Дизайнер: Франк Уест

Продължителност: 60-90 мин

Брой играчи: 1-4 (1-6 с разширението)

Механика: теглене на карти, събиране на комплекти, управление на ръка, поставяне на полиомино плочки

Издател: The City of Games

Някои неща са винаги на мода и повсеместната любов на човешкото население към котките е прекрасен пример. Те са грациозни, красиви и точната комбинация от гальовни и надменни, за да се намърдат с мъркане в сърцата ни завинаги. Така че няма спор – ако някой злодей реши да унищожава света, наш дълг и първи приоритет е да се въоръжим с кошници и риба и да акостираме на острова на вълшебните котки, откъдето да евакуираме колкото се може повече фантастични пухкави красоти, с които да отплаваме към залеза. Ако идеята ви допада, останете с мен, за да ви разкажа с възторг за едно от най-новите попълнения в колекцията ми – The Isle of Cats.

Това е средна по трудност игра, която комбинира няколко доста приятни механики – събиране на комплекти, драфт, подреждане на плочки по схема и други подобни, които са подбрани чудесно, така че да задействат особено удовлетворяващото усещане за своеобразно редене на пъзел, вкарване на ред в хаоса и изграждане на собствен малък, подреден по котешки, фън шуй свят.

На хода си играчите спасяват различни по цвят котки, нарисувани върху разнообразни по форма, подобни на тетрис парчета (т.нар. полиомино плочки), които трябва да подредят по оптимален начин на кораба си, стремейки се да извлекат максимално много точки от всеки един елемент. Това поне е основата на играта. Оттук имате цели три начина да продължите – семеен, състезателен и соло, като всеки един идва с отделно тесте. Не е изненадващо, че играта е в най-пълния си вид в състезателния вариант, който се отличава с няколко степени на трудност нагоре спрямо семейния, защото се налага да мислите за повече неща едновременно и да съобразявате елементите от няколко хода напред.

Как протича един рунд в състезателна игра?

1. Драфт и купуване на карти – ходът ви започва с получаване на 20 риба и 7 карти, всяка от които си има цена. Избирате 2 от началните седем и предавате на следващия играч, продължавайки драфта, докато картите свършат. Дотук лесно, сега обаче трябва да прецените кои от избраните карти ще задържите, тъй като за тях плащате с риба, а тя ви трябва и за да прилъжете котките на борда си, което в крайна сметка е основната цел в играта. Самите карти пък ви дават куп благинки като начини да печелите точки, съкровища, с които да си запълните пролуките между котките, специални действия и разбира се, кошници, които също като рибата ви трябват, за да хванете котките.

2. Определяне на инициатива и взимане на котки – след като сте избрали кои карти да задържите, сваляте на масата един определен тип от тях и броите кой е свалил повече символи за скорост. Подреждате се според този показател и започвате да взимате котки от острова. Всяка от тях струва 3 или 5 риба, в зависимост от това от коя страна я избирате. Освен това сте задължени да осигурите кошница за всяка пухкава гад, която се опитвате да прилъжете на борда си.

3. Изиграване на допълнителни карти и приключване на хода – след като сте настанили новопридобитите си котаци, всеки на индивидуалния си кораб, идва време да изиграете всякакви допълнителни карти, да разчистите полето и да подготвите идентичен следващ ход, като раздадете риба, карти и нови котки на острова.

Къде идва интересната част?

В общи линии това са действията, които ще правите през всичките 5 рунда на играта. Правилата, които ги съпровождат, не са никак много, а трудността идва най-вече от необходимостта да балансирате ресурсите си, така че да имате достатъчно да платите картите, от които наистина имате нужда, и факта, че котките на кораба ви ще носят точки най-вече, ако са достатъчно на брой от всеки цвят и то – една до друга, за да си правят компания. Това води до внимателно обмисляне коя от всичките котки на острова, ще ви върши най-много работа по форма и цвят и с колко човека потенциално ще трябва да се състезавате по инициатива, за да я вземете първи. Накрая на играта печелите точки от няколко неща: групи котки от един и същи цвят, съкровища, изпълнени условия по карти и отрицателни точки за незапълнени части от кораба и видими плъхове по него. Така че както виждате има доста неща, за които да мислите, ако не искате по време на сюблимния момент с моливчето и листа за резултати да охкате и да се удряте по челото, че „това съвсем забравих да го мисля“. Особено незапълнените стаи наказват много – не ги изпускайте!

Компонентите и арта?

Много силна страна на The Isle of Cats са изключително хубавите и стабилни компоненти и разкошният арт. Играта е цветна, топла и красива, иконографията е отлична и всичко е изработено от твърд и качествен картон. Снимките и солидните размери и тегло на кутията свидетелстват, че наистина от този елемент не е било пестено.

Последни размисли

The Isle of Cats съчетава прости правила, които обаче ви дават много варианти за значими решения, а това я прави интересна, предизвикателна и носеща истинско удовлетворение на края. Ако пък искате да я играете с децата си или с някои много начинаещи геймъри, пробвайте семейния вариант – там напълно е премахнат елементът с менажиране на ресурси и драфт и в общи линии просто си събирате котета и ги редите на кораба си. За мен вариантите за семейна и солова игра значително разширяват публиката и преиграваемостта и са голяма червена точка в полза на всяко заглавие, което ги инкорпорира в правилата си. С две думи – играта е страхотна, екипът ни е силно зарибен по нея и я препоръчваме с ръка на кошницата с риба.

Разширения и екстри в Kickstarter изданието

The City of Games са малко издателство и The Isle of Cats е едва третото им заглавие, което на простичък език означава скромни финансови възможности. За да може да осъществи изцяло визията си и да предложи първокачествен продукт, Frank West съвсем логично се насочи към Kickstarter. Кампанията беше много успешна (467 847 паунда) и даде възможност за някои козметични екстри, които да направят и без това изглеждащата прекрасно игра още по-впечатляваща.

  1. Kickstarter Pack – както подсказва името, това са събраните екстри, които подкрепилите играта получиха безплатно. Част от тях са просто козметични подобрения – като 62 дървени риби, които да заменят картонените и  шест големи silk screen printed фигурки на котки в добавка към малките от стандартното копие. Освен тях обаче имаме и 10 допълнителни плочки с котки, 3 редки съкровища, 4 ошакс плочки, 3 модула с уроци и 12 карти с открития за още по-голямо разнообразие в игровите сесии. И понеже Frank West е готин човек, пропусналите кампанията могат да си закупят пакета с екстри директно от страницата на издателството срещу 22 паунда.
  2. The Isle of Cats: Late Arrivals – е разширението за 5 и 6 играчи. Освен двете допълнителни игрални полета Late Arrivals добавя към основната игра още 40 плочки на котки, 10 редки съкровища, 16 обикновени съкровища, 1 бяла ошакс фигурка, 2 ошакс плочки и 70 карти с открития. Болшинството от картите се ползват само когато играете с 5 или 6 души, но имаме и два нови модула с уроци, които заедно с останалите компоненти са съвместими с всякакъв брой играчи.
  3. The Isle of Cats: Bag’O’Cats – торба с още 30 големи silk screen printed котки, с които може да замените дребосъците от обикновеното копие на играта. Изцяло козметичен ъпгрейд, който не добавя нов геймплей, но изглежда доста яко. Може да е ваш срещу скромните 12.50 паунда.

Отговорът на въпроса дали си струва да похарчите още от трудно спечелените пари за тези добавки зависи изцяло от това доколко ви е допаднала The Isle of Cats. Ако ще я играете веднъж на високосна – по-скоро не, в основната кутия има достатъчно съдържание за много месеци напред. Ако обаче се нарежда сред любимите ви заглавия и нямате търпение за следващата сесия – скачайте смело на първите два пакета. Торбата с котета е само за най-запалените котколюбци и маниаците на тема да притежават всичко излязло за дадено заглавие.

Yan

 

 

Оценка: 9/10