Takenoko
Дизайнер: Antoine Bauza
Продължителност: 45 min
Брой играчи: 2-4
Механика: Dice Rolling, Pattern Building, Grid Movement
Издател: Asmodee
Ако до този момент не сте осъзнавали силното си подсъзнателно желание да отглеждате капризна панда, то Takenoko е играта, която ще промени това. С отварянето на шарената кутия играчите (от 2 до 4) се превъплъщават в помощници на градинаря. Неговата нелека задача е да отглежда бамбук, който бива лакомо поглъщан от пандата, подарък на императора в знак на мир. Това естествено я прави важно животно, което никога не трябва да разбира идеята за глад, така че нека всички запретнем ръкави…
Възможно е гореописаното да ви остави с впечатление, че това е кооперативна игра, в която помощниците на градинаря се опитват с общи усилия да поддържат пандата доволна. Е, всъщност тя така или иначе е щастлива от живота, но пък от вас се очаква да си го стъжните един на друг.
Истината е че Takenoko е интензивно съревнование за точки, без да включва умишлено унищожение на противникови планове. Причината за това, е че целите на играчите са тайни и на практика не знаете какво иска да направи човекът срещу вас, за да можете да вземете адекватни мерки срещу него. Тук се намесва късметът, който присъства в немалка степен. Но да разгледаме как протича играта.
Теренът – шестоъгълници, които вие редите.
Целта – три типа. Можете да избирате тип, но не и конкретната цел – тя се тегли случайно.
Ходът – на няколко етапа.
Първо хвърляте зар, който ще определи какви допълнителни действия имате право да извършите. След това избирате действие – може да сложите нова теренна плочка, да местите пандата или градинаря, да прокарате напоителни канали, за да подхраните далечни терени, или да си изберете нови цели.
Пандата и градинарят действат противоположно един на друг. Градинарят кара бамбука да расте, а пандата го изяжда. Водата за отглеждането на растението пък идва от централната плочка и трябва да се изгради стройна мрежа за напояване дори и на най-далечните шестоъгълници, за да расте нещо на тях. Самите теренни плочки са три цвята и върху всеки пониква само кореспондиращ цвят бамбук.
Гореизброените зависимости създават усещане, че е необходимо да планирате сериозно, да пресмятате всеки ход и да реализирате оптимално целите си. Това донякъде е вярно. Но тук се намесва вездесъщият късмет, който се проявява на няколко нива. Какво ще хвърлите със зара за допълнителни действия? Ако решите да сложите нова плочка, то ще има ли сред възможностите такава, която да отговаря на целите ви, или напротив? Ако искате да се сдобиете с нова карта със задача за изпълнение, то тя лесна ли ще е за реализиране, или ще се окаже невъзможна? И така нататък.
Играта е така направена, че хем си мислите как всичко зависи от вашето гениално планиране, хем разчитате на късмет нещата наистина да се случат по най-добрия начин. Takenoko завършва, когато някой изпълни от 7 до 9 задачи (в зависимост от броя играчи). Всяка от тях носи точки и накрая победител е играчът с най-висок резултат, без значение дали това е същият човек, който е сложил край на играта. Тъй като имате ограничение за карти цел в ръката, не можете да теглите безкрайно. Щом изпълните нещо, го поставяте открито пред себе си, така че останалите все пак имат някаква идея какъв е прогресът ви.
Няколко думи за самите задачи.
Те биват три вида и засягат отделни аспекти на играта:
- Пандата – трябва да изядете определен цвят и количество бамбук.
- Теренът – на масата трябва да има точно определена конфигурация от шестоъгълници.
- Градинарят – стараете се да отгледате даден сорт бамбук и то на подходяща височина и при определени условия
Всичко е организирано около прекрасни компоненти, страхотни рисунки много практични табла за проследяване на индивидуалните ви ходове.
Плюсове:
+ Чудесен арт.
+ Бърза и подходяща за начинаещи.
+ Задоволителна доза планиране.
Минуси:
– Изисква се повече късмет, отколкото е редно при такова планиране.
Takenoko е най-малкото добра игра. Даже чудесна за някои обстоятелства. По-скоро разтоварваща, но не твърде лековата. Добър избор за подарък на начинаещи в хобито, дори и за по-опитни играчи, които търсят забавни странични игри.
Оценка: 7/10
Takenoko малко ми напомня на Дискуърлд покрай криенето на целите. 🙂
Иначе тези дни научих нещо интересно, което не мога да не споделя!
http://www.bbc.com/news/world-12160538
Защо обичаме толкова много панди?? Една от основните причини била в свойството на пандите да запазят бебешкия си вид и като възрастни индивиди (наричало се неотения, „еволюционен процес, при който някои от характеристиките на малкото животно се запазват и при възрастния индивид“). Ти да видиш!
Най-сетне изиграх и таз панда! Много яка, но стабилно дразнят супер слупайните точки по целите…