Топ 10 най-добри научнофантастични филми на десетилетието (2010-2019)
9. Марсианецът
The Martian (2015)
Марсианецът се отличава от повечето нашумели през новия век представители на научнофантастичния жанр със своята позитивност и жизнеутвърждаващо послание. Въпреки че още в началото главният герой се оказва в изключително тежка ситуация – изоставен на Марс със запаси от храна само за няколко месеца, във филма през цялото време фокусът е поставен върху способността на хората да се справят с проблемите с изобретателност, смелост и много работа. Както и книгата, на която е базиран, той носи духа на фантастиката от по-ранните години на жанра, когато решаването на инженерни и технически проблеми от изключително способни герои е един от основните сюжети. Целият филм представлява поредица от подобен ред проблеми, с които героите успяват да се справят в почти всички случаи блестящо. Но това не го прави наивен или прекалено сладникав – всичко е с точната мярка и той успя да разчувства дори и моята по принцип цинична душа.
Изборът на Мат Деймън за главната роля помага много за това – той излъчва позитивност и харизматичност и дава на своя герой точната доза самочувствие и увереност и в най-тежките ситуации, без да изглежда арогантен и безразсъден. Той е и една от основните причини сериозното количество хумор във филма да се вписва добре в иначе сериозната и на моменти мелодраматична история.
Може би най-голямото постижение на създателите на Марсианецът е, че са успели да превърнат един суховат и пълен с наука и инженерство сюжет във вълнуващ и изпълнен с напрежение филм, който заслужено постигна огромен успех в боксофиса, и го направиха без от това да пострада прекалено научната достоверност и без прекалено елементаризиране на разглежданите проблеми. Има няколко момента, в които тази достоверност е поразтегната в името на драматизма, но в сравнение с повечето холивудски блокбъстъри Марсианецът си е направо документален филм, правен от НАСА. За това спомага и фактът, че Ридли Скот използва специалните ефекти с рядко срещана в наши дни сдържаност.
Освен хубав филм, Марсианецът е и много добра реклама за НАСА и космическите програми като цяло. А от това определено има нужда във времената, в които тези организации имат проблеми с осигуряването на бюджети, а броят на децата, мечтаещи да направят кариера в тази област, е доста по-малък, отколкото преди 40-50 години.
Супер 8
Super 8 (2011)
Супер 8 не е просто филм на Спилбърг. Макар че само е продуциран от него, той носи толкова от духа на Спилбърг, че не съм сигурен дали има нещо по-Спилбъргово от Супер 8.
Наративът ни потапя в малко забутано градче в централните щати на Америка. Показва ни живота там през очите на група деца, които са решили да заснемат филм за зомбита, за да участват в конкурс. Събират си екип и започват. Докато снимат първите си кадри на самотна гара през нощта, стават свидетели на ужасна катастрофа (здравей, Джей Джей Ейбрамс), която дерайлира огромна влакова композиция. Виждат странни вагони с бели кубчета, виждат учителя си по биология, който ги заплашва и прогонва от мястото на катастрофата с оръжие в ръка.
Тогава в целия град започват да се случват странни неща, а военните не закъсняват и започват да отцепват района и да разполагат армия. Децата се сещат, че вероятно на снимките им ще се види какво точно се е случило. Така започват свое собствено разследване на паранормалните явления и тяхната връзка с влаковата катастрофа.
Същевременно филмът не е за това. Четири месеца преди тези събития главният герой е загубил майка си и трябва да се справи с тази загуба. Баща му трябва да балансира работата си на шериф с ролята на самотен родител и собственото си чувство на загуба. Бащата на главната актриса в заснемания от децата зомби филм пък има свои собствени проблеми. Замърсените отношения на възрастните влияят на отношенията между децата и се оказваме забъркани в класическа Спилбъргова драма.
В крайна сметка филмът е детски. Не очаквайте прекалено много от него. Сладникав е и е написан по всички правила на този жанр. Героите в него се справят със загуба на родители и постепенно порастват, докато помагат на невинните жертви на американското правителство.
Разбирам защо не влиза в класацията ни за най-добри филми на десетилетието. Честно казано и аз не съм сигурен дали мястото му е там. Той е доста уникален и няма много общо с останалите филми, за които четете тук. Но това е филм, който горещо препоръчвам на всеки. За мен Супер 8 се нарежда веднага след носталгичната класика Stand by Me и някъде около E.T. И е по-добрата версия на Stranger Things.
Чудно!!! :yay:
Супер класация!
Хубав списък, но липсва Predestination, който е един от най-идейните и добри sci-fi филми за последното десетилетие 😉
А къде е другият филм на Гарланд – „Анихилация“ ?
Много добър списък!
Но и аз съм за Predestination.
Невероятен :)!
Arrival е грозен, тягостен, на моменти блудкав филм с вредни за психиката послания. Извънземните пък са хибрид между нелепи октоподи, внезапно оживели пънове и мутирали кокоши крака… което не ги прави по-малко гротескно отблъскващи. Ако зависи от мен – моментално изпращам тази фантастика на Дени Вилньов в безвъзвратно забвение. Уви, мога само да изпитвам умиление при спомена как известно време страницата с фаворита на списанието не се отваряше. 🙂
***
Иначе добри попадения в класацията и извън нея. Разбира се – не всичко съм гледала. В едната част от случаите поради липса на интерес, в друга – незнание за съществуването на някои от филмите. Заинтригувах се от Okja и може би някой ден ще го изгледам.
***
Моята класация:
10. Ex Machina – като цяло приятна изненада. Не ми допадна финала, обаче. Остави ми впечатление за претупване и предвидимост.
9. Blade Runner 2049 – сюжета тотално бледнееше пред атмосферата и с това ще запомня този филм. Артистичната ми (везде)същност не може да не оцени подобаващо почти съвременния прочит на Микеланджело – кадрите с огромната холограма и Кей, както и двата масивни каменни женски профила, напомнящи ми лицевите характеристики на Анджелина Джоли, в радиационната пустош.
8. Edge of Tomorrow – дори съмнителната харизма и актьорщина на Том Круз не ми отне удоволствието от гледането.
7. Oblivion – втори филм с Том Круз, но и този ми хареса. “We are an effective team” и „Find me when you wake up” са култови, макар и по различен начин. 🙂
6. Cloud Atlas – прекрасен филм!
5. Predestination – парадоксално на заглавието си е по-скоро история тип „разкази с неочакван край” и гледането му бе вълнуващо (при все, че се бях оспойлила жестоко :)).
4. Inception – единствено не ми допадна от саундтрака към филма композицията 528491. Според мен така би трябвало да звучи една паническа атака…
3. Interstellar – чудесен по всички параграфи и велик саундтрак към него.
2. Mr. Nobody – от 2009 е, но заради него си заслужава да се нарушат правилата. 🙂
1. Ready Player One – един от най-смислените, красиви и поучителни филми, които съм имала щастието да гледам. Привидно направен за подрастващи (и/или) геймъри, нърдове, гийкове и т.н., но с прекрасни общочовешки послания. Изключително „човешки” филм, въпреки жанра си. И да е имало някакви референции и великденски яйца към гейминг-културата, по никакъв начин не ги отчетох… но в сюжета присъстваше и умело съчетан символизъм, който също доставяше мощно! 🙂
Въобще, намирам Ready Player One шедьовър за всички сетива.
… Докато гледах разкошната сцена с танца във виртуалната дискотека, се усетих, че съм затаила дъх и за една бройка да се разплача… само че рискувах да пропусна нищо и не го сторих. 🙂 Не исках филмът да свършва, а това не ми се случва никак често. Мъдър, забавен, красив, интригуващ, изпипан,въздействащ, многопластов, с една дума – разкош!
Благодаря за статията 🙂
1. Arrival !
Чудесна статия, особено защото и аз поставям The Arrival на първо място. 😉
не можем да се оплачем, имаше хубави жанрови филми през последните 10 г.