Режисьор: Антъни Русо, Джо Русо

Сценарий: Кристофър Маркъс, Джак Кърби, Стивън Макфили, Джо Симън

В ролите: Крис Евънс, Робърт Дауни Джуниър, Скарлет Йохансон, Елизабет Олсън и др.

Материалът на: Dr. Horrible Vivian Roland

2016-05-05-1462415681-9859308-captainamericaВ последните години световната кино-индустрия си позволява наглостта да пуска някои от най-касовите американски хитове в Европа една седмица по-рано, отколкото в Америка. Което безспорно е чудесно за българските зрители, но не и за травмираните фенове като мен, които живеят в Щатите и не могат да ревюират най-очакваните филми на годината. Колегите са описали новото творение на Марвел достатъчно добре, но истината е, че по-голям комиксов гийк в това списание от мен няма, а чувствата бликат, така че просто нямаше как и аз да не напиша няколко думи.

Третият Отмъстител е съвършен хибрид между шпионския екшън-трилър на Капитан Америка франчайза и епичната мета-героичност на Отмъстителите. На всички е ясно още след първите няколко минути, че това не е просто третият филм за Капитан Америка, а Отмъстителите 2.5. В този ред на мисли, предупреждавам, че следващите абзаци са не само лично мнение, но и почиват на идеята, че читателите са гледали, ако не самия филм, то всички Marvel Cinematic Universe ленти до момента, както и всички трейлъри за Войната на героите.

nawgrwudz89zgaoe1p6mПърво, основните компоненти. Филмът е изненадващо близо до комиксовата поредица Civil War, предвид очакванията от трейлърите. Да, основният двигател на историята е Бъки Барнс (Себастиан Стан), но причината за конфликта между Отмъстителите е злополука, предизвикана от свръхчовеци, точно както се случва и в комиксите. С това обаче приликите се изчерпват, и братята Русо ни напомнят, че се намираме във филмовата вселена, която е доста различна от комиксите.

Най-интересни са тримата нови играчи, един от които – прекрасният Ант-мен (Пол Ръд), ни е познат от собствения си недооценен страничен филм. Заедно със Спайдърмен (Том Холанд) той е част от новите попълнения към двете страни в конфликта (нека за момент се престорим, че вече не знаете кой към коя страна се присъединява). Питър Паркър не е нито неприятното леке, изиграно от Тоби Магуайър в оригиналната трилогия, нито готиният нахакан Андрю Гарфийлд от неуспешния рестарт на Сони. Вместо това Тони Старк (Робърт Дауни Джуниър) се среща с Човека паяк от старите класически комикси – тийнейджър, който още ходи на училище, крие се от всичките си познати, но също така вярва, че с голямaта сила идват големи отговорности (реплика, която няма да чуете във филма, от което той, разбира се, само печели). Войната на героите използва същия подход, който видяхме в Невероятния Хълк – буквално ВСЕКИ знае каква е историята на Питър Паркър, съответно нямаме нужда от 90 минути предистория и смърт на чичо Бен. Вместо това действието ни запознава с героя и после ни го показва в действие. Първоначално бях разочарован както от краткото участие на Спайди във филма, така и от леко снизходителното отношение към него, но бързо си дадох сметка, че това е персонаж, който Марвел едва сега са придобили, и вместо да ни губят времето с изграждане на предистория, която вече знаем от ДВЕ версии на франчайза (пък и нека все пак не забравяме чие име стои в заглавието), те го подхващат от ранна точка на живота му и го хвърлят в мелето. Поне за мен участието му е точно каквото трябваше да бъде и нямам търпение да го видя в следващите филми от поредицата.

Divided_We_Fall_Captain_America_posterРазбира се, най-важният нов герой тук е неутралният Т’чала, Черната пантера (Чадъук Боузман), който не е на ничия страна. Сериозно, не съм сигурен, че мога да го нахваля достатъчно. Дори не бих казал, че образът печели кой знае колко от конкретния актьор, който го играе, но героят е толкова добре поднесен и толкова обещаващ (само вижте първата сцена след финалните надписи), че буквално няма значение кой стои зад маската. А автентичният африкански акцент на Боузман допринася за образа по начин, който комиксите нямат как да предложат. Искрено се надявам Марвел да осъзнаят какъв бисер имат в арсенала си и да направят отделен филм за Черната пантера. Пък да видим дали Западът ще се изпрошне тотално, ако му се наложи да гледа филм за чернокожи, които живеят и се борят за просперираща африканска държава, била тя и измислена. В този ред на мисли, мога ли да отбележа колко яко е, че трима от най-важните герои в този филм са чернокожи?

Конфликтът във Войната на героите е реалистичен. За разлика от множество комиксови истории, причината е логична, реакциите на персонажите не са безсмислено агресивни (колкото да предизвикат сблъсък, нали) и ако зрителят не си е избрал страна преди да влезе в киносалона, и двете гледни точки имат силни аргументи. Лично за мен терзанията на страничните образи като Наташа (Скарлет Йохансон) или Vision (Пол Бетани) са сред най-интересните моменти от филма, защото става дума за герои, които са минали през какво ли не заедно и внезапно се оказват изправени един срещу друг не защото някой от тях е очевидно в грешка, а защото имат различна идея за това как могат да допринесат по най-правилния възможен начин за доброто на човечеството.

Divided_We_Fall_Iron_ManКакто казах в началото, този филм неоспоримо е междинна точка, свързваща сюжетно нестабилния Age of Ultron с финалния конфликт между Отмъстителите и космическата заплаха на Танос, която ни очаква в двете финални части на франчайза. В същото време обаче Войната на героите е неоспоримо филм за Капитан Америка, не само заради усещането за шпионски трилър, познато ни от Зимният войник, но и заради фокуса върху моралната дилема на Стийв Роджърс (Крис Еванс, който надявам се всички можем да се съгласим, че е съвършеният индивид от мъжки пол, който би могъл да съществува в тази или която и да е друга вселена). Моралният конфликт и отмъщението всъщност са основна идея в историята на този филм и всеки герой допринася по един или друг начин за развитието ѝ.

Не знам дали ми е по силите да нахваля Войната на героите достатъчно, за да го гледате МИГНОВЕНО, ако още не сте, да го повторите, ако ви е харесал, или да му дадете втори шанс, ако не ви е. Историята не е нищо кой знае колко гениално или изненадващо, но по някакъв начин това просто няма значение. Екшънът е съвършен, епохи над всичко, което сме виждали в този франчайз до момента. Атмосферата, във визуално и музикално отношение, е идеално вплетена в концепцията на досегашните филми. Всичко в новия Отмъстител е комерсиално, но по толкова добре изграден и искрен начин, че просто не мога да си представя що за човек не би останал възхитен от него. Лично аз планирам да го гледам още няколко пъти на голям екран. Едно е сигурно, X-men: Apocalypse има ОГРОМНИ стандарти за покриване.

Оценка: 9.5/10

Материалът на: Dr. Horrible Vivian Roland