Мрежа: Disney +

Създател: Малкълм Спелман

Сезони: 1

Формат: 6 епизода х 45 минути

В ролите: Антъни Маки, Себастиан Стан, Уайът Ръсел, Ерин Келиман и др.

Май точно колкото всеки народ си заслужава политиците, така и американците си заслужават Капитана. Няма и да се опитвам да прикрия задоволството си. Ако Крис Еванс беше по-скоро как американците сами виждат себе си, то Уайът Ръсел е как всички останали ги виждат.

За разлика от Dr. Horrible и Roland аз имах съвсем различно преживяване с този сериал. Най-малкото защото бинджнах всичко до тук. Но ще започна от друго място. Иска ми се да отделим момент да благодарим за драстичния скок в качеството на телевизията, която ни се предлага, защото, извинявам се, но опитът ми с Iron Fist и като цяло другото поколение Marvel продукции за малкия екран е меко казано различен. И след като си стиснем ръцете на това, че The Falcon and the Winter Soldier е добра телевизия, можем да отпуснем дребнавите си души и да продължим с критиките.

На първо място за мое най-огромно съжаление Бъки не успява да изпълни клишето на самотния, мрачен и ранен войник с необходимата доза сексапил. А вземaм под внимание и всички сцени от този епизод, в които си служи не само с гаечен ключ, но и с вибро-шлайф и всякакви други типично „мъжки“ атрибути, докато залезът осветява сините му очи и изпъкналите му бицепси. Просто не го виждам, въпреки, че формулата би следвало да действа.

В контраст с това, неговия екранен партньор, от когото се опасявах, че ще трябва да понеса смъртоносна доза лекции на тема расизъм и бяло превъзходство ме изненада приятно със своята умереност и направо изненадваща нюансираност. Карли е някакво червенокосо луничаво момиченце, което уж е латвийка (или естонка или литовка… ще ме прощавате за географията), ама приказва с британски акцент, на която не знам защо е отделено толкова много екранно време. Не знам дали в мен е грешката, но категорично не мога да се ориентирам за какво се бори и защо толкова хора са склонни да ѝ помагат. Още повече не разбирам защо се налага да слушаме плоските ѝ и дълбоко неинформирани възгледи за световната политика. А Барон Зимо, ако беше подбран малко по-красив щяхме всички да пеем друга песен, ама айде. Та това са моите 20 ст.

Малко ми е гузно, че именно в епизодът, който се падна на мен, се появява и най-големият злодей и задава основната улика за това как точно този сериал ще се свърже с историята на Черната вдовица, която очакваме през лятото по кината. Затова от уважение към Dr. Horrible няма да коментирам повече. Само ще ви кажа името: Валентина Алегра де Фонтейн.

Самият пети епизод започва с бойна сцена, която отдавана чакахме да се състои. Това, която я прави по-особена в сравнение с всички екшън сцени, които гледахме досега, е емоционалния заряд, който ѝ вдъхва смисъл. В нея участват на практика три заинтересовани страни едновременно, което може би ще остане като едно от най-характерните неща за този сериал. От една страна е Бъки, който просто иска да види паметта на Крис Роджърс почетена, от друга е Сокола, който има цялото право да отказва да бъде набутан в този калъп и от третата страна на триъгълника е новият Капитан Америка на стероиди. Целта на този конфликт, предполагам, е да подложи на тест основния въпрос, около който цялата продукция обикаля, а именно – готова ли е нацията за чернокож Капитан Америка? И после: дали някой чернокож въобще ще иска да поеме тази роля?

Като представител на „по-широката публика“ мога да отговоря утвърдително, че това бързо бързо стана един от любимите ми продукти от Marvel вселената и то най-вече заради моралната сивота и предимно европейската визия на сериала. Много ми допада да не ми се казва какво трябва да мисля. И още повече ми допада нормализирането на практиката личните предразсъдъци да си остават лични.

Другото важно от този епизод е, че топъл-топъл от Уаканда май е пристигнал нов костюм за Сокола. Дали?

П.П. Къде впрочем е Капитан Америка? Не може да е умрял от старост, съмнявам се да е на Луната. Тогава къде?
П.П. П.П. Шарън май-май е сменила страната. Докторе?

Оценка: 8/10