Издател: Curve Digital

Разработчик: FuturLab

Цена: 24.99 евро в Steam

Време за изиграване: 6-10 часа

Peaky Blinders: Mastermind е пъзел игра за един човек, която, както се досещате, е част от франчайза на сериала Peaky Blinders (Остри козирки). Нещо повече – външният вид на героите е взет директно от сериала, което допринася за усещането, че играта е част от историята на поредицата. Но дали тя е нещо повече от просто притурка към франчайза и би ли била интересна и забавна за някого, който не е гледал първообраза? Е, ще се опитам да ви дам отговор на тези въпроси от позицията на именно такъв човек.

Mastermind е практически предистория на сериала Peaky Blinders. Тя ни праща в английския град Бирмингам след края на Първата световна война. Там срещаме семейство Шелби, известни още като престъпната банда на Острите козирки, понеже са зашивали бръснарски ножчета в козирките на шапките си, превръщайки ги в оръжия. Братята Артър, Томи и Джон тъкмо са се завърнали в родния град от окопите на Франция. Семейният бар е успешно управляван от леля им Поли, с помощта на сестра им Ейда и по-малкия им брат Фин, който тук е все още малко момче. Триото решават да вдигнат парти по случай завръщането, но им липсва подобаващото за повода шампанско. Именно това е и първата мисия в играта – да „си вземете“ от запасите пенливо питие на конкурентната банда на семейство Гилрой.

Като геймплей Peaky Blinders: Mastermind е пъзел игра, в която трябва да управлявате персонажите, с които разполагате, към изпълнение на някаква задача (като по пътя може да събирате и няколкото разпръснати из нивото златни часовника). Героите, които ще управлявате, са шестимата членове на семейство Шелби, като всеки от тях разполага с едно или повече уникални умения. Така Артър умее да разбива врати, а Джон да подпалва препятствия, като и двамата могат да пребият противниковите гангстери с юмруците си. Лидерът Томи може да накара някои случайни минувачи да му помогнат. Фин е дребен и умело се промъква през малки дупки и прозорци. Сестра им Ейда може да разсейва пазачите, а Поли да подкупва някои корумпирани полицаи. И двете дами съответно не активират аларми, когато бъдат забелязани. Използвайки тези умения, трябва успешно да навигирате групата си през 10 нива, в които ще се справяте с пазачи, еднопосочни врати, порти, управлявани чрез механизъм, и други препятствия. Много често ще ви се налага с един от героите да държите някоя врата отворена, за да може друг да мине през нея – нещо типично за жанра. Пъзелите не са твърде сложни и обикновено имат едно единствено решение. И все пак нивата са сравнително разнообразни и интересни и ще ви накарат да помислите кой къде трябва да бъде и по кое време, особено последните две нива.

Дотук всичко звучи добре, макар и не особено уникално, нали? Играли сме пъзел игри и си казваме „това не е много по-различно от формулата на добрата стара Commandos”. И до голяма степен ще сме прави. Тук именно идва оригиналният елемент в Mastermindманипулацията на времето! Във всеки един момент може да спрете хода на времето, да го върнете назад или да превъртите напред. Не става дума за истинска фантастика, в която се пътува във времето или нещо подобно. Вместо това обяснението е, че геният на лидера на бандата Томи е дотолкова развит, че той може да предвижда как ще се развият събитията при дадени действия от страна на членовете на семейство Шелби. Така той предвижда провалите и успехите, а цялата ни игра може да се разгледа като просто част от мисловната линия на Томи до самия момент, в който успешно сме намерили решението на поредната мисия. Въпреки уж реалистичното обяснение за мен този механизъм си се усеща като чисто фантастичен елемент.

Във видео игрите връщането на времето назад е нещо обичайно – все пак безчетните ни преигравания на един и същи сегмент, докато успеем да го минем, са именно това. Това е идеята и на класиката Омагьосан ден, а темата на филма На ръба на утрешния ден, и книгата, по която е правен, директно е вдъхновена именно от видео игрите. Оригиналното в Mastermind е, че тук не говорим за рестартиране на нивото, докато успеем да налучкаме и изпълним правилната комбинация от действия. Не, тук връщаме времето назад точно толкова, колкото ни е необходимо, за да променим този един малък детайл в движението на Фин, който да ни спести половин секунда, за да може той да отвори вратата на приближаващия се Артър току преди полицаят да свърне иззад ъгъла и да го забележи. Нещо повече – реално ние „записваме“ действията на всеки герой, които той изпълнява, докато ние управляваме някого другиго и се възползваме от действията на първия, за да достигнем иначе недостъпни места (като например другата страна на еднопосочна врата). Ако в даден момент сме доволни от действията на някого, не е необходимо да преиграваме дадена част, а можем просто да превъртим времето напред до момента, който искаме да променим. Дори грешките в играта не водят до рестартиране на нивото, а само до нейното паузиране, откъдето просто връщаме времето назад и променяме действията, които са довели до тази грешка (което е механика, която веднага ме хвърля към спомени за играта Braid, за която може да прочетете в карето). Така макар „реалното“ време за изпълнение на дадена мисия да е например едва 4 минути, игралното време, прекарано в умуване, преглеждане и презаписване на действия, докато намерите и изпълните правилната комбинация, е в пъти по-голямо.

Специфичен начин на мислене

Трябва да призная, че на моменти механиката с връщането на времето назад направо ти променя начина на мислене. Веднъж късно вечерта, към 22 часа, очаквахме приятел да дойде на гости (за да играем настолни игри). Съответно дотогава се бях потопил в Mastermind и дотолкова бях възприел мисленето на „тук този да дойде малко по-рано, за да е навреме да отвори тази еднопосочна врата за другия герой“, че когато приятелят ми се обади, че е долу и трябва да му отворя вратата на входа, първата ми мисъл, когато слязох и той НЕ беше вече там, бе „нищо, ще върна времето назад и ще го докарам дотук по-рано, за да не губим време в чакане“…

В графично отношение Mastermind е приятна, без да блести. Цветовете са наситени и, където светлината е по-добра, ярки. Всичко е ясно и отчетливо забележимо, както трябва да бъде в една пъзел игра. Практически единствените анимации на героите са тяхното ходене, което изглежда достатъчно плавно. Филмчета и озвучаване на персонажите няма и всичко се предава чрез статични картинки и текст, излизащ под звуците на малко досадно тракаща пишеща машина. Музиката обаче е много в тон с тази на сериала* – гръмка, леко агресивна и много непукистка. Същото се отнася и за атмосферата и събитията в играта. Управлението е доста просто и лесно и се свиква бързо, като препоръчвам използването на контролер.

Braid

Braid е пъзел платформинг игра от 2008. В нея играчът управлява Тим, който се движи из двуизмерен свят, изпълнен с платформи, стълби и гъбоподобни врагове. Всичко изключително много напомня на Super Mario Bros. до момента, в който „умрете“. Тогава, вместо обичайното започване на нивото отначало, играта се паузира и ви подсказва да натиснете бутон, с който да върнете времето назад и да поправите грешката си. Подобно на Mastermind можете да спирате времето и да го движите назад и напред. И докато в първия свят (от общо 6) това е просто механика, с която да поправяте грешките си, то в следващите светове манипулацията на времето се превръща в инструмент за разрешаването на самите пъзели посредством елементи, които не се влияят от хода на времето или го правят по по-специфичен начин.

Braid е изключителна игра и закономерно печели множество награди. Тя е една от първите инди игри, които добиват широка популярност и реализират значителни печалби. Затова се разглежда като крайъгълен камък за жанра, привличащ вниманието на играчите към „по-малки, по-простички игри с по-нестандартна визия и озвучаване, създадени от малки и независими разработчици“ – „много добрите игри“ вече не са запазена територия на големите студиа. Заглавието вече е парченце от историята на видео игрите и аз силно ви го препоръчвам!

Mastermind е приятно забавление с хитроумна идея. Нивата са разнообразни и интересни. Големият проблем обаче е в малкия им брой и съответно сравнително кратката продължителност – аз я изиграх за под 9 часа със златни медали и събрани часовници на всички нива. Честно казано очаквам повече от игра на цена от 25 евро и изпълнение далеч от това на ААА-заглавие. Вероятно закупуването на правата на франчайза (и използването на лицето на Килиън Мърфи и компания) е изяло парите за озвучаване, повече анимации и дизайн на още нива. Силно се надявам в някакъв момент играта да получи безплатно обновяване с още няколко мисии. Въпреки това идеята с манипулацията на времето и доброто ѝ механично изпълнение са достатъчни, за да я препоръчам. Просто ми се иска да предлагаше повече нива или поне цената ѝ да бе наполовина.

Оценка: 7/10