Мисис Америка
Създател: Дави Уолър
Сезони: 1
Формат: 9 епизода по 50 минути
В ролите: Кейт Бланшет, Роуз Бърн, Сара Полсън, Марго Мартиндейл, Трейси Улман, Узо Адуба, Джон Слатъри, Елизабет Банкс, Джийн Трипълхорн, Кайли Картър
Минисериалът Мисис Америка излезе през месец април тази година и по мое мнение остана доста незабелязан. Може би част от причината за това е конкретния момент – в разгара на първата вълна на Ковид-19 съзнанието на хората беше запълнено с други неща. Може би тематиката също е фактор – все пак сериалите за феминистки рядко се радват на много широка популярност, особено пък когато са ориентирани към показването на двете страни в даден конфликт. И все пак за мен този проект е много важен момент от 2020-та и ми се иска преди края на годината да ви разкажа повече за него.
Сюжетът на сериала е базиран на реални събития, макар интерпретацията в някои отношения да е леко свободна. Действието се развива през 70-те, обхваща близо десет години и разказва за различни женски движения в САЩ, вземащи отношения по въпроса за приемането на Equal Rights Amendment (ERA) – закон за равноправието, целящ уеднаквяването на трудовите и граждански права за мъжете и жените в САЩ. Едната страна на конфликта е представена от различни феминистки движения, настояващи за приемането на закона – техен лидер е известната журналистка и активистка Глория Стайнем (Роуз Бърн). В противниковия лагер са организации на домакини и религиозни активисти, водени от Филис Шлафли (Кейт Бланшет). Едните твърдят, че приемането на закона ще осигури защита на жените срещу половата дискриминация, особено на работното място, а другите – че законът би довел до загуба на привилегии за женените домакини като социално осигуряване и освобождаване от военна повинност.
Един от най-силните елементи на сериала е страхотното пресъздаване на епохата. Мисис Америка е обект на критика както от ляво, така и от дясно, че не е предал точно определени биографични моменти от живота на главните героини, но в крайна сметка това не е документален филм, а художествен сериал – и като такъв, той се справя чудесно. Модата, декорите, социалното вълнение – всичко в Мисис Америка е толкова поглъщащо и атмосферично, че ми се налагаше да полагам усилия на волята, когато исках да спра гледането след края на някой епизод. Социалните конфликти, различните фракции, борбите за по-добро общество – всичко това, съчетано със специфичния 70-тарски стил, прави сериалът просто неустоим.
Другата голяма сила на Мисис Америка са страхотните актьорски изпълнения. Повечето от епизодите са центрирани около определена героиня, чието име често е и заглавието на конкретния епизод. Това позволява на създателите всеки задълбаят повече в личната история и мотивация на някой персонаж, като междувременно показват на по-заден фон и останалите образи. Излишно е да хваля Кейт Бланшет – филмографията ѝ е достатъчно доказателство за огромния талант, който притежава тази велика жена. Мога само да кажа, че и тук тя е страхотна и успява да придаде на Шлафли не само сила и безкомпромистност, но и дълбочина и емоционалност. Роуз Бърн пък е просто пленителна в ролята на Стайнем, около нея се носи аура на съвършенство и магнетичност. Сара Полсън, която играе една от консервативните домакини, споделя в интервю, че сцените, в които героинята ѝ трябва да е смаяна и изумена от присъствието на Стайнем в стаята, са били особено лесни за изиграване, защото самата Полсън се е чувствалата смаяна и изумена от присъствието на Роуз Бърн. Смятам, че в случая Полсън е доста скромна, защото нейният епизод – предпоследният от минисериала – е категорично най-добрият и това се дължи в голяма степен точно на нейната игра. Актьорския състав включва също така Елизабет Банкс, Марго Мартиндейл и Трейси Улман и всяка от тях е просто съвършена. Изобщо, ако търсите качествено заглавие със силни женски изпълнения, забравете комерсиалните бози от рода на Бандитките на Оушън и се насочете към Мисис Америка!
Трябва да призная, че не съм особено запознат с историята на борбата за равноправие на жените в САЩ и именно затова сериалът ми беше толкова любопитен. Между епизодите потърсих допълнителни интервюта на Глория Стайнем и бях шокиран от това, което прочетох, защото беше толкова различно от онова, което знам за нашата история. През 70-те в САЩ идеалът за жена е домакинята и като цяло кариерата на жената се е възприемала за нещо съвсем временно – жената може да завърши колеж и да започне работа като секретарка или машинописка, но това продължава само няколко години, докато се омъжи и роди деца – тогава си става изцяло домакиня. Странно ми е, защото е това е толкова различно разбиране от това, което е битувало в социалистическия блок, където идеалът за жена е бил жената труженичка, която работи неуморно за славата на комунистическия строй. Всички жени в семейството ми винаги са работили, баба ми, която почина тази година и за която си мислех по време на сериала, точно през 70-те е била минен геолог и е ръководела научни екипи в мините в Родопите. И в някои отношения за мен беше наистина потресаващо да разбера точно колко различни са били схващанията в САЩ. Този сериал ми показа не просто различна епоха, а напълно различна култура в тази епоха.
Смятам, че конфликтите и идеологическите послания в сериала са представени изключително интелигентно. Иронията никога не убягва на сценаристите. Филис Шлафли, която пропагандира, че жените трябва да си стоят вкъщи и да бъдат домакини, реално учи редица жени на това да организират екипи, да поддържат официална кореспонденция, да се изказват информирано по политически въпроси – тоест ги превръща точно в работещи жени. Същевременно феминистките организации, които яростно защитават правата на жените, са готови да омаловажат всяка жена, която е на различно мнение, и са разкъсани от вътрешни спорове за това доколко точно трябва да подкрепят правата на цветнокожите и хомосексуалните жени. И въпреки това в много отношения съдбата на дамите и от двата лагера е обща, защото решенията за живота им често изобщо не се вземат от тях. По брутален начин сериалът показва как организациите и от двете страни са напълно захвърлени от двете големи американски партии – демократите и републиканците – когато са изпълни ролята си на предизборна агитка. В една от най-затрогващите сцени Сара Полсън пее „This Land Is Your Land” и после спори с околните дали текстът е социалистически или патриотичен. И в този момент човек усеща колко са дребни различията между хората и как всички искаме едно и също – да живеем по-добре и по-свободно.
Ако искате сложен и интелигентен сериал, разглеждащ в дълбочина политически въпроси, то Мисис Америка е заглавието за вас. Ще получите множество прекрасни женски изпълнения и обилно количество храна за ума! А Роуз Бърн в ролята на Глория Стайнем е любимото ми актьорско изпълнение за годината. Няколко месеца след минисериала излезе напълно различен проект – филмът Glorias. Той е посветен на различните етапи от живота на Глория Стайнем, а персонажът ѝ е пресъздаден от Алисия Викандер и Джулиан Мур. И дори тези талантливи носителки на Оскар не притежават чара и обаянието на Роуз Бърн!
Оценка: 9/10
Това, което прави този мини сериал забележителен е, че той много добре описва произхода на съвременното разделение между либерали и консерватори в САЩ. Едно от най-забавните и същевременно депресираши неща за мен беше колко много днешните културни войни наподобяват начина на говорене и политиката водена през 70-те. Естествено, сценаристите са си позволили известни волности, като хронологично разместване на събития, въвеждане на съставни персонажи (като този на Сара Поулсън) или слагането на някои реплики в устата на други хора (без съществено влияние върху сюжета, държа да отбележа), нещо типично за история базирани на дрйствителни събития. Освен това се правят известни предположения какво се е случило – например, наистина ли Филис Шлафли се е срещнала с Пол Манафорт и Роджър Стоун през 1980-та?
Като цяло, обаче, мини сериалът ясно показва, че днешното разделение е всъщност плод на десетилетия отдалечаване в политическите виждания, както и как религиозното консервативно движение е влязло в политиката. Освен това, ясно се вижда реакционните отговори и от двете страни, техните вътрешни спорове и различия. Последното е всъщност естествено, защото радикалните групи рядко са мнозинство, но поставянето на всички, които се обединяват заради определена политика обикновено води до повече радикализиране, отколкото по-малко. Показването как по доста въпроси има далеч по-голямо съгласие отколкото изглежда на пръв поглед е доста добра идея.
За съжаление, както през 70-те, така и сега се вижда доста малка възможност за сериозен прогрес. Това, което е може би звучи обнадеждаващо е, че въпреки нарастващото разделение, прогрес все пак има, но би могъл да е доста повече ако не бяха ред пропуснати възможности. Между другото, цялата история около ERA е главно всички щати да бъдат длъжни да приемат подобно законодателство. Подобни закони вече съществуват в ред щати, както и на федерално ниво (само че федералните залони се отнасят само до федерални работни места и дейности), така че целта е била, а и все още е, те да се прилагат навсякъде. Това, че все още се спори по този въпрос, 50 години по-късно, не говори много добре, за съжаление.
Последно, няколко думи за живота през социализма, защото според мен авторът няма чак толкова преки спомени. Накратко, обществото е Източния блок действително е било по-прогресивно в някои отношения, но не чак толкова. Всъщност, сексизмът тогава не беше чак толкова по-малък, защото от жените се очакваше да работят наравно с мъжете, и едновременно да поддържат домакинство и да отглеждат деца. Действително, социалната политика на тогавашния режим правеше това по-лесно чрез многото ясли и детски градини, както и чрез извънкласни училищни занимания (известни повече като кръжоци). Но това не променя фактите, че под предлог за равенство между половете, от жените се очакваше, а и все още се очаква, да вършат двойна работа.
Колкото до САЩ, феминизмът се засилва не случайно във време на икономическа несигурност, когато все по-малко домакинства могат да си позволят традиционния модел, където само единият възрастен член на семейството работи и може да изкарва достатъчно за да изхранва цяло домакинство. Никак не е случайно, че повечето публични личности, които защитават традиционните семейни ценности са семейства, които могат да си позволят само единият възрастен да работи. Нещо много подобно на разните известни личности, които се бият в гърдите как имат време за семейство, кариера и социални каузи, но пропускат да споменат цялата армия от домашни помощници, детегледачи и лични асистенти, моито правят това възможно. В крайна сметка се стига до класово разслоение, най-вече по икономическа линия. В крайна сметка, основната причина да се стигне до ERA е, че жените по естествен път са се увеличавали в работната сила в САЩ, така че е изникнала нужда от подобно законодателство.
Изключително много благодаря за подробния и смислен коментар!!! Заради такива читатели си струва да се пише 🙂
Много успех през новата година!