Уейуърд Пайнс
Създател: М. Найт Шаямалан, Чад Ходж
Сезони: 1
Формат: 10 епизода по 60 минути
В ролите: Мат Дилън, Тоби Джоунс, Мелиса Лео, Терънс Хауърд, Шанин Сусамон, Чарли Тахан
Когато от Fox питали М. Найт Шаямалан дали би се захванал с Уейуърд Пайнс, той отговорил „Само ако никой от героите всъщност не е мъртъв!“. Това не съм го проверявал дали е истина, но ако е, индиецът е трябвало да се пази далеч от този сериал. Защото шегичката със собствения му Шесто чувство е излязла на негов гръб – макар никой тук да не е наистина труп, под боровите иглички е заровен цял легион мъртви персонажи.
Уейуърд Пайнс е базиран на едноименната литературна трилогия на Блейк Крауч. Човекът се е вдъхновявал от Twin Peaks, което е очевидно и в телевизионната адаптация. Малкото градче, специалният агент в търсене на истината и съмнителните местни са налице. За съжаление, доста други неща не са, и докато Дейвид Линч е сътворил поп-културна класика, Шаямалан и екипът му са сътворили, в името на приличието, извънредно куха мистерия.
Уейуърд Пайнс, Айдахо, е поредният забит градец из неизбродимите американски предели. Нашият главен герой и протеже на тайните служби, Итън Бърк (Мат Дилън), е изпратен там, за да разследва изчезването на двама свои колеги, едната от които едва не е разбила семейството му след буги-буги изпълнения в извънработно време. Бърк катастрофира, озовава се в подозрително пустата уейуърдпайнска болница, посреща го откачената сестра Пам (Мелиса Лео), и след няколко разговора плюс разходка из Пайнс, нещо започва много да му смърди. Навсякъде има камери и микрофони, жителите очевидно крият нещо зад усмивките си, а шериф Поуп (Терънс Хауърд) е зловещата местна ръка на закона с обсесия към две неща – стриктното спазване на „специалните правила“ в града и… всякакви видове сладолед.
Итън ще открие източника на миризмата още по средата на сезона, а ако вие сте от по-внимателните зрители, може би ще имате доста добра представа какво се случва дори по-рано. В това няма нищо лошо, стига 1. обратът да не е разочароващ и 2. сериалът да продължава в смислена посока след него. Той, разбира се, е точно толкова разочароващ, а след него Уейуърд Пайнс продължава в посока „бая тъпи“.
След падането на завесите, продукцията губи единствения си коз и просто се довлачва по корем до края. Основен проблем са човечетата в сериала, които така и не успяват да ви убедят, че трябва да ви пука за тях. Мат Дилън с квадратната си физиономия може да мине за мним агент на службите, но в никакъв случай за актьор, който да изнесе на плещите си цял сериал. Терънс Хауърд пък се опитва да бъде по-разчупен гадняр и а-ха да го постигне, но сценаристите спъват зловещо персонажа му. Шанин Сусамон (която играе Тереза, съпруга на Итън) е адекватна, но след първоначалните търкания започва все повече да се превръща в притурка на мъжа си и няма собствен глас. Виж, Чарли Тахан (играещ Бен Бърк, чавето в семейството) има собствен глас, който ви нашепва да му отвинтите главата във всяка сцена с негово участие. Ужасен младеж, който обяснява защо някои мъже не искат да се прибират у дома и почват да тичат по чужди фусти. Карла Гугино в ролята на агент Кейт Хюсън не сменя физиономията си на мъченица през всичките десет епизода, а вече спомената Мелиса Лео претърпява една от най-неадекватните трансформации, на които съм ставал свидетел в последните години. Тоби Джоунс се е захванал с д-р Дженкинс и е друг сценарно осакатен персонаж, който трябва да изглежда сякаш крие тайни, а не сякаш се мъчи да си спомни репликите.
Режисурата и заснемането не спасяват положението. Докато стерилността в облика на градчето е търсена, то трябва да изглежда като фалшив декор, стерилността във всичко останало е мързел и/или неумение. CGI елементите са впечатляващо грозни, вероятно мога да открия по-добри изпълнения дори в продукциите на SyFy, а синьо-зеленикавият филтър ми тровеше очите почти през цялото време.
Големият грях на Уейуърд Пайнс обаче се крие във вътрешната му логика и нейното абсурдно тиктакане. Изисква се не да затворите очи пред пропуските, несъответствията и белите конци… изисква се да грабнете вилица, да ги избодете, след което да залеете очните си ябълки с киселина. Ако се разтърсите из вездесъщите интернети, ще откриете многотомни поредици, в които се изброяват глупостите на продукцията, ала няколко епизода ще ви бъдат напълно достатъчни, за да запълните своя собствена тетрадка с тях.
Истината е, че много исках Уейуърд Пайнс да ми хареса. Не само защото обожавам подобна тематика, но и защото се надявах Шаямалан най-накрая да загърби поредицата си от неуспешни проекти. Може би трябва да се примиря със знанието, че докато аз догледах сериала с нежелание, той се радваше на високи рейтинги и се жужи за втори сезон. Самият Шаямалан признава, че такава възможност съществува и се радва на топлото посрещане от зрители и критици. Последният епизод завършва с полуотворен край, в който определено има вратичка за продължение, така че нищо чудно Fox да напънат прословутата крава за още малко мляко. Дотогава, ще си спомням за Уейуърд Пайнс като за градчето, където нищо не е такова каквото изглежда… по-зле е.
Оценка: 5/10
Ревюто е пълен шит. Сори. Всъщност айм нот сори.
Колко е яко да съсечеш ревю от осемстотин думи с две изречения и половина…
За протокола, на мен ревюто ми се вижда доста точно, макар че от сериала изтърпях само първия епизод
Здрасти Живко,
ако имаш желание да напишеш нещо по същество, с удоволствие ще ти отговоря и може да дискутираме сериала.
Следя сериала още от началото на 2013, когато беше в препродукция. Смея да твърдя, че го познавам доста из основи, него, както и самата история в книгите. Така че ще започна по ред на номерата.
Първо: Самата мистерия не се разкри никак рано, при положение, че сериала обхваща две от общо три книги. (The Last Town e публикуван 2014, след като сериалът вече се е снимал/снимките са били на привършване, а самият автор е и сценарист.)
Второ: След като истината е разкрита (в еп. 5 – The Truth) сериалът тръгва в единствената логична посока, следвайки събитията във вече публикуваната Wayward (2013). Той просто няма къде другаде да отиде. Ако ще обвиняваме някого – blame the book!
Трето: Кастът – това е субективно, но според мен Мат Дилън се справя добре за потенциала си, Карла Гуджино не сменя физиономията си, защото и в самата книга не я сменя, което вече си е ниво на игра. Дори няма да коментирам колоса Терънс Хауърд, но най-големите изненади са две -Мелиса Лио и Джулиет Луис. Образът на първата е може би една от най-основните разлики с книгите. Риск на каста, който определено сработи в желаната посока. Пам е чудовищно обработен образ, изпипан в детайли, противоречив и гениален. Лио прави една от най-добрите си роли, което се вижда именно след като героинята й „сменя страните“. Втората, Луис, е може би единственият герой, за който ти става тъжно. Отново прекрасна игра. Гостуващата звезда Хоуп Дейвис (Мегън Фишър) също прави добра роля. Много добра всъщност. Сещам се за поне три момента, които са достойни за награда.
Сериалът има един от най-добрите сет дизайни. Работата с камерата е добра. Сценарият също. Все пак, самият Крауч го е писал, което си личи, ако си чел книгите.
Големият грях с вътрешната логика е грях, но далеч не голям, камо ли най-големият. Всичко, което се случва е подробно обяснено. Няма нещо останало без отговор. Различното в този сериал е, че отговорите идват преди въпросите доста често, като се иска само малко дълготрайна памет за да свържеш 2 и 2.
CGI не е в най-висшата висшиата си форма тук, но нека не забравяме, че това е сериал на 2 години.
Та така…
Аз също карам по ред на номерата:
1. Мисля, че в ревюто съм подчертал ясно, че проблемът ми не е в ранното разкриване на мистерията, а нейната същност и ефектът, който оказва върху развитието на сериала. Доколкото видях, Уейуърд Пайнс си е базиран и върху трите книги, а не само първите две. Вметката за Крауч и участието му в екипа сценаристи, както и горе-долу едновременното приключване на снимките и третата книга в каква връзка я правиш?
2. Странен аргумент. Прехвърляш на вината от сериала върху първоизточника му – книгите. Хубаво, само че това не прави проблемът по-малко проблем. Освен това, сериалът няма изискване да си чел трилогията и е разгледан отделно от нея. Може тя да е добра, може да не е, но в случая е все тая. Ако си решил да снимаш върху (теоретично) слаб изходен материал и си получил все така слаб резултат, вината си е твоя.
3. Актьорското майсторство не е субективно, а оправдание като „играе добре за потенциала си“ не важи. Нека вземат актьор с по-голям потенциал тогава. За Лео категорично няма как да се съглася [spoiler] и промяната и от campy откачена сестра в състрадателна старица, която се опълчва на тираничния си брат, се случва буквално в рамките на един епизод [/spoiler]. Хоуп Дейвис наистина изгражда сполучлив образ, съгласявам се.
4. Уейуърд Пайнс има един най-добрите сет дизайни, сравнен с кое? С Рим? С Игра на тронове? Дедууд? Карнавал? Само „Каркоса“ във финалният епизод на True Detective е в пъти по-впечатляваща и атмосферична от всичко, което Пайнс предлага за 10 епизода. А не е като Шаямалан да не го може, Селото е разтърсващ в това отношение.
5. Подробно обяснен не е равно на правдоподобно, убедително или логично обяснен. Ако ти се четат примери, мога още пет поста с такива да напиша.
6. Качествен CGI има далеч преди 2012-2013, да ме извиняваш.
Така, айде пак по ред на номерата:
1. Развитието на сериала се гради върху т.нар. мистерия, като в този ред на мисли въздействието й е точно такова, каквото трябва да бъде. Не разбирам точно какво имаш предвид, но за мен цялото разгъване на сюжета беше плавно и логично.
Третата книга е писана паралелно със снимките на сериала, като пак в този ред на мисли той реално е базиран върху първите две, които са били готово по време на старта на старта. Третата книга НЕ Е адаптирана, просто защото не е била готова по това време. Това е и причината за съществените разлики от един момент нататък. Затова направих вметката, ако пак не го разбереш, наистина не знам как иначе да го обясня. А това че Крауч е сценарист го вметнах между другото.
2. Не прехвърлям вина, а давам мнение.
3. Актьорското майсторство не е субективно, но преценката за качествата на даден актьор е! Трансформацията на Мелиса Лио като сестра Пам от антагонист в протагонист далеч не става за една серия, тъкмо напротив – доста плавна е. Тя започва, кажи-речи, от момента, в който Бърк става шериф.
4. Ти наистина ли сравняваш филм като Пайнс с нещо от ранга на Игра на тронове, Рим или Истински детектив?!? Да го правиш е меко казано несериозно. Не, моят размах далеч не бе толкова голям, като моето сравнение в сет дизайна беше по-скоро с други тематични филми (The Prisoner, Persons Unknown и т.н.). И да, мисля, че сет дизайна е впечатляващ, много подходящ, постига точно желания ефект и кореспондира прекрасно с книгата. Ти го сравнявай и със Star Wars ако искаш…
5. Къде по-точно пише, че обяснението трябва да е правдоподобно, убедително или логично и то по някакви твои неясни стандарти за правдоподобност, убедителност и логичност? Ако ти това си очаквал, е, това е друга работа и съжалявам, че продуцентите не са се съобразили с теб. За мен и това работеше, по същия прекрасен начин, по който работеше и в книгата.
6. Ще те извиня, но преди 2012-2013 качествен CGI имаше къде? В телевизионните продукции? Примерите се броят на пръсти. Не знам какво разбираш под „грозни ефекти“ (пак субективно), но дори и да приемем, че е така, то това е простим грях, изкупен от факта, че все пак целта на сериала не е да е внася CGI революция. Това не е Матрицата. Да не си очаквал да е?
Та така…
За мен сериалът е разочарование, най-вече защото е чисто сценарно счупен. Бих подминала някакви дребни (че и едри) слабости в художествената презентация, но тук нещата не опират до такива. След разкриването на „мистерията“, нищо не беше в състояние да спаси положението. Просто цялата концепция на туй селище почива върху крайно неубедителен фундамент, който е жива дисекция на здравия разум. При такава абсурдна основа не можеш да възприемеш като автентичен нито един герой, нито едно събитие, нито един проблем…
А аргументите, свързани с литературния първоизточник, независимо в каква посока се използват, са ирелевантни. В крайна сметка, сериалът е автономен продукт. Целите на телевизионната адаптация са да бъдат коригирани слабите звена в сорса, макар и с цената на някои компромиси в следването му. Пък ако нелепостите в него са твърде много, просто не се захващаш с екранизирането му (както каза Ordo Malleus), или използваш само отделни мотиви.
Пък не е като да нямах надежди. Някои от любимите ми филми – The Village и Unbreakable, са на Шаямалан. Но в тези шишарки нивото беше обидно ниско…
Много интересно, на вас кой ви каза, че „целите на телевизионната адаптация са да бъдат коригирани слабите звена в сорса“? Това е фундаментална глупост и ми е ужасно интересно да разбера как сте достигнала до този извод.
Добре, коригирам се: част от целите. И не ми е необходимо някой авроритет да ме осветли по тоя въпрос.
Фундаментална глупост е да твърдиш, че екранизацията на даден литературен материал обезателно трябва да го възпроизведе барабар с глупостите в него. Защо пък да не се опита да изгради по-убедителен свят?
Добре, от всичко написано дотук разбрах, че всеки с вкуса си. amaАamз си признавам, че съм луд фен на книгите и като такъв нямаше шанс сериалът да не ми хареса, което не ме прави много обективен. Може би ако не бях ги чел мнението ли щеше да е различно.