Мрежа: HBO

Създател: Нийл Дръкман, Крейг Мейзин

Сезони: 1

Формат: 9 епизода

В ролите: Педро Паскал, Бела Рамзи, Ана Торв

Новият епизод на The Last of Us продължава да разказва историята си в същия дух от миналата седмица. Видяхме нови кадри, които ги няма в играта, които хвърлят малко повече светлина върху болестта и разпространението ѝ. Видяхме и сцени, които се припокриват с играта. Видяхме и нови решения относно развитието на историята, които може да се харесат или да не се харесат на феновете на играта.

Епизодът започва с поглед върху началото на разпространението на болестта. Годината е 2003-а, мястото е Джакарта, Индонезия. Професор по микология* е привикан от военната полиция. Не става въпрос за престъпление, а е необходимо да се извърши експертиза – ново заболяване, породено от гъба, е започнало разпространението си във фабрика за брашно. Не е ясно кой е първият заразен и къде е той, затова е нужно решение, ваксина. Но срещу такава гъба лекарство няма, а решението, предложено от професора, е радикално.

Теорията, че гъбата е тръгнала като зараза по зърнените култури, която се прехвърля върху човека чрез консумация, е позната още от началото на играта. Играчите черпят информация от изрезки от вестници, бележки, постери. Сериалът доразвива тази теория, а използва и сходни похвати като играта – като в първи епизод се чува емисия по радиото, която предава за безредици в Джакарта. Втори епизод доразвива подхвърлената уж случайно информация.

След тази интродукция за разпространението на заразата, епизодът е съсредоточен върху Джоел, Ели и Тес, които в края на предишния епизод се измъкнаха от града, командван от ФЕДРА. Сега те се намират в останките от Бостън и трябва да намерят най-безопасния път и да оцелеят в свят, контролиран от природата – освен видимото разпространение на зеленината, научаваме, че заразените са умствено свързани помежду си и комуникират чрез подземни връзки. Малко по-късно в епизода виждаме тази форма на комуникация в действие.

Епизодът представя и първата близка среща с една от еволюционните форми на заразените – Кликърите*. Тези създания са слепи, гъбата е погълнала мозъка и излиза от ограниченията на черепа, като заличава до голяма степен човешките характеристики. Въпреки това те реагират на звук и си служат с ехолокация подобнo на щракането на делфините, макар и доста по-зловещо. Като интересен факт може да се спомене, че актьорите, които озвучават Кликърите в играта, се завръщат и дават гласа си за сериала.

Както там, така и в тази сцена виждаме, че може да използваме звук, за да се отвлече вниманието, но ако не сме внимателни, можем и да привлечем внимание. Този сценарен похват за създаване на напрежение ми напомни на напрежението познато от Джурасик парк и Нито звук. Друг интересен факт, който се отнася за Кликърите, е че са създадени най-вече чрез практически ефекти.

Научаваме и важен детайл за заразените в проведен между Ели и Джоел разговор. След като си ухапан, можеш да останеш под контрол на гъбата няколко месеца, преди да умреш, но е възможно да останеш жив и години наред. Тази информация ме кара да си мисля за другите форми на заразените – Runners, Stalkers и Bloaters. До момента не виждаме ясно разграничение между видовете в сериала. Това ме кара да се чудя дали от продукцията не са решили да ограничат заплахата, като представят по-малък брой от еволюционните форми. А от продължението на играта знаем, че има поне още два вида – Shamblers и Rat King, които със сигурност няма да видим сега.

За съжаление, тези които са играли игрите, знаят какво се случва с героинята на Ана Торв.  Въпреки че зрителят не го вижда, Тес е ухапана, а за да се покаже, че Ели е имунизирана, тя е повторно ухапана. По-късно двете рани са съпоставени и се вижда ясно, че твърденията на Ели са верни – нейната рана по никакъв начин не се е влошила за разлика от тази на Тес. Голямо отклонение от оригинала виждаме в смъртта на контрабандистката. В играта са нападнати от ФЕДРА, докато тук са нападнати от стадо заразени. Докато Тес се опитва да запали огън, за да може да финализира стадото и да даде възможност на Джоел и Ели да се измъкнат, един от заразените се отделя и се приближава като чрез целувка прехвърля кореноподобните си пипала в нея. В последните си съзнателни моменти успява да запали запалката си и да възпламени цялата сграда. Изборът за този начин на заразяване ми се стори важен, макар и зловещ. Както стана ясно от първи епизод, заболяването се пренася чрез ухапване, а разпространението чрез спори, както е в играта, е премахнато от визията за сериала. Дали това означава, че ще видим още гибелни целувки, или ще ни бъдат представени и други начини за заразяване?

The Last of Us до момента се справя отлично с разказването на историята, въпреки че на запознатите ще им направи впечатление, че има изрязани или съкратени моменти. Това предполага, че е възможно да не видим абсолютно всичко от приключенията на Джоел и Ели, което донякъде е и очаквано. Лично за мен играта на Бела Рамзи не може да ме убеди, че гледам Ели – твърде дръпната и заядлива ми се стори в комуникацията си и с Тес, и с Джоел. Все пак това няма да ме откаже да догледам сериала. Любопитни ми се сториха промените, които видях в този епизод, а също и малките детайли, които се появяваха тук и там. 

Като за финал едно наблюдение от последната седмица. Фенове са забелязали интересна активност в Instagram. Част от екипа на The Last of Us e последвал актрисата Шанън Бери. Спекулира се, че това е изборът на продукцията за Аби, героиня, която виждаме във втората част на играта. Все още нищо не е потвърдено официално, но трябва да отбележим приликите между актрисата и героинята.

Оценка: 9/10