късмет*. Любовта на многобройните фенове, които приключенията събират, не е само формална. Когато предложението за 30-минутно анимирано видео се появява като Kickstarter кампания, в края ѝ то вече се е развило в 10 епизода и е най-високо финансираният видео проект на платформата. Оттам се включва и Amazon, добавяйки нужното за два сезона (засега) по 12 епизода. Всички главни решения обаче си остават на продуцентите – самите играчи/озвучаващи актьори – и историята е изключително съобразена с първоизточника. Всеки епизод изобилства от скрити препратки за старите феновете, но е положено невероятно внимание този проект да е подходящ и за хора, които дори не са чували за всички тези събития.

С толкова богата история наистина могат да се включат огромен брой елементи, които да предадат не само характера на различните членове на Vox Machina, но и уникалността на уменията им. Варваринът Грог е исполин, който с лекота размята противниците или директно ги разсича с двуострата си брадва. Пайк е духовна личност, чиято вяра ѝ дава възможност да лекува иначе смъртоносни рани, но и да осветява оръжия със сияйна светлина, с които да разчиства враговете си. Близнаците Вакс’илдан и Векс’aлия са потайни и свирепи воини и докато Вакс използва магическите си ками, за да прерязва гърла отблизо, сестра му пуска точни стрели. В същото време вярната опитомена мечка на Векс я пази отблизо. Кийлет е могъща друидка, способна да призовава природните сили на своя страна, но страда от проваляща несигурност в уменията си. Сканлан е бард, който с музиката си успява да създава разнообразни магически ефекти, а музикалните му аранжименти са оригинални. За съжаление, кавърите на известни парчета, пречупени през D&D реалността, които забавляваха публиката по време на кампанията, не са включени в анимето. За това обаче не е виновна липсата на творчество, а наличието на авторски права. Накрая е Пърсивал – може би най-важният играч в този сезон, защото неговото минало поддържа основната арка на тази част от Легендата за Vox Machina. Той върти първото огнестрелно оръжие в този фантастичен свят и причинява очакваните смъртоносни и пръскащи кръв щети по мишените си. Много внимание е отделено и на вътрешните терзания на персонажите, както и връзките между тях. Те израстват не само като умения и характер, но и цялостно като екип, който да посрещне заедно страшния враг.

Веднага се откроява най-големият недостатък на анимето – огромният брой главни герои. За някой, който не е запознат с първоизточника, е предизвикателство да проследи всеки персонаж, особено измежду обилното количество странични лица. Все пак аниматорите от Titmouse са се справили неверятно. Те са дали на всеки член на Vox Machina различна цветова гама, а героите често се обръщат по име един към друг, с което ни позволяват да запомним имената им по-лесно. Плавни движения, изразителни физиономии и тъй като е предвидено за възрастни – кървища на ниво – са другите страхотни черти на висококачествената анимация, които присъстват и тук. А тя на моменти много силно напомня на Avatar: The Last Airbender с привкус от Metalocalypse – други успешни проекти върху които Titmouse са работили.

Не само визията и действията на седмината приключенци са демонстрирани на висота. Успешно са показани техните собствени мисли, страхове, желания и мечти. Не само чрез диалога, но и интонацията и чувствата, предадени от озвучаващите актьори. Лицевите изражения и небрежните жестове, които Titmouse са анимирали в цялата The Legend of Vox Machinа, предават емоциите понякога по-добре и от игрален филм. Виждат се и се усещат същото напрежение, енергичност, страх и любов, които феновете познават и очакват да видят в този проект, по същия начин, както и в построения от Мърсър свят на въображението. Достойни за споменаване са и актьори, които са поканени да озвучават някои от страничните персонажи. Сред тях са Дейвид Тенант (Doctor Who, Добри поличби), Джина Торес (Firefly), Доминик Монахен (Lord of the Rings), Рори Маккейн (Игра на тронове) и много други, придобили известност от големия и малкия екран или са останали скрити зад друг анимиран персонаж. Те не отстъпват ни най-малко с енергия и изразителност, които влагат в съответните персонажи. 

Всеки епизод е пълен с податки за феновете и намеци за странични и предстоящи събития. За съжаление все неща, които ще убягнат на обикновените зрители. Но все пак цялостното усещане е за увлекателна и забавна история, засягаща и доста сериозни теми. Очаквам всеки да може да се наслади на тази комбинация, имайки предвид качеството на изпълнението ѝ. Ако историята за The Legend of Vox Machina продължи по изиграната кампания, както се и очаква, ни предстоят още много подмолни врагове и епични битки в бъдещите сезони. В случай че нивото на анимацията се запази, гледането ще е задължително. Екранизацията няма как да се припокрива изцяло с първоизточника, но ако предадеш чувството и запазиш основата, се получава добър филм. В крайна сметка се е получил един хубав анимиран сериал.

Оценка: 9/10