Режисьор: Зак Снайдър

Сценарий: Крис Терио, Дейвид Гойър

В ролите: Бен Афлек, Хенри Кавил, Джеси Айзенбърг, Ейм Адамс, Джереми Айрънс, Гал Гадот, Даян Лейн и др.

Материалът на: Roland Vivian

Батман срещу Супермен, филмът, който поставя един срещу друг психопат срещу социопат. Филмът, в който Батман отчаяно млати Супермен с откъртена мивка…

bat vs sup 4

Един герой е толкова голям, колкото е злодеят срещу него. В епоси, в уестърни, в комиксови филми. В произведения, които съпоставят доброто със злото и се занимават с това какво коства една такава битка на героя, на злодея, на човечеството (и на зрителя). Често един комерсиален филм е толкова въздействащ и голям, колкото е злодеят в него. Замислете се – повечето бокс-офис хитове, които са ви харесали, по всяка вероятност имат безупречни злодеи. Злодеят в Батман срещу Супермен: Зората на справедливостта е някой, когото сте виждали и друг път. Марк Зукърбърг. Не, не визирам актьора Джеси Айзенбърг; имам предвид изпълнението му като Лекс Лутър. Досадна, разглезена, вредна напаст. Всъщност, тук не само Лутър е разглезен. Супермен е глезльо, Батман – също. Основно, почти всички мъже в Батман срещу Супермен са на нивото на лигоч на Зукърбърг от Социална мрежа…Но имайки предвид, че както вече казах злодеят задава параметрите на героя, то с такъв злодей не е чудно, че героите също са в съответната категория.

Да се върнем обратно на концепцията злодей, дефиниращ качеството на комерсиален хит. Лутър не е нищо ново, нищо категорично впечатляващо и е доста посредствена комбинация от неприятни качества, които са така банални, че със сигурност бихте разпознали у една част от познатите си, които ви дразнят. Съответно, Батман срещу Супермен може да бъде окачествен със същите епитети. Посредствен, тривиален, досаден. Дълъг. Боже мой, кому е нужно това времетраене, когато нямаш какво да кажеш? И когато схващането за ритъм на един филм е като това на Зак Снайдър. Съзнавам, че някак трябва да бъде оправдан бюджет от толкова милиони долари, но в края на краищата –това са 2 часа и половина от живота на хората! Не е нужно да се превръщат в нещо вдъхновено от Майкъл Бей. Филмът ми напомни  за последния Бонд, чийто бюджет беше също толкова раздут, а финалният продукт – също така напълно забравим и изморен сам от себе си. Не желая да задълбавам и разтягам като дъвка мнението си, защото за разлика от Зак Снайдър изпитвам нужда да не ви хабя времето. С две думи – не ми хареса.

bat vs sup 1

В лавината от истински зле подбрани неща се забелязват няколко мотива. Желанието на екипа да сътвори филм, който да е „тъмен“ и „сериозен“ …ъъъ, да ама не. Когато цялата трилогия на Кристофър Нолън вече е показала де що има сериозност и тъмнина във франчайза и то по задоволителен начин, намирам за излишно да се чопли в същата сфера. Не говоря дори за образите и развитието им (просто защото тук развитие на образи липсва… може би се дължи на сценарните преработки, дело на самия Афлек?). Говоря за визията. Всъщност, това веднага прави впечатление – въпреки целия екип от качествени сценографи, както и недотам лошите визуални идеи на Снайдър във филми, над които е работил преди това, Батман срещу Супермен не може да се похвали с категорична собствена визия, което е мащабен недостатък за комиксов филм. Да обобщим – филмът е тъмен. Много тъмен. Всички актьори са с почти тютюнева или сива кожа, заради филтъра, който ползва операторът Лари Фонг, явно стараещ се да вкара още „тъмнина“ в продукцията, чийто сюжет не предполага чак такава мрачна драма, като се замисли човек.

Батман (Бен Афлек) гледа да се справи с терористична заплаха, а и държи под око Супермен (Хенри Кавил), към когото е лесно човек да има резерви, тъй като все пак се пада малко или много изрод-чуждоземец. Готъм сити поради някаква причина се е превърнал в Детройт. Междувременно Лоис Лейн (Ейми Адамс) също се занимава с терористи в Африка, а Уондъруомън/Даяна Принс (Гал Гадот) изглежда мистериозно и флиртува с Батман… А да, имаме също Лекс Лутър, който гледа да скара момчетата, защото трябва да е зъл, пакостлив и вреден…И ако не сте разбрали, някъде там трябва да изпитате тръпка от случващото се. На мен ми беше невъзможно, но се надявам поне децата да успеят. Все пак филмът е за тях основно.

bat vs sup 3

Изпълненията на актьорите са на нивото на всички останали аспекти от филма. Въпреки че из мрежата циркулират хвалби за Афлек като Батман…с ъжалявам, но за мен той е на светлинни мили от това, което аз си представям, че Батман би следвало да бъде. Оценявам старанието му, както и добре постигнатия физически аспект от изпълнението му, но в моите очи той не е попадение. Трактовката му на огорчен от живота бивш филантроп опира до няколко опита за цинични усмивчици, а идеята му за въплъщение в мощен супергерой е вторачен поглед тип „запек“. Истината е, че актьорските му заложби никога не са били дефинитивно впечатляващи, та да очакваме това от тях тепърва, и затова не е  извънредно стъписващо, че „мъжкарството“ му в този филм напомня на всички опити на Орландо Блум да изглежда сериозен, опасен и героичен. Хенри Кавил си е дървен, както обикновено, но от него отдавна съм се отказала да очаквам нещо, а Адамс, колкото и да е приятна, е снабдена с толкова малоумна героиня, че на неин фон останалият каст са като ядрени физици. Гал Гадот вероятно щеше да е мега яко попадение, ако всъщност имаше малко повече от нея във филма. Реално, нейната поява като Уондъруомън е безспорният хайлайт за мен и съжалявам, че нямаше по-добро оформяне на образа й. Можеха да изрежат щедро от моментите с Батман и да насочат вниманието си към нея. Това, и музиката на Ханс Цимър, в случай че се налага да търсим някакви позитивни страни на филма, са истинските десетки. (Въпреки че нямах нужда музиката да се чува непрекъснато.) Колкото до Айзенбърг…както вече казах – така и не усетих истинска заплаха от него и именно това пречи страхотно много на сюжета. Самата му интерпретация на Лутър изглеждаше като себепародиране на ролята му в Социална мрежа, независимо дали е било съзнателно или несъзнателно. Добрата новина е, че Джеръми Айрънс прави доста чудесен Алфред, така че това е едно от категоричните попадения и номер 3 в списъка с готини неща, с които Батман срещу Супермен може да се похвали.

bat vs sup 2

Влязох в киносалона с готовност да простя много недостатъци на този филм. Ако не друго, самата смелост да се подхване Батман наново след успеха на Нолън и да се вземе Бен Афлек за ролята, трябва да се аплодира. Това е такова стремглаво безумство, че искрено се надявах поне да прекарам добре с пуканков сорт филм. В крайна сметка обаче, откривам, че ми е невъзможно да простя на Батман срещу Супермен. Не ми е възможно да му простя колко забравим, безличен и скучен е. Не мога да твърдя, че е лош, че заслужава хейтърско ревю, или че, например, е по-зле от Железният човек 3.

P.S.

Въпроси, които не ми дават мира, откакто изгледах филма:

  • Поради някаква причина цветът на косата на Лекс Лутър съвпада с този на Ема Стоун
  • Героинята на Холи Хънтър се облича като Селин Дион
  • Батман на Бен Афлек обича костюми от вълна
  • Костюмът на Батман в конкретна сцена е досущ като този на Железния човек, но по-безцветен
  • Докато сме на гардероба на Батман – той обича преобличането повече от Супермен и има време да го прави в най-напрегнати моменти
  • Дуумсдей прилича на трола от първия Хари Потър
  • Самият Кавил леко напомня на Фродо качил 9-10 години отгоре
  • Хайлайтът от изпълнението на Кавил -пърженето на яйца за закуска. Полугол. Напомни ми за Петдесет нюанса сиво
  • Има сцена от Гладиатор
  • Има и от Матрицата 3

Оценка: 5/10

Материалът на: Roland Vivian