Първият отмъстител: Войната на героите
Режисьор: Антъни Русо, Джо Русо
Сценарий: Кристофър Маркъс, Джак Кърби, Стивън Макфили, Джо Симън
В ролите: Крис Евънс, Робърт Дауни Джуниър, Скарлет Йохансон, Елизабет Олсън и др.
Материалът на: Dr. Horrible Vivian Roland
Спайдърмен! Боя се, че това за мен е най-важното нещо във филма за епичния двубой между Железният човек и Капитан Америка. Поправка – между Капитан Америка и Железният човек, защото този филм се старае извънредно много да убеди зрителите, че е филм за Капитан Америка, а не просто Отмъстителите 3. Да се върнем обратно на Спайдърмен, защото както казах – той е ВСИЧКО в Капитан Америка 3 (друго е официалното заглавие на филма, но пък това е далеч по-удобно). Ужасно чаровно брит хлапе с големи изразителни очи, естествена харизма в споделената сцена с Робърт Дауни Джуниър и едно от най-запомнящите се въвеждания на нов герой във вече готова вселена. Реално, не знам как ще дочакам самостоятелния Спайди филм с Том Холънд, особено с оглед на това, че обявиха също и участието на Дауни Джуниър там. А никога не съм си падала дори смътно по Човека паяк.
Новото Паяче е въведено в Капитан Америка 3 съвсем навреме – стратегически в средата на филма, когато въпросът „Наистина ли имах нужда да гледам това?“ започна да ме гложди сериозно. Не ме разбирайте погрешно – Капитан Америка 3, подобно на повечето марвълски филми, е доста сносен. Хубаво количество Майкъл-Бей-екшън, доста произволни кютеци, раздадени тук-там, адекватни прояви на хумор, качествено похарчени пари и общо взето прилично лятно забавление. Но за жена, която не питае кой знае какъв интерес към комиксите генерално, Марвъл не предлага някаква особена тръпка. Нито пък за жена, която е несметна киноманка. За мен марвълските филми отдавна са се слели в една обща амалгама, в която всичко е цветно, весело, добре направено, но ако трябва да съм пряма – не правя кой знае каква разлика между тях. Чудя се и на базата на какво човек на този етап би могъл да направи. Със сигурност не и въз основа на злодеи, тъй като те са чувствително безлични и успяват да се слеят в кумулативна маса, в която най-много да различа Локи – все пак е облечен различно и се шматка около Тор. Със сигурност не и въз основа на самите супергерои, тъй като в днешно време филмът може и да се казва Хълк несметният, но вътре ще видите да се прескачат повече герои, отколкото в X-Мен… В което потенциално няма нищо лошо, като изключим факта, че всяка година вече има по един летен Марвъл филм и напоследък все се чувствам сякаш това вече съм го гледала. Да вземем Капитан Америка 3, например.
Филмът започва със стандартната екшън сцена, която трябва да провокира някакъв размисъл, даже емоция у зрителя. Впоследствие на масата е изложен и централният проблем – дали частна организация трябва да се национализира. Дали група от здравеняци трябва да се чувстват изконно виновни за косвените жертви, които се сипят покрай тях по време на мисии, и да се оставят в лапите на бюрокрацията, или е по-справедливо да се саморъководят, както си знаят. И да, от това става перфектна тема за филм, ако не беше начинът, по който последвалите минути са запълнени. Поради причини, дължащи се на сценарни и режисьорски решения, на всеки 15 минути се чувствах в някакво чудновато дежавю, което просто ме въртеше в кръг и оставяше доста въпроси в моята непросветена от марвълска гледна точка глава. Изведнъж, вместо да има придвижване напред по темата, ситуацията отново заопира до това, че Капитан Америка си е приятел с Бъки, който ту е зомби, ту не е. Бъки не е напълно от „добрите“ – един неинтегриран самотник, когото най-вече свързвам с емо момченце, каращо тежки тийн години. Най-добрият му приятел – популярният капитан на футболния отбор (Капитан Америка демек), се пробва да го интегрира и да го защитава пред останалите „готини“ деца. Вижте, от това става яка история, но тъй като вече го гледахме в предния Капитан Америка, някак намирам за писателска немощ да ме занимават отново с този конфликт с единствената разлика, че сега Бъки е „набеден“.
Покрай така зададените параметри, освен Човека паяк, в продукцията успяват да бъдат набутани не само почти всички от Отмъстителите 2, но и всякакви пичове, за които лентата не беше стигнала миналата година. Човекът мравка, Човекът пантера (или само Пантера май по-скоро), Човекът скука… упс, това не е официалното име на злодея, изигран от Даниел Брюл, но реално би било подходящо звание. Брюл е приличен актьор, но за съжаление умовете зад сценария са преценили, че при наличието на достатъчно инетересна тема – онази за национализацията, хубав конфликт – този между Капитана и Железният човек, както и дългите монолози на Вижън (защо продължават да го държат във филмите, защо?), на средностатистическия зрител няма да му е до интересен злодей, затова е логично да се сложи заемка от 90-тарски екшън с Брус Уилис, барабар с акцента… Разбирам замисъла, но не го подкрепям. Искаше ми се да има повече в злодея на Брюл и мисля, че ако имаше, щеше да направи филма чувствително по-интересен.
Като оставим настрана мрънкането ми по Бъки, по злодея и по такива нищожни кахъри като факта, че присъстват рециклирани сцени от всякакви други екшън продукции (включая една от сезон 2 на тв сериала Homeland), Първият отмъстител: Войната на героите успява да предложи няколко супер готини неща. Спайдърмен! Добре, няма да се връщам към него, но повярвайте ми – уникално разкошен е. Хипер дългата сцена на летището, в която всеки се млати с всеки, ще ви напомни за най-добрите традиции на X-Мен. Сега, факт е, че приличат малко и на хлапета от детска градина и липсва каквото и да е реално усещане за заплаха, тъй като знаете, че колкото и да са от противникови лагери, няма да си избодат очите или сериозно да се наранят, но все пак е достатъчно добре заснета, за да порадва качествено. Играта на Робърт Дауни Джуниър, който има малко сцени (или просто не ми бяха достатъчни), но категорично успява да присъства актьорски и емоционално в тях този път. Скарлет Йохансън и нейната Наташа в първите 40 минути (само за да бъде впоследствие почти изоставена като образ). Фактът, че втората половина на филма е дефинитивно по-силна, по-ангажираща и далеч по-впечатляваща от първата, което оставя истински приятен послевкус веднъж щом тръгнат финалните надписи.
Така че нека забележките ми не ви обезкуражават. Намирам, че Първият отмъстител: Войната на героите е филм лесен за харесване, безспорно по-добре издържан от Батман срещу Супермен и категорично един от „хубавите“ Марвъл филми. В ръцете на режисьор, който би бил по-склонен да поеме рискове, потенциално темите можеха да бъдат развити по по-интересен начин и да предоставят още по-добър филм. Но Марвъл са добре известни с това, че не желаят подобен режсьор, а съдейки по бокс офиса на хитовете им – изглежда не им и трябва. Може би звуча по-критично отколкото имам за цел. Истината е, че марвълската вселена никога не ме е привличала нито на емоционално, нито на визуално ниво, което малко или много ме превръща в остро равнодушна към тези герои по даденост, а мнението ми – в недотам меродавно. Но със сигурност мога да ви уверя в следното – Първият отмъстител: Войната на героите е като песен на Джъстин Тимбърлейк. Знаете какво може да очаквате, лесен за консумация, доставящ забравимо, но високооктанно удоволствие, от което ще получите отново наесен. От Доктор Стрейндж.
Следват малко по-сериозни спойлъри. Четете на свой риск! (бел. ред)
P.S. 1 Това с родителите на Тони Старк и Бъки е било планирано като изненадващ туист във филма. Не се усети като такъв. Реално човек успява да навърже това в първия половин час (или някъде там).
P.S. 2 Защо никой сценарист не прави кой знае какво с Елизабет Олсен и героинята ѝ? Тя има завиден талант, това е интересен образ, а в крайна сметка я докарват като тийн мрънкало с люлеещи се настроения.
P.S. 3 Каква е ползата от въвеждането на цяла плеяда от зимни войничета, за които се говори непрекъснато, обяснява се произхода им, качествата им, ПОКАЗВАТ СЕ… само за да останат в трупно състояние и да не бъдат възкресени? Нима бюджетът е свършил там???
Оценка: 7/10
Материалът на: Dr. Horrible Vivian Roland
Към Dr. Horrible.
Ми не, Зимо си е зле и както казва Vivian е безличен.
Към Vivian.
Откровено ревю – супер, но щях да го харесам повече, ако не повтаряше постоянно „Аз не харесвам Марвел и филмите им са ми дюс.“, „Понеже съм киноманка [Какво разбирате вие?] и затова Марвел ме дразни.“, „И да не пропусна, Марвел съква много яко!“.
Създава впечатление за излишна мнителност. Никой не те кара насила (Ако пък има такъв сподели клюката!) да гледаш и харесваш комерсиални безмозъчни блокбъстъри. Независими арт филми, колкото ти душа иска.
Можеше просто да изложиш критиките си, голяма част от тях напълно заслужени с едно „Според комикс логиката това работи, но от кино гледна точка…“.
Трябваше да личи, че ти е кеф да го деконструираш, а не че всеки дефект е страдание за теб.
И още Майкъл Бей не е еталон за качествен екшън, а Тимбърлейк може за някои да е гилти прежър, но за маса народ не е.
С други думи можеше да напишеш по-забавна, че дори и по-критична, но незаядлива с евентуалните фенове статия при същите наблюдения.
Вивиан разбирам желанието ти да направиш ревю на комиксов филм от нефенска гледна точка, но честно казано доста си се оляла и това нещо дето си го написала по никакъв начин не може да мине за рецензия или дори за обективно мнение. Поне да го беше написала в темата на филма в форума, а не да стои прикачен към хубавия текст на Dr. Horrible. И не, не смятам, че филма е за оценка 10/10 и си има своите кусури, но не знам какво точно си очаквала от подобен филм.
На мен всъщност ми допада балансът между двете ревюта – феновете ще се припознаят повече в ревюто на Dr. Horrible, а хората, които като цяло не тачат комиксови филми, но са гледали по някаква причина – в ревюто на Vivian. И нито едно от двете ревюта очевидно не е обективно, а съвсем субективно.
Аз съм например нещо между двете – хем се кефя доста на поредицата, хем не съм кой знае какъв маниак и наистина много ми се сля в главата вече всичко от тая вселена и не мога да кажа кое къде се случваше. Но всеки отделен филм си е удоволствие за гледане и дори се радвам, че съм се насилила да изгледам тотално одосадили ме неща като Ант-мен например, за да ми е по-пълна картинката в главата.
Добри ревюта са и двете, но особено ми хареса частта на д-р Хорибъл с еволюцията на двамата протагонисти! Личи си доктората по психология на автора ;Р
Инак разбира се ТИЙМ СТАРК!
сюжетно отношение Войната на героите е директно продължение както на предишния филм за Капитан Америка, така и на Отмъстителите: Ерата на Ултрон. Преди да го гледате, е хубаво да сте видели поне тях. А преди да гледате Завръщането на първия отмъстител (Captain America: Winter Soldier) e редно да видите Първия отмъстител (Captain America). А ако ще гледате Отмъстителите: Ерата на Ултрон, не е лошо да сте запознати с Отмъстителите. А за да разберете всичко в Отмъстителите, можете да изгледате поне първия филм за Железният човек, както и Тор: Богът на гръмотевиците. Впрочем, цялата трилогия за Железният човек би била полезна преди Войната на героите, както и Ант-мен.
Защо това е добре?
Ами на мен ми харесва когато има препратки между филмите, точно както когато има между книгите (напр. романите на Стивън Кинг, или тези на Сандерсън). Изгражда една интертекстуалност, която дава добавена стойност на истинските фенове, а не отнема нищо от останалите.
Night Wanderer, всъщност може без филмите за Тор (въпреки че го представят, както и братчето му), без Невероятния Хълк (защото не е НАШИЯТ Хълк, а Едуард Нортън на чист кофеин), без Втория Железен човек (въпреки дебюта на Наташа), без Първия капитан (в Америка?) и без Човека мравка (без Жената оса).
Killua, нямам проблем Vivian тотално да скъса филма от подигравки, но когато най-често повтаряният аргумент е „Ма аз не обичам такива работи.“…как да го кажа, няма го естетическият кеф.
Все едно чета произволен блог или туит.
АлШу, аз като писах по-скоро визирах коментара на Делегат, защото не съм съгласна за обективността, както и че не било рецензия.
Иначе по принцип съм съгласна – веднъж казано нещо обикновено е достатъчно. Но повторението от друга страна натъртва още по-ясно позицията на човек – в случая, че пише от гледна точка на не-фен и дори като такъв филмът реално се е харесал умерено много. А и все пак се казва само на две места в текста – в тезата/изложението и заключението, което не е чак ужасно много, нали? Авторите имат различни подходи – и да, доста от тях пишат силно субективни и емоционални ревюта, други се стараят да са възможно по-обективни, но всеки си пише от някаква позиция. В единия случай имаме позицията на удовлетворен фен, а в другия – на сравнително удовлетворен не-фен.
Моето мнение за филма доста повече се доближава до вивианското от гледна точка именно на зрител не-фен на комиксите, но активно следящ и вълнуващ се от всички Марвел филми (и успешно забравящ ги малко след излизането от киносалона, но то аз така съм за повечето неща). Но виж, за „несметна киноманка“ не се имам. 😀
Moridin – май 4th, 2016 в 14:30
Ами на мен ми харесва когато има препратки между филмите, точно както когато има между книгите (напр. романите на Стивън Кинг, или тези на Сандерсън). Изгражда една интертекстуалност, която дава добавена стойност на истинските фенове, а не отнема нищо от останалите.
–
То и на мен би ми харесвало да има препратки, ако филмите работеха като отделни произведения. В смисъл, понеже даваш пример със Стивън Кинг, при него няма нужда човек да е чел „То“, за да разбере „Сияние“, въпреки че имат поне един общ герой.
В случая обаче първите два абзаца на Доктор Хорибъл направо ме отказаха от филма. Доста пъти съм го казвал вече сигурно, липсата на самодостатъчност при марвелските филми ме дразни много. „Ант-Мен“, примерно, щеше със сигурност да ми хареса повече, ако близо една трета от него не беше отишла в сетъпване на вкарването на въпросния образ в авенджърите.
Самият факт, че не съм разбрал абсолютно всичко от „Зимният войник“, защото не бях гледал незнамсикоиси епизоди от сериал, който ми отъпя тотално в първите си четири епизода и който, ако не ме лъже паметта, по онова време не беше излъчван в България, за мен е достатъчно голям проблем. Едно е да надграждаш над собствения си франчайз, друго е да вкараш някаква мрежа от препратки, която да ти направи вселената по-богата, и трето – всеки отделен франчайз да зависи пряко от всеки друг. Последното изобщо не ми харесва, най-малкото защото слага под една шапка неща, които, както са направени, не си пасват никак – избиващото в хорър насилие в „Деърдевъл“, примерно, е директно следствие от детинщината в „Отмъстителите“…
От близо 10-те ревюта, които изчетох за филма, с ръка на сърце мога да заявя – това е просто най-доброто. Не поради друга причина, а защото е най-близо до емоциите, които изпитах след феноменалното представление поднесено ни от Марвел и братята Русо. Може би оценката е леко завишена, аз лично се колебаех между 8 и 9, но ще преценя след още едно гледане. Засега да кажем, че съм 8.5/10.
Бих искал само да вмъкна бележка за уникалната игра на актьорите и особено на Робърт Дауни Джуниър. Преди битката на летището този човек просто избухна. Говоря за момента, когато обясняваше на Капитана, че е принуден да го спре. Вживя се в сцената, повиши тон. Пролича си, че не го изигра мързеливо, потопи се в сцената и образа.
Друг успех не лентата е, че след излизане от киното я обсъждах 2 дена с аверите и досега я мисля, а мина вече седмица. Не ми се е случвало досега с филм по комикс на Марвел.
Браво, отлично ревю 🙂
@АлШу: Ако има нещо, към което изпитвам истинска алергия, то това е да се набутват думи в устата ми, които не съм казвала или да се интерпретират мои твърдения по начин, твърде далеч от адекватния в случая. Първо: киноманите се хора, които не гледат само мрачни инди филми и ирански чуждоезични такива със сложни заглавия. Второ: те изпитват удоволствие от всеки жанр, независимо от предразсъдъците им спрямо жанра. Трето: Марвъл не ме дразни, защото съм киноманка и не мисля, че някъде се твърди това. Виждам, че не си разбрал подтекста, затова ще го кажа направо -Марвъл ми харесваха с първите си филми за дадени герои, преди да слеят всички вселени в една обща. Тъй като, обаче, именно сливането на вселени е нещо характерно за комиксите, оттук това породи нуждата да кажа (цели два пъти!), че не съм човек, който се кефи твърде на комикси/Марвъл и че не разбира нищо от тях. Това Е субективизъм, но мисля, че всеки има право не него. Четвърто: няма да се обяснявам за коментара за безмозъчните блокбастъри, защото не се познаваме достатъчно добре за подобна критика, но ще ти кажа, че Трансформърс беше един от любимите ми филми, когато излезе. Обичам trashy, pointless action movies. Bad Boys пък е в личният ми топ 25 за всички времена. За мен киното винаги е било и ще продължава да бъде забавление. Не тежки размисли, не дълбоки дидактични мисли. Пето: Майкъл Бей е еталон за МНОГО екшън и разрушения, които често в кино-контекст изглеждат фън. Не за качество. Коментарът ми за него в ревюто изтъкваше точно това от филма -дали е хвалба или критика, мисля можеш сам да заключиш. Шесто: не съм твърдяла нищо за работа и не-работа на комикс логиката. Казах, че не съм в позиция да критикувам Марвъл, защото те работят за безбройните си фенове, към които не се числя. Понякога идеите им не съвпадат с кино-логиката, но носят фенска любов и пари, а филмите им се правят за това, нали? Което обезсмисля тежко анализиране на дефектите на филма, защото той е в канона на Марвълски филм, за Марвълски фенове и като такъв смятам, че оценката ми отрязва мнението ми -7/10 е доста прилична оценка за някой, който почти никога не дава 10-ка на филми. Седмо: Джъстин Тимбърлейк е КАЧЕСТВЕН гилти плежър и в случая това беше комплиментен коментар, а не уронващ качеството на филма такъв. За мен той е адекватен поп музикант, така както Капитан Америка 3 е адекватно лятно забавление, което може и да не ме е издухало, но втората половина си струваше 7-цата като оценка.
И най-накрая -бога ми ако някой фен се почувства обиден, засегнат, смъмрен или посочен с пръст от мен. Именно заради това съм подчертала, че СУБЕКТИВНО не си падам по Марвъл и че не разбирам от комикси. Това не е с цел да се извисявам над останалите и да гледам отвисоко, напротив -идеята е да изтъкна, че не разполагам с капацитета да оценя подобен филм обективно, а мога да го направя само субективно. Ако имах за цел да се гавря с феновете на Капитан Америка, щяхте да разберете. Колкото до това дали трябваше да напиша хапливо весела статия -това не е Батман срещу Супермен и този филм няма нужда от подобни коментари. За всеки случай -извинявам се ако някой се чувства засегнат от ревюто, което в крайна сметка имаше за цел да посочи мен като непросветена.
Към Vivian.
Викаш два пъти.
„Но за жена, която не питае кой знае какъв интерес към комиксите генерално, Марвъл не предлага някаква особена тръпка.“
„За мен марвълските филми отдавна са се слели в една обща амалгама, в която всичко е цветно, весело, добре направено, но ако трябва да съм пряма – не правя кой знае каква разлика между тях.“
„като изключим факта, че всяка година вече има по един летен Марвъл филм и напоследък все се чувствам сякаш това вече съм го гледала“
„в моята непросветена от марвълска гледна точка глава“
Което не е вярно, защото вече трябва да си гледала достатъчно от техните филми, за да разбереш настоящия.
„Но Марвъл са добре известни с това, че не желаят подобен режисьор, а съдейки по бокс офиса на хитовете им – изглежда не им и трябва.“
„Истината е, че марвълската вселена никога не ме е привличала нито на емоционално, нито на визуално ниво“
Това ми се стори повече от два пъти. Дори ми се стори лайтмотива на цялата статия…което е и причината да коментирам, а не че си наплюла любимата ми нова играчка.
Киноманите, че гледат всичко добре, но смятам, че трябва да се съобразяват малко от малко с жанра и общото ниво в него.
Това, че приемаш някои от филмите на Майкъл Бей за еталон в екшъна май обяснява и защо не виждаш, колко по-добри и разнообразни са марвелските (някои от тях) в това отношение.
Че не харесваш кръстосването на различните истории го разбирам чак сега. В ревюто си помислих, че по-скоро недоволстваш как е изпълнено.
За анализирането на марвелските канони – в MCU те са различни от комиксите. За разбирането на поредицата се изисква само да си гледала филмите…при това не много внимателно, защото повтарят, потретват и почетвъртват главните работи. Точно затова всичко, което не ти харесва в тях може да го пишеш тяхна вина, а не да смяташ по подразбиране, как това било подмазване на комикс феновете, а останалите зрители са измамени.
Апропо, точно Transformers е тъпкан с препратки и намигания към старите анимационни шоута, но там това не ти пречи?
С други думи – няма нужда да изтъкваш, че не разбираш от комикси, защото в случая не се и налага да разбираш.
Ако за теб Джъстин Тимбърлейк е качествен гилти плежър…може и да ти повярвам, но ми е странно.
Та лично аз не съм засегнат, защото нито съм фен на Марвел, нито пък мога да се засегна от нечие ревю. Просто коментирам колко по-добро би могло да бъде, ако не се беше обяснявала, как не разбираш комиксите и са ти чужди. Не само че не е нужда да си запозната с тях, но и щеше да е по-ясно изразено какво не ти харесва във филмите. Това за кросовъра не го бях зацепил.
Иха-а-а! Пак филм от комикс-вселената и пак разбунени коментари!!! Приятно е да се четат. В момента съм си у дома, най близкото кино Арена е на над 50 км от мен, трети ден не спира да вали и след като останах силно разочарован от предишните авенджърски филми, хич не изгарам от желание да ходя на кино да го гледам. И това лято май Х-мен ще се окажат пак по качественият филм от комиксовите бъстъри. Но… След като прочетох първото ревю си казах: „Май ще ида да го гледам, че и режисьора е друг, тоя път може би ще е яко.“ След това почнах коментарите и от там второто ревю и си казах: „Май ще го тегля от нета следващата година“.
Лично мнение: Комиксовите филми като почнат да се предлагат като сериозно кино и почва да те гложди да ги оплюеш от всякъде, след като се запознаеш със съдържанието им. Особенно като иде реч за „Вселената на Отмъстителите“. Първия „Капитан“, „Железния“, „Тор“ ставаха. Следващите: не. „Зимния воин“ бе някакъв напомпен екшън със конспиративен сюжет, който издишаше отвсякъде, само бойните сцени струваха. „Тор-2“: цялото шоу го изнесе Локи. Той изнесе и първия „Отмъстителите“. Втория бе зле отвсякъде, ако не го пробутваха за толкова сериозна лента, може би нямаше да съм толкова критичен, но истината, е че след първите 30-минути вече се прозявах и се чудех що не оставих детето само да иде на кино. Може би ако „Марвел“ подхождаха по същия начин както го провят по другите си не-отмъстителни филми, щеше наистина да си е удоволствие да гледаш всеки следващ летен бъстър. Но, не е.
И следващите серии на „Трансформърите“ стават, но там проблема им е в мащабността и още по големия проблем, че не мога да разбера на кой робот да симпатизирам, след като не мога да разбера кой от биещите се е от нашите или от лошите. А това е тъпо… И Майкъл Бей е кофти режисьор, който обаче носи луди пари и ще си прави все по големи бъстъри.
Извинявам се че толкова дълго излезе този коментар, не го бях замислил така.
Ами, добър е филма, но си е типичната пуканка на Марвел. Нищо революционно. Плахo и дори леко размиващо се с останалите филми. Оценката и ревюто на Vivian са си напълно адекватни.
@ АлШу: Не обичам да превръщам дискусия под ревю, статия или новина в някакъв диалог, но пък не обичам и да оставям хората с впечатление, което е чак толкова далеч от истината. Затова:
1. Два пъти са и ще ти кажа защо – първият път е това за жената, която не си пада по комикси, а вторият -заключението, както Killua беше отбелязала. Останалите коментари включват обективни наблюдения -това, че всичките им филми стилистично си приличат не е нещо, което може да бъде оспорвано според мен, така че тук няма субективизъм; както и че всяко лято има по един техен филм, което комбинирано с общата им стилистика би направило разграничаването на филмите мъчно. Аз пак може да съм гледала всичките им филми, но това не ме прави Марвъл спец. Така както ако човек е изгледал всички екранизации по Джейн Остин, не става автоматично много навътре с нея. За мен подобна вселена не е просто филмовата адаптация. От Марвал много ясно на няколко пъти са изказвали сами критериите си, по които подбират режисьори. Коментарът ми там също е обективен, а не субективен и е базиран върху статии за тях самите.
2. Очевидно съм се съобразила с жанра, имайки предвид 7-цата, както подчертах.
3. При Трансформърс не ми пречи, не съм гледала анимационните шоута. И пак поради същата причина с повторенията -допада ми само първата им част, иначе по-натам пак ми е еднакво.
4. И сега, от това ми е най-смешно, но…за първи път ми се налага да се доказвам като фенка на Джъстин Тимбърлейк, но имайки предвид, че преди няколко години ходих специално до Ню Йорк за шоуто му…нека не ти е твърде трудно да повярваш за мнението ми за него. Харесвам го -той е това, което би трябвало съвременна поп звезда да бъде.
Убу.
Тъй като съм на работа и нямам много време да пиша прочувствени послания към т.нар. авторка – Vivian, ще кажа само следното:
– Когато не си комиксов фен, можеш да си позволиш да коментираш сценарий, режисура – ъгъл на заснемане, ефекти и т.н., но е смешно да коментираш неща, от които не разбираш – пък и ревю да правиш даже 😉 Имам редица примери, от написаното от Vivian, но тъй като нямам време ще бъда кратък – Това с родителите не е никакъв туист – всеки ( фен) знае, че Бъки убива родителите на Тони! Както Капитана знаеше това, така и публиката се досещаше – не беше нужно да се крие ( а и сцената с прожекцията на спомените на Тони, веднага след сцената с Бъки и колата беше недвусмислен намек 🙂 ) – ако искаш филми на Нолан или Скорсезе, за да се изненадваш – това не е такъв тип филм!
Скарлет Уитч или Елизабет Олсън – единствената причина да я държат е предполагаемата връзка с Стрейндж. Не развиват героя й, защото изначално тя и брат й – Куиксилвър са деца на Магнито, което по една или друга причина не могат да покажат, за това ограничават героя и до толкова, а и честно казано няма смисъл да я гледаме повече от това, което е. Ако заради актьорски талант трябва да даваме поприще за изява във филма, то тогава защо Дон Чийдъл, Пол Бетани или Марк Ръфалоу нямат по-големи роли? За мен те са брилянтни актьори! 😉
Стана дълго – пфф – шефът ми ще ме излови всеки момент … Но да си кажа за последно – като прочетох това – “ Човекът пантера (или само Пантера май по-скоро)“ и мислех да спра да се самонаказвам, четейки повече от това т.нар. ревю! И ще кажа защо – когато ще пишеш подобна рецензия – независимо дали си харесала или не филма, то поне прояви малко уважение към него и към самата история и персонажи. Защото е обидно 😉
@Vivian: добро ревю, почти напълно съвпада с моите впечатления от филма 🙂
@Разните защитници на правдата: хора, смешни сте.
Daredevil4o, всъщност изказването ти доказва, че хипотезата на Виван е вярна – филмът е само за фенове на комиксите, а останалите са били завлечени насила в киносалона.
И двамата сте в грешка естествено. Смъртта на родителите от ръцете на Бъки беше намекната доста дебело още в началото и сюжетната изненада се предполагаше да е само за Тони Старк, не и за публиката.
Не че целият сюжет е велик и безгрешен, но точно този момент не е задължително негатив.
Още по-смешно е да наричаш написаното от Вивиан ревю 🙂
Daredevil4o – май 9th, 2016 в 10:07
– Когато не си комиксов фен, можеш да си позволиш да коментираш сценарий, режисура – ъгъл на заснемане, ефекти и т.н., но е смешно да коментираш неща, от които не разбираш – пък и ревю да правиш даже 😉 Имам редица примери, от написаното от Vivian, но тъй като нямам време ще бъда кратък – Това с родителите не е никакъв туист – всеки ( фен) знае, че Бъки убива родителите на Тони!
–
Дообре…
Не съм гледал филма, не съм чел и комиксите, обаче НАВСЯКЪДЕ където се споменава адаптацията, се казва, че общото между филма и оригинала е съвсем малко, да не говорим колко дебело се подчертава, редовно, че филмовата и комиксовата вселена са отделни една от друга. В този смисъл, това, че в комиксите Бъки убива родителите на Тони Старк, няма никакво значение във филмите.
Всъъъъъщност…. PLOTWIST …. в комиксите Бъки няма нищо общо със смъртта на родителите на Старк 😀 Нищичко. Но слуховете, че може да направят тази врътка във филмовата вселена, се въртят из нета от близо две години. На мен много ми хареса как беше реализирано на филма. И имаше доста добър ефект.
Но остро не съм съгласен с Daredevil4o (хубав ник!) за Скарлет Уитч. Не мисля, че я държат заради някаква връзка с Доктор Стрейндж – за момента не е обявено, че тя въобще ще участва във филма му, а и двата персонажа нямат особена връзка. За сметка на това братята Русо казаха, че имат планове за нея в следващите Авенджърс филми.
И категорично не съм съгласен, че „тя изначално е дъщеря на Магнито”. В комиксите Уонда и Пиетро са деца на Магнито от… 1982-ра. А са Авенджъри от 1965-та (само след изключително кратка няколкомесечна суперзлодейска кариера). Тоест имат близо двайсет години, в които с тях има страхотни истории за това как са АВЕНДЖЪРИ, как са герои. Личността на Уонда е много, много разгърната в Авенджърс комиксите десетилетия преди издателите да решат да направят героинята дъщеря на Магнито. Всъщност Уонда и Вижън са персонажите, които в старите комикси са най-развиване в Авенджърс поредиците. Другите герои – Капитана, Железния, Тор – си имат собствени поредици, затова личните им истории се разказват там. Уонда и Вижън не са имали собствена поредица, с изключение на една-две минисерии, затова техните истории и характери се развиват точно в Авенджърс комиксите. Героинята има огромен потенциал.
А колкото до представянето й във филма – адски съм доволен 😀 Ролята й беше малка, но ключова. Хареса ми как Кап е много бащински настроен към нея, как се грижи и я успокоява и се държи като истински ментор. Харесаха ми с Вижън, всичките им сцени и диалози бяха чудесни. Те са сред любимите ми комиксови двойки и никога не съм се надявал, че ще ги видя на голям екран как готвят заедно и флиртуват и си говорят за произхода и страховете си <3 И Уонда имаше една съвършена реплика, много съответстваща на персонажа – “I can’t control their fear, only my own.” Това ми е сигурно любимата реплика от целия филм.
Нямам търпение за още Скарлет Уитч!!!
ОК, признавам – бях афектиран от написаното от Vivian написах няколко глупости, но всеки си има мнение – щом това е нейното, аз го уважавам и приемам! 🙂
Относно Скарлет Уитч – по-скоро съм афектиран от Елизабет Олсън – много противен човек, същата като сестрите си и може би от там развих антипатия към героинята й! А и никога не съм бил фен на вещицата …
Според мен, братята Русо ( дано винаги си останат братя, а не станат … сестри 🙂 ) свършиха чудесна работа – пресъздадоха много добре героите и действията, особено екшън сцените бяха на много високо ниво за разлика от Зак Знайдър, чийто сцени бяха толкова хаотично заснети и пресъздадени, че ме заболя главата, и отново за разлика от Закич, представиха много добре гледните точки на героите си! С право филъмът не размаза всичко живо, просто защото това ще направят двете части на Infinity Wars – за това достатъчно добре ни подготвят за тези два филма 🙂
В крайна сметка, няколко дена по късно го гледах, заради хлапето. Ами… Определено е по добър от предишните Авенджъри, но отново бойните сцени бяха най добрият плюс. ОК, опитват се да вкарват повече сериозност, повече драма и им се получава, но след това пак бягат по тъча. Добрите без да искат избиха невинни, супер-разчупване на клишето. Лошия е невзрачен обикновен човек, супер, все едно е евтина версия на Лекс Лутър. Поне този път не показаха Танос, че то стана банално в 5 поредни филма най силния злодей, да хваща 3-разредни злодеи да му вършат работата. Образа на Бъки пак издиша. Добре, тоя е форматиран десетки пъти, но все дава анамолия. Случвало ми се е в работата и все още няма обяснение на това. Но във втори пореден филм нашето момче не знае добър ли е, лош ли е, ами вземете някакво решение де. Тони Старк всъщност играе Робърт Дауни, а не отбратното и отново му се получава, това е голям плюс за филма. Кап пак не знае какво да прави: типично по шапкарски дето се вика. Останалите персонажи просто си имаха своите 5 минути слава и толкова, някой за да промотират бъдещите филми с тях, другите за евентуално продължение на вече съществуващите за тях. Скарлетката-пак все така неадекватна и от втория Авенджър, Мравката-доколкото помня от филма за него тоя тип беше уж пацифист, ама тук нещо не бе фен на мирното разрешение. И като за финал: само на мен ли ми се струва, че от Вижън би излязъл страхотен злодей, особенно с този пуловер, а и той свали Бойнатата тенекия, уж по погрешка.