За двойките, които обичат да си кооперират

Code Names Duet

Codenames е сред най-любимите заглавия на екипа, а днес се фокусираме върху версията ѝ, създадена специално за двама. Основата е на практика същата като оригиналната игра, с няколко модификации – отново имате общо 25 думи в схема от пет на пет думи и обозначителна карта, която показва кои са шпионите и къде са убийците. Основните разлики са първо, че характерът на играта е напълно кооперативен и с другарчето срещу вас работите заедно, за да отгатнете всички думи, и второ – този път с партньора си гледате две отделни схеми, които макар да имат припокриване на места, в същината си са доста различни. Това ще рече, че дори при вас думата А да е убиец, при играча отсреща може да е шпионин, който трябва да назовете. Крайната цел е де познаете всички зелени думи (тук няма червен и син отбор, само един общ – зелен) и то преди да изтече предварително зададеният брой ходове.

Играта предлага и вариант кампания, в който следвате схема, обикаляте световни градове и пробвате различни по трудност игри (с по-малък брой ходове или позволени грешни предположения). Това е изключително добра опция, ако с половинката вече се разбирате с половин дума и отгатвате всичко.

Codenames Duet си е спечелила славата на една от най-добрите игри за двама, която обаче се нарежда и сред най-трудните. Сложното лавиране между двете различни схеми, избягването на повечето на брой убийци и подаването на правилни асоциации е истинско предизвикателство. Това е една от причините създателите да са предвидили няколко вариации на играта, които да я направят по-малко трудна. Една от тях е да не следвате строго правилото „аз ти подсказвам, после ти на мен“, а да имате възможност да давате няколко поред жокера на партньора си, преди той или тя да поеме щафетата.

А ако случайно романтичните ви планове за разбиване на шпионски тайни са осуетени от внезапни гости – не се притеснявайте, Codenames Duet предлага и отборен вариант за повече играчи.

Aravala


The Ravens of Thri Sahashri


С половинката не се кефите на състезателни игри и предпочитате да работите заедно, вместо да си правите мръсно из индийските пазари*? Подгответе се за най-странната (и същевременно завладяваща) настолна игра за двама, която сте срещали. The Ravens of Thri Sahashri (или просто Ravens) грабва вниманието с нетрадиционната тема – момче на име Фет се опитва да помогне на Рен, която е загубила паметта си. Единият играч (Фет) се потапя в сънищата на другия (Рен) и пресъздава моменти от живота ѝ чрез сглобяване на пъзел от фрагменти. Двамата комуникират единствено чрез карти с подсказки от страна на Рен, от които Фет трябва да извлече нужната информация, за да нареди правилните карти пред себе си.

Ravens допълва тематичното си въведение с доста любопитен геймплей – макар да работите заедно, двете роли са безкрайно различни една от друга и изискват свой собствен подход. На пръв поглед всичко зависи от Фет, който трябва да се ориентира в цветовете на картите чрез ограничена информация, а решенията на Рен изглеждат незначителни. Пригответе се за неуспех първите няколко игри, докато разберете колко съществени всъщност са те! А след това за още няколко загуби, докато усетите ритъма на играта и се „сработите“ с партньора си. Макар правилата на Ravens да изглеждат внушителни за джобната кутийка, в която пристига играта, те не бива да ви плашат – първото разиграване ще ви изясни повечето механики в нея и дори да сбъркате някъде, най-много да загубите (което така или иначе се случва често).

Елементът, който веднага ще намразите в Ravens (но и който прави играта интересна), са точно гарваните. От време на време Фет тегли разноцветни карти с гарвани, които „изяждат“ неизползваните карти със спомени и ако не се съобразявате с това, може да се лишите от тях завинаги (увеличавайки по този начин шанса да изгубите и играта). За финал, дори да спечелите, играта има три възможни края според постигнатия резултат, а в кутията ще намерите три запечатани плика, които разкриват продължението на историята и добавят нови предизвикателства към базовите правила.

Николай Жеков


Hanabi

Св. Валентин е празник на влюбените двойки, а какво по-празнично от фойерверките! Добре де, повечето хора биха ги оставили чак за сватбата. Но преди да стигнете до венчилото, е важно да разберете дали с партньора си се разбирате наистина добре – с малко думи, следвайки еднакво мислене, напасвайки се все повече един към друг след всяко събитие в живота. Именно затова трябва да поиграете Hanabi!

Това е кооперативна игра, която подлага на проверка гореизброените условия. В Hanabi всеки от играчите държи няколко карти със стойности от 1 до 5 и в един от пет цвята, като особеното е, че ги държите с гръб към себе си и реално виждате само чуждата ръка. Целта е да изиграете картите последователно по стойност, като за да не грешите, получавате подсказки от съотборника. Съответно, за да се нареди всичко правилно, е необходимо доста добре да се разбирате с партньора си – да знаете кога и как да подскажете, така че той/тя да ви разбере правилно, и обратното. Важно е дори единомислие у кого да е инициативата в някои по-трудни ситуации. Играта прилича на сложен танц, в който синхронът е от първостепенно значение, а крайният успех носи удовлетворението за нещо постигнато.

Най-красивото в Hanabi всъщност е процесът на научаване как да я играете! След всяко изиграване обсъждате кой какво е имал предвид и какво е разбрал от комуникацията на другия. Правите си изводи, преценявате, че нещо работи по-добре от друго, и променяте подхода си за следващата игра. Така малко по малко се усъвършенствате и напасвате все повече един към друг. Досущ като в живота!

Hanabi всъщност позволява до петима играчи, така че когато се появят нови членове в групата ви, те прекрасно ще се включат в играта (стига да ги обучите подобаващо). Досущ като в живота…

Rex