Мрежа: Disney +

Създател: Малкълм Спелман

Сезони: 1

Формат: 6 епизода х 45 минути

В ролите: Антъни Маки, Себастиан Стан, Уайът Ръсел, Ерин Келиман, Даниел Брюл, Емили ВанКемп и др.

И така, след няколко седмици постепенна ескалация на напрежението, The Falcon and the Winter Soldier завършва своя първи сезон. Коментарите за финала, на които попаднах в интернет, бяха изключително полялизиращи – някои фенове бяха във възторг, други пък изказваха разочарование. С прискърбие съобщавам, че самият аз попадам по-скоро във втората група.

 ПРЕДУПРЕЖДАВАМ, ЧЕ ТЕКСТЪТ СЪДЪРЖА СПОЙЛЕРИ 

Реално финалът на сезона – One World, One People – не е точно лош епизод. Актьорската игра е добра, арките на повечето персонажи получават някаква завършеност, има и някои малки хубави моменти с героите. Екшънът е приличен. Но… няма как да не го кажа. Цялостно погледнато, епизодът просто не е кой знае какво. И след пет епизода изключително бавно темпо наистина не очаквах всичко във финалния епизод да е толкова сбито, смляно и претупано.

Емоционалният център на финала е Сам, който официално поема костюма на Капитан Америка. Неговата арка е реализирана добре, мислите и чувствата на героя са показани по убедителен начин. Но дори тази линия, която е обективно най-силната, не е лишена от проблеми. Самият костюм е страхотен като цветове – всичко е точно както трябва – но материята е малко гадна и изглежда пластмасова. Това прави движенията на Сам неестествени и карат екшън сцените да приличат на нарисувани, а не изиграни.

А има и един друг проблем… Имам чувството, че сериалът се опитва да ми представи като сензанция нещо, което аз лично не чувствам като сензация. Всеки герой и всяка сцена в One World, One People просто крещи как е БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО, шокиращо и абсолютно нечувано да имаме чернокож Капитан Америка, как това е чупене на огромни бариери, как това променя света. И може би за настоящата политическа обстановка в САЩ това е важно и ценно послание и трябва да бъде чуто. Но… аз чета комикси. А в комиксите Сам стана Капитан Америка преди шест години и имаше невероятни истории с него, разказани от Ник Спенсър и Марк Уейд. Радвам се да го видя на екран и с нетърпение ще чакам бъдещите му истории, но далеч не виждам нещо толкова ново. И също така, освен че чета комикси, аз живея и в реалния свят. А в реалния свят чернокож мъж – Барак Обама – осем години заемаше най-високия пост в целия свят, беше президент на САЩ, имаше гигантическа власт и влияние. Дванайсет години след встъпването на Обама в длъжност сериалът на Марвел се опитва да ми каже, че е безпрецедентно чернокож мъж да заема толкова важна позиция като Капитан Америка. Ами съжалявам, но просто не мога да го почувствам по този начин.

Но да преминем на Бъки. Нещата с него са реализирани… доста посредствено. Бъки имаше няколко страхотни момента в началото, но постепенно се превърна в статист в собствения си сериал: само стоеше на фон и не правеше нищо. Арката му тук е завършена много набързо, колкото да не е без хич. Определено се надявах на повече.

И сега вече се насочваме към по-страшните проблеми. Първо, Джон Уокър. Уокър имаше хубава история в пердишните епизоди и потъването му беше обрисувано наистина въздействащо: бяха показани и неговите недостатъци като личност, но и ситуациите, които го тласкат в бездната на лудостта. Съответно Уокър на края на миналия епизод беше маниакален и фанатизиран – и то с причина. И тук изведнъж го виждаме доста по-спокоен и уравновесен. Бие се на страната на добрите, не прекрачва границата, държи се чудесно. Извинявам се, но това беше изключително неудовлетворително за мен като зрител.

Подължаваме с още по-слабите развития. Докато Уокър имаше потенциал поне на определен етап от сериала, то младата терористка Карли си беше зле, разви се зле и приключи зле. Имам чувството, че сценаристите са опитали да създадат сложен персонаж, но вместо да съотварят сива и нюансирана личност, просто я показват ту като бяла, ту като черна. В един момент Карли е невинна и добра идеалистка, в следващия е убиец и безскрупулен терорист и между двата момента няма преход, няма мост, просто са изкуствено съшити заедно. Това си остана така и до финала. В един момент трябва да подкрепяме героите, които я бият и се опитват да я спрат да не извърши още убийства, в следващата сцена трябва да страдаме за нея, както страда Сам, държащ тялото ѝ в ръцете си, все едно му е била първа приятелка… Нищо, нищичко с Карли не проработи.

И това ме довежда до най-големия ми проблем с финала. ШАРЪН КАРТЪР. Грррррр…… Думи нямам да опиша беса си! Какво направиха Марвел с тази героиня??? Колко още могат да я потъпкват, унижават и да се гаврят с нея??? В двата пълнометражни филма с нейно участие Шарън – един от централните персонажи в комиксите за Капитан Америка – имаше съвсем мъничка роля, реално няколко сцени. Но аз и на тях се радвах. И когато Марвел обявиха, че тя ще се завърне в The Falcon and the Winter Solider си помислих, че най-после нейният образ ще получи вниманието, което заслужава. О, скрити вопли на печален странник, напразно спомнил комикс героиня! Първо, Шарън участваше в сериала съвсем малко. Реално само в трети и шести епизод имаше роля, а през останалото време се появяваше за максимум 20 секунди, но по-често не се появяаше изобщо. На финала най-после разбираме истината – Шарън всъщност е злодей, престъпен гений, който плете мрежи и дърпа конците зад завесата. ДУМИ НЯМАМ……

Това развитие е не просто обидно към смелата и достойна героиня от комиксите, то напълно противоречи дори на Шарън Картър от филмите. В Captain America: Winter Soldier я видяхме да рискува живота си за каузата и да се хвърля в битка с лошите с думите „Like he said, Captain’s orders!“; в Civil War я видяхме на погребението на леля ѝ Пеги Картър да цитира една от най-страхотните комиксови речи на Капитана:

Compromise where you can. Where you can’t, don’t. Even if everyone is telling you that something wrong is something right. Even if the whole world is telling you to move, it is your duty to plant yourself like a tree, look them in the eye, and say, ‘No, *you* move.

Шарън Картър е морален човек и идеалист. Може би не е толкова непоколебима като Стив Роджърс – в комиксите несъмнено има моменти, когато нейният морален релативизъм е противопостовен на неговия морален абсолютизъм, но тя е морален човек. Тя е личност с достойнство и интегритет. И във филмите досега беше показана такава. Да я видим в такава роля – на алчен престъпен гений, който е минал на тъмната страна щото правителството го е предало – е обидно и грозно. Срам ме е, че го видях. Ако бях на мястото на актрисата и ми бяха предложили този сценарий, щях да откажа да се върна.

Феновете имат надежда – казват, че е много вероятно тази Шарън да е всъщност извънземен скръл под прикритие и това да се разкрие в предстоящия сериал Secret Invasion. Това е примамлива възможност и реално не е изключено да стане точно така. Но, дори да е така… Моят въпрос е: ЗАЩО? Кому беше нужно точно Шарън да бъде ощетена и тук? Тя почти нямаше сцени във филмите, можеха да ни дадат поне един проект с нейно участие и тогава да опитват врътки и интриги с нея. Аз исках да прекарам време с истинската Шарън, да ѝ се порадвам. Не исках да гледам някакъв потенциален скръл, дето може и да не е скръл. Абсолютна гавра.

И след като сериалът се провали с толкова много неща, които направи, дори няма смисъл да се задълбочавам в нещата, които не направи. Като това, че нито имахме камео на Крис Евънс, нито получихме никаква информация за Стив Роджърс, нито нищичко. С колегата на Сам, който трябваше да стане новия Фалкън, не стана нищо, само имаше кадър как си гледа лаптопа. И не видяхме сцена с Йелена Белова, за което имаше слухове. И изобщо нищо неочаквано и интригуващо нямаше.

И така…. цялостно погледнато съм доста разочарован. Феновете таяхме големи надежди за сериалите на Дисни+ и Файги, но трябва да призная, че The Falcon and the Winter Soldier беше сериозно разочоравание. Марвел вече обявиха, че Малкълм Спелман, сценаристът на сериала, ще пише сценарий за Капитан Америка 4 с Антъни Маки в главната роля. Нещо не съм хайпнат. Всички марвелски сериали на Нетфликс – включително The Defenders, който някои фенове преди години не харесаха много-много – са класи и класи над това. Не очаках такова предателство от Файги. И в момента дори хайпът ми за Локи е доста понижен… Дано Черната вдовица, която очакваме в началото на юли, да възвърне надеждите и отмие раните. Помагай, Наташа, помагай!!!

Оценка: 4 / 10