Създател: Дейвид Бениов, Д. Б. Уайс, Джордж Мартин

Сезони: 3

Формат: 10 епизода по 60 минути

В ролите: Софи Търнър, Даяна Риг, Натали Дормър, Джак Глийсън, Кит Харингтън, Томас Сангстър, Ели Кендрик

Качеството на епизодите в този сезон расте и расте! От първи насам забелязвам почти постоянна възходяща тенденция, като пети успя да се справи с тежката задача да задържи високо вдигнатата летва от предшественика си. Вярно, с по-малко зрелищни масовки и експлозии, но все така удовлетворяващо.

Началото на Kissed By Fire е ударно. Битката между Берик Дондарион и Хрътката е един от най-напрегgame-of-thrones-3.05-kissed-by-fire-flaming-swordнатите двубои в сериала, а символиката на огнения съд изпъква като по учебник. Ричард Дормър пасва чудесно в ролята на Берик, нацелвайки правилен баланс между благородническото излъчване и грубата харизма, нужна да управляваш команда от свободни разбойници-протореволюционери. Крясъците на отчаяната Аря Старк „Гори в Ада!“ хармонират силно със случващото се – за да бъде помилван, Хрътката наистина минава през нещо като малък личен ад, в който трябва да надделее над първичния си страх от пламъците. Малко по-късно пък, по време на разговора й с Гендри, отчаянието личи дори по-отчетливо в очите и гласа й. „Аз мога да съм твоето семейство.“ Казано от невръстно момиче, на практика загубило всичките си близки. Мейзи Уилямс за пореден път предава страхотно емоционалното състояние на героинята си в малкото й отредено екранно време.

Епизодът показва още много от останалите герои и сюжетни нишки, всъщност почти всички основни, а синтезът между добре написани сцени и майсторско актьорство е толкова успешен, че чак се чудя върху кои моменти да поставя фокус. Разговорът между Тириън Ланистър и лейди Олена Тирел безспорно си заслужава ударението – бабката се превърна в основен играч само с няколко кратки появявания, в които буквално превзе екрана. Да видиш как на Тириън му свиват сърмите, а той мига на парцали, докато се чуди на коя стена да си залепи постер на лейди Олена… безценно. Междувременно интригите по линията Церсей-Марджъри-Санса-Кутрето се завързват още повече, което довежда и до брилянтната финална сцена между лорд Тивин и две от децата му. Завършек, в който за под четири минути тримата герои получават толкова качествено развитие, че вече почти не ме притеснява episode-25-1024малкото екранно време на отделните герои. При наличие на такива интеракции, достойни за възлови сцени в най-качествени постановки, в един момент минимализмът започва да се превръща в изключително мощен похват.

Пиковите сцени обаче далеч не се изчерпват с последната. Страхотно впечатление ми направи линията на Станис, която в този епизод придобива много повече плът, отколкото й беше позволено досега. Тихо сдържаната лудост в очите на съпругата му, неговият собствен ужас, когато се взира в тях и осъзнава колко дълбоко го е нагазил в напълно неизвестни води, ембрионите, плуващи в зелените буркани зад тях… пълна психария, за пореден път виждаме, че няма семейство от борещите за власт, което да не е изтъкано от трагични недостатъци. Сценаристите все по-смело открехват портите на класическата трагедия, която така или иначе си е залегнала в оригинала. Ситуацията около дъщерята на Станис – чудесно хлапе, въпреки визията на Two Face – само подклажда въпросното усещане за сбърканост и обреченост на цялата работа. За капак на всичко от песничката, която си тананика в затворническата си стая и с която свършва епизодът, хем полазват тръпки като от по-страшните детски приказки, хем навява неопределима тъга по загубеното (никога несъществувало?) минало и нерадостното бъдеще. В този епизод Станис определено ми стана интересен.

Най-голямата сцена тази седмица, а защо не и в целия сезон досега, е монологът на Джейми пред Бриgame-of-thrones-season-3-episode-5-jaime-lannisterен. Изцеден от умора и болка, мръсен, унижен, осакатен, напълно гол, както и самата Бриен, Кралеубиеца се оголва и преносно, така както не сме го виждали досега. Почти гениална сцена, която трудно може да се опише и разчепка с думи, толкова е разтърсващо да се поставиш в главата на Джейми в този момент и в същото време френетично да се опитваш да пренатъкмиш преценката си за образа и дълбочината му. Да не говорим колко органически пада на място монологът в контекста на почти всички останали сцени в епизода: разговора за честта между Баристан и Мормонт, сцената с Ланистърите в Кралски чертог, огненото изпитание от началото, лудостта на Селис Баратеон…

Тази тясна обвързаност между смисловите стълбове, държащи тентата на епизода, се вижда ясно навсякъде в него. Особено ми хареса как името му всъщност дойде от разговора между Джон Сняг и Игрит – крайно интимен, изолиран от предстоящия апокалипсис, безвременен почти. „Искам никога да не изляза от тази пещера, Джон Сняг,“ казва Игрит, целунатата от огъня. А извън пещерата, извън окото на бурята, огънят се развихря все повече в свирепата си оргия. Сякаш всичко в света на Game of Thrones е огромна мрежа от смисъл и всяка опъната или скъсана нишка праща трусове дори до най-далечните й краища. Много, много силна работа на сценаристите и актьорите. Засега прекрасни средни епизоди от сезона, очакванията ми за финала растат с всяка седмица.

Оценка: 8,5/10