Създател: Адам Рийд

Сезони: 4

Формат: 49 епизода по 20 минути

В ролите: Х, Джон Бенджамин, Джесика Уолтър, Аиша Тайлър, Джуди Гриър, Аманда Наш, Крис Парнел, Адам Рийд, Лъки Йейтс и др.

Archer_TV_Series-405596352-large

Стърлинг Малори Арчър – кодово название „Duchess“. Най-опасният агент на I.S.I.S. – International Secret Intelligence Service. Обучен в техниките на шпионажа и войната, смъртоносно оръжие и… невъобразим, зашеметяващ, умопомрачаващ задник. Главният герой на Archer е комбинация от Джеймс Бонд и най-отвратителния училищен футболист от най-долнопробната американска тийн-комедия, правена някога. Едновременно съвършен агент и тъп като гьон, Арчър (Х. Джон Бенджамин от Family Guy) е женкар с тежък едипов комплекс, който редовно съумява да се вкара във възможно най-унизителните и дебилни каши защото не знае кога да си затрае и живее със схващането, че целият свят е длъжен да го обожава.

С този разкошен протагонист, тонът на Archer е всичко друго, но не и сериозен. Сериалът всъщност е много равнопоставена смесица от офис-комедия и шпионски екшън, защото целият I.S.I.S. – частна шпионска агенция под контрола на майката на Арчър, Малори (Джесика Уолтър от Arrested Development, която всъщност играе и почти същата роля тук) – е съставен от шизофреници, които са едновременно страшно добри в това, което вършат, и тотални лумпени във всеки друг възможен аспект. От привидно зареяната секретарка с мания по пожари, самоосакатяване и асфиксация Черил (Джуди Гриър пак от Arrested Development, където пак беше сбъркана секретарка), през комплексирания счетоводител-тире-агент Сирил Фигинс (Крис Парнел от 30 Rock), който по неведоми причини е във връзка с бившето гадже на Арчър – другият агент на I.S.I.S., Лана Кейн (Аиша Тайлър от 24), която, при все пищните си дадености, редовно бива бъзикана за липсата си на женственост – та до изобретателя Кригер (Лъки Йейтс), който е абсолютен психопат, вероятно нацист, със сигурност отговорен за поне няколко липсващи трупа от гробището, и чието гадже е виртуална холограма на аниме-булка…

Archer-TV-ShowРазбира се, черешката на тортата е самата Малори Арчър, която съумява да комбинира в себе си новобуржоазната наглост и надутост на Лусил Блут (героинята на Уолтър в Arrested Development) с умерен алкохолизъм, бесен курвелък (това кой точно е бащата на Арчър е бъзик, който се вихри вече четири сезона), огромното желание да си намери богат съпруг, и коварност и егоистичност до степен да краде от собствените си служители. Връзката й със сина й е така сбъркана и извратена, че ако сериалът не беше толкова зверски смешен, щеше да е причина за сълзи. Още в първи епизод получаваме ясна картинка за отношенията им, когато един двоен агент опира пистолет в челото на Малори, за да избяга, при което Арчър хваща Лана за свой заложник (да, и във въпросната сцена няма логика и всички са много объркани), при което се провежда следният диалог:

Gunman: How is this a Mexican standoff? I don’t care if you shoot [Lana]. But what if I shoot her, momma’s boy? Yes, picture her dead in the gutter and what your pathetic life will be like without old mommy dearest.

Lana: Jesus Christ, he’s got an erection.

и след развръзката:

Mallory: What! An erection! The thought of me dead gives you an erection?!

Archer: No, just half of one. The other half would have really missed you. I mean, not….oh….

Финалната реплика е много показателна за типа хумор в Archer. Стърлинг плямпа. Говори глупости и после ги замазва с други глупости. Половината хумор идва от нагли негови лафове, а другата половина – от офисния хумор. В I.S.I.S. се случват неща, толкова типични за всеки стандартен офис, че това, че са шпионска организация, все едно няма значение. Всеки е спал с всеки друг, всеки клюкарства зад гърба на всички останали и като цяло цари атмосфера на тотална ненавист и крепка дружба.

36b5dlРазбира се, Archer не би бил наполовина толкова забавен, ако не бяха мисиите, на които I.S.I.S. изпраща агентите си. Които, впрочем, през половината време имат за цел основно да докарат някакви лични дивиденти на Малори като социален статут или гадже. Независимо от мисията обаче, Арчър гарантирано ще омаже всичко, ще изложи всички на ОГРОМЕН риск, много от тях ще пострадат СЕРИОЗНО и по някакъв начин той не само ще спаси деня, но и ще излезе невредим и все така нагъл от цялото меле. В общи линии това е най-голямата сила на сериала – непоклатимата, изпепеляваща наглост на Арчър и неспособността му да се интересува от чувствата на който и да е, освен него, или да мисли за безопасността им.

Сериалът не е лишен от проблеми, естествено. Колкото и забавна да е сатирата и пародията на офисния живот и шпионските екшъни, този тип концепция в даден момент се изчерпва, и късните сезони на Archer започват да дават признаци на амортизация. Твърде много елементи от предишни сезони започват да стават част от историята, твърде много епизоди имат сериозен сюжет или са свързани помежду си. Свежестта на комедията започва да отстъпва за сметка на някакъв странен опит за изграждане на по-дълбока история, което е пълна идиотщина при точно този сериал.

При все това обаче, Archer все още е много силен, ужасяващо галфонски сериал, който твърдо си струва гледането. Правен е от сериозни хора и екипът му има огромен опит в комедията. Няма и една реплика, която да не е изречена със съвършен тайминг, точно когато ще постигне най-силен комичен ефект. Тематични бъзици, които се срещат във всеки сезон и създават приемственост между епизодите, отношения между персонажите, които едновременно те карат да искаш да си избодеш очите, и да ги разцелуваш, и един от най-ярките специални агенти в историята на шпионажа. Какво повече му трябва на човек?

Оценка: 8.5/10