Дизайнер: Brad Andres, Nate French, Eric M. Lang

Продължителност: 45-90 минути

Брой играчи: 2

Механика: Deck building, hand management, area control

Издател: Fantasy Flight Games

conquest_fbIn the grim darkness of the far future, there is only war.

Отдавна се надявах да започна текст с тези думи. Ако не ги бях виждал толкова пъти в началото на произведенията по Warhammer 40,000, нямаше да повярвам, че тази гигантска вселена може да бъде описана с едно изречение и то да казва всичко за нея. В студения мрак на далечното бъдеще наистина има само война, а ако обичате стратегически игри с карти, Conquest е извънредно добър начин да се потопите в този хилядолетен конфликт.

Warhammer 40k заслужава свой собствен (огромен) материал, но не мога да продължа с разглеждането на играта, без някак да я поставя в този необятен контекст. Контекстът е кървавият път на човечеството през звездите, което в своя златен век е завладяло милиони светове и е създало Империята (Imperium of Man), а днес отчаяно се бори за оцеляване на хиляди фронтове и срещу неизброими врагове. Conquest концентрира вниманието ни върху сектор Траксис, чиито планети са богати на ресурси, важни за стратегическото усилие в целия сегмент Ултима и криещи в недрата си ценни артефакти от забравено минало.

Всички основни играчи в Warhammer 40k изпращат свои „представители“, под формата на могъщи военачалници (warlords) и техните армии, а вие ще изберете един от тях и ще се сблъскате с другарчето за контрол над сектора. Играта е за двама, а овладяването ѝ изисква време, концентрация и мисъл, така че ако търсите леснодостъпно и бързо забавление, или пък предпочитате да играете в група, определено сте попаднали на грешното място.

whk_all-boxes_21xСлед избора на военачалник, вие конструирате тесте като започвате с 8-те специализираните карти на съответния warlord (т.нар. signature squad). Осемте карти имат силна синергия с вашия военачалник и представляват ядрото на армията ви. След това вземате всички налични карти за своята фракция, както и неутралните карти (достъпни за всеки), и допълвате своето тесте до минимум 50 карти, без горен лимит.

Тук е моментът за едно уточнение – макар Conquest да се числи към т.нар. Living Card Games (LCG) и да предлага възможност да закупувате разширения, с които неимоверно да разнообразявате тестетата/армиите си, базовата игра предлага десетки часове забавление и е напълно достатъчна, ако имате партньор, с който просто се ступвате от време на време. В основната кутия ще откриете седем военачалника, както и достатъчно карти за съответните седем фракции + малко неутрални карти.

Ако желаете нови карти и военачалници, можете да ги получите от 18-те малки разширения с 60 карти (т.нар. warpacks) и два deluxe expansion-а, които съдържат доста повече карти и двете допълнителни фракции. За съжаление, Games’ Workshop (създателите на вселената) и Fantasy Flight Games (създателите на немалко силни игри в тази вселена) наскоро претърпяха разрив в отношенията, вследствие на което последните загубиха лиценза и скоро ще трябва да извадят всички Warhammer-заглавия от каталога си. За добро или лошо, няма да видим повече разширения на Conquest.

Освен карти на собствената фракция, към тестето си можете да добавяте и карти на една съседна фракция от т.нар. alignment wheel, който може да видите по-долу (изключение правят Necrons & Tyranids, при които правилата са малко по-особени): alignment-wheel

А като заговорихме за фракциите, ето ги и тях:

space_marines

Space Marines

Чукът на Империята, най-елитните ѝ ударни части, воини, чиито дела се превръщат в легенди. В Conquest, изборът им ще ви предостави едни от най-ефективните бойни единици, както и няколко изненадващи трика, с които да обърнете развоя на сраженията. Балансирана фракция със силни военачалници, която е подходяща за начинаещи играчи.

astra_militarumAstra Militarum

Както самите те се определят – първата, последната и често единствената линия на защита на човечеството. Милиарди мъже и жени, представляващи гръбнака на имперската военна машина. Очаквайте изобилие от евтини войници, механизирани единици, както и силни карти за подкрепления.

orksOrks

Космическите орки, които също като некосмическите такива, най-много обичат реките от кръв и планините от трупове. Играта с тях ще ви даде достъп до страшно издръжливи единици, които често се облагодетелстват от ударите, които получават (разяряват се зеленокожите, очаквано), но за сметка на това играта с тях е еднообразна и предвидима, уви, и за противника ви.

chaosChaos

Демони, покварени култисти и разбира се, злите братовчеди на Space Marines. Изчадията на хаоса имат многообразни начини да нанасят директни поражения, а бойните им единици обикновено нямат нужда да повтарят удара си. Страдат основно от малкото си жизнени точки, което се превръща в проблем при продължителни сблъсъци.

eldarsEldar

След космическите орки, идва ред и на космическите елфи. Създания, чието високомерие и арогантност почти е погубило великата им някога цивилизация. Разчитат на своята мобилност, както и многобройните начини да осуетяват противниковите планове. Разполагат с някои от най-силните военачалници в играта.

dark_eldarsDark Eldar 

Тъмните, зли роднини на елдарите, чиято основна наслада идва от изтънчените методи за причиняване на болка на жертвите им. Преди разширяването на играта, Dark Eldar бяха смятани за може би най-силната фракция, която разчита на заливане на борда с единици и безкраен запас от пре…таковай-другарче карти.

tauTau

Относително млада раса, която агресивно разширява границите на своите владения. Обожават мека броните и всякакъв друг механизиран чарколяк. Conquest предава добре начина им на воюване и с Tau ще можете сериозно да „ъпгрейдвате“ своите бойни единици и да се възползвате от предимствата им в боя от далечно разстояние.

tyranidsTyranids (достъпни само с разширение)

Напаст от чудовищни създания, подчинени на общо съзнание с една цел – да погълнат или унищожат всеки открит живот. Те не спират, не отстъпват и не преговарят. Разнообразието от биологични единици ви позволява както да залеете противника с порой от дребни убийци, така и да го смачкате с огромните бегемоти, които тиранидите имат на свое разположение.

necronsNecrons (достъпни само с разширение)

Хуманоидни роботи, надигнали се от своите светове-гробници за да поробят вселената под метален юмрук. Бойни единици, които никога не умират наистина, технологии, за които останалите фракции могат само да мечтаят, и способността да използват картите на всички останали участници в битката за сектор Траксис.

atroxВ началото на всеки сблъсък, ще изберете на случаен принцип планетите, за които ще воювате, а целта и условието за победа е да завладеете три от тях, споделящи общ символ – Material (червен), Strongpoint (зелен) или Tech (син). Има два алтернативни начина за победа, картите в тестето на противника да свършат (това не съм виждал да се случва) или да успеете да пречукате военачалника отсреща, което е относително рядко явление.

Един рунд е разделен на четири фази, по време на които играчите се редуват. В Deploy фазата играете карти от ръката си и разполагате сили по различните планети. По време на Command, тайно един от друг заявявате на коя планета ще стоварите своя военачалник. Няма нужда да казвам, че това е от ключово значение, защото освен силна единица сам по себе си, военачалникът често дава бонус на армиите си. Разполагането на военачалника е умно замислена игра на нерви и внимателната преценка къде да го поставите (и къде ще го постави човекът отсреща) е от огромна важност.

Battle фазата е моментът на истината, когато армиите ви се сблъскват по различните планети, играете събития, контрирате събития, изпълняват се разнообразни ефекти, използвате всеки наличен ресурс и се надявате това да бъде достатъчно за надмощие. По време на Headquarters, общо взето „разчиствате“ борда и подготвяте играта за следващия рунд.

cardsЛюбимият ми елемент в Conquest е дълбочината, в която можете да замислите стратегията си. Цялото усещане наистина е за кампания, поредица от сблъсъци, в които трябва да прецените кога и защо да налеете или спестите ресурс, за кои точки си струва да воювате и кои може да предадете на противника, кога да съберете силите си за концентриран удар и кога да ги разпръснете, кога да избягвате врага и кога да го преследвате. Ще ви се налага да мислите поне рунд напред и да разполагате бойните си единици с мисъл за бъдещето. Ще залъгвате партньора си, че ви интересува дадена планета, а в последния момент ще хвърлите силите си върху друга. Ще му позволите да завладее критична точка, защото в дългосрочен план целите ви позволяват тази загуба. Ще правите засади, сами ще попадате в такива, ще напредвате като танкова дивизия или ще разцъквате партизанската – възможностите са безброй и всички са работещи в зависимост от ситуацията.

cover_rightСпоменаване заслужават оформлението и арта, които няма как да не допаднат на всеки Warhammer фен. Виждаме стари муцуни, запознаваме се с някои нови, но всичко е в типичния стил на четиридесетото хилядолетие. Правилата са сравнително добре написани, а грешките са много малко за такъв тип игра. За начинаещите играчи са предвидени видео уроци, които подробно обясняват различните етапи на играта.

Warhammer 40,000: Conquest безусловно е любимото ми заглавие сред LCG игрите. Красиво, интелигентно и ситуирано в може би най-развитата фантастична вселена. Ако разполагате с времето и желанието да се потопите в него, то ще ви се отплати многократно. До нови срещи… на вечните бойни полета.

Оценка: 8,5/10