Създател: Деймън Линделоф

Сезони: 1

Формат: 9 епизода по 1 час

В ролите: Реджина Кинг, Дон Джонсън, Тим Блейк Нелсън, Яхия Абдул-Матийн II, Андрю Хауърд, Джереми Айрънс и др.

Легендарният комикс на Алан Муур, Watchmen, е сред големите, емблематични творби на миналия век. Алтернативната история на 80-те години, в която четири десетилетия по-рано в Америка се заражда движение на супергерои* и където странният научен експеримент, създал свръхчовека Доктор Манхатън, води до кардинални промени, сред които анексирането на Виетнам като 51-ви щат, премахването на лимита за това колко дълго Президентът може да бъде на власт, и прикриването на Уотъргейт. Watchmen е деконструкция на супергероизма, пропита с напрежението на Студената война*, литературни алюзии и студен хумор. И ако съдим по първия епизод на сериала на Деймън Линделоф (ИзгубениThe Leftovers), той се стреми да пренесе тази тематика в 21-ви век.

It’s Summer and We’re Running Out of Ice е напрегната и объркваща мистерия. Епизодът започва с поглед назад – клането в Тулса от 1921 г., в което Ку Клукс Клан и някои от белите жители на града атакуват по това време най-богатия черен квартал в Щатите, Black Wall Street, и в продължение на два дена го опустошават, избивайки повечето му обитатели. В този преразказ на историческите събития, двама родители пращат малкото си момче с друга двойка, която се опитва да избяга от града. Те биват убити в покрайнините и детето се оказва само с новородената дъщеря на спасителите си.

В този момент епизодът прескача в 2019 г., но в реалност, много различна от настоящата. Бял шофьор е спрян от черен полицай с жълта маска, която прикрива по-голямата част от лицето му. Сцената е пропита с расово напрежение, което е добре познато на американците, но обърнато наопаки – чернокожият представител на закона е заплашителната фигура, а привидно невинният, но враждебно настроен бял шофьор изглежда като жертва. Това обаче не е единственият контраст с нашия свят. Полицаят се връща в колата си и се свързва с централата, за да поиска позволение за дистанционно отключване на пистолета му, тъй като счита, че се намира в опасна ситуация.

Така започва пътешествие в Америка, която е безкрайно различна от познатите ни исторически събития. След десетилетия управление, Никсън е слязъл от власт, заменен от либерала Робърт Редфорд*, който управлява вече 30 години и който, както скоро научаваме, е извършил репарации в полза на чернокожото население на Щатите – нещо, за което в нашата реалност до ден днешен се водят сериозни спорове. Расовите напрежения, поне в Тулса, Оклахома, където се развива действието, изглежда са били премахнати на някои нива, и чернокожите жители на града изглеждат не по-малко заможни от белите, напълно интегрирани и често на позиции на власт и в доминиращи роли в поп-културата. Същевременно обаче, репарациите на Редфорд са довели до възраждането на расисткия тероризъм и новата група Seventh Kavalry*, която използва за свой символ маската на Роршах – персонаж от комиксите, чийто морален абсолютизъм и предразсъдъци резонират с крайно десните възгледи дори в нашия свят.

В реалността на Watchmen, „супергероите“ са напълно интегрирани в законодателството. Полицията е едновременно символ на закона и почти подземна организация, в която членството е тайна от всеки, дори приятели и съседи, офицерите носят жълти маски, криещи лицата им, а по-високопоставените членове на отрядите са облечени с впечатляващи супергеройски костюми, като главната героиня Анджела (Реджина Кинг), наричана Sister Night, или офицер „Looking Glass“ (Тим Блейк Нелсън), чиято глава е изцяло покрита от гладка сребриста огледална материя. В тази алтернативна 2019 г. полицията може би няма способността да стреля по престъпници безнаказано, както в нашата версия на САЩ, но офицерите си позволяват много по-жестоки нарушавания на закона и взимането му в свои ръце при първия знак за опасност*.

It’s Summer and We’re Running Out of Ice поставя много въпроси и не отговаря на почти никой от тях. Това е свят, в който Доктор Манхатън си живее кротко на Марс и от небето редовно валят полуизгнили октоподоподобни мекотели, което дефинитивно доказва, че Watchmen е продължение на комикса, а не на филмовата версия на Зак Снайдър. Същевременно обаче, в началната сцена от 1921 г. малкото момче гледа ням уестърн, в който бял престъпник е свален от коня си от чернокож герой, което намеква, че тази реалност се е разклонила много по-рано от събитията в комикса, водейки до извода, че е възможно сериалът да се намира в изцяло нова версия на историята спрямо както първообраза, така и филмовата му адаптация.

Може би най-голямата мистерия засега обаче е сцена към края на епизода, в която безименен благородник (Джеръми Айрънс) язди към замъка си, където двама странни и неебателни прислужници се грижат за него. Тази сцена е пропита с необясними детайли* и поставена в пълна липса на исторически контекст. След излъчването на епизода обаче, героят беше именован „Ейдриън Вейд/Озимандиас“, което означава или че анахронизмите са умишлени и действието е в наши дни, или че става въпрос за някакво пътуване във времето*.

Така или иначе, Watchmen за момента предлага напрежение, расова война и намеци за по-дълбоки интриги и мистерии. Епизодът е невероятно силен като визия и динамика на сцените, за което определено помага и музиката на Трент Резнър. Реджина Кинг е изключителна както винаги* и останалите актьори са подбрани перфектно за сцените, в които участват. Типичното за HBO ниво разбира се идва и с някои клишета като ненужната секс-сцена, в която виждаме много детайли от мъжа, но жената е по някаква причина по потник*, или Атмосферата на Сериозната Мрачна Мрачност на Мрака. Аз поне съм доста ентусиазиран да видя как ще се развият нещата. Разбира се, при така поставеното начало, този сериал ще бъде толкова добър, колкото добри са разкритията на мистериите, с които започва. Но началото е обещаващо.

Оценка: 9/10