Издател: Annapurna Interactive

Разработчик: BlueTwelve Studio

Цена: 53-79.99 лв

Време за изиграване: 2-10 часа

Много от геймърите по света очакваха с нетърпение една малко по-необичайна игра, която позволява на играча да играе като котка. Annapurna Interactive успяха да привлекат вниманието към себе си още със заглавия като What Remains Of Edith Finch, Florence, Journey и Outer wilds, затова и вълнението спрямо Stray беше голямо.  Премиерата беше на 19 юли за Windows, PS4 и PS5, като потребителите на PlayStation Plus Extra абонамента имат възможност да я изиграят безплатно.  Очаква се да излезе и физическо издание за PS5 през септември тази година, което ще включва самата игра и шест броя цветни картички.

Играта проследява приключенията на оранжево коте без име, което попада в един няколкоетажен град, откъснат от истинския свят, населяван само от роботи и малки гадинки, наречени Зурки*.  Негов помощник е дронът  B-12, който играе ролята не екскурзовод и преводач. Двамата трябва да разгадаят мистерията около затварянето на града и да открият начин да го отворят отново за външния свят.

За мен лично Stray беше дългоочаквано заглавие и с всеки нов трейлър ставах все по-нетърпелива да я имам. Най-накрая мога да изкажа мнение като човек, изиграл играта два пъти – първият пробег беше с дължина 7 часа 35 минути, а вторият – с пробег 2 часа и 35 минути*. Stray не се опитва да впечатли със сложен геймплей – от тази гледна точка играта е доста опростена, интерактивните места също не са чак толкова, има и известни ограничения в изследването на регионите. Това могат да бъдат част от негативните страни на играта, заради което отнемам малко точки. От друга страна тези елементи правят Stray подходяща за играчи, които нямат голям опит в играенето на игри.

Някак си митологията на играта ми се стори по-вълнуваща и доста плодородна за теории. Има напускани трохички за това къде са хората и какво се е случило с тях – затрити са от чума, което резонира доста със ситуацията ни от последните две, почти три години. Дава се и обяснение какво са Зурките и как са се появили. Интересен ми се стори и моделът на града, който прилича по-скоро на бункер, с фалшивото метално небе, което не допуска външния свят и създава илюзията за вечна нощ . Роботите, населяващи това изолирано място, живеят досущ като хора – хранят се с RAMен, обличат се, за да не им е студено, свирят на китара, отглеждат растения, танцуват, пиянстват, дори клошарстват.

Визията също помага за един приятен геймплей. Освен че е красиво и цветно, на места атмосферата става доста зловеща, за което допринася дизайнът на леговищата на Зурките. Пулсиращи мехури, следящи те очи и разложение – знаеш, че това са места, които трябва да напуснеш възможно най-бързо. Архитектурата на играта също беше доста интересна – докато в повечето игри изследваш сградите отвътре или се разхождаш из улиците, тук си поканен, понякога и задължен да ходиш по покриви, да откриваш покрити дупки или да се промъкваш върху тръби и плоскости, което със сигурност дава нов поглед върху града. Роботчетата са супер сладки, а дронът ми напомня на щурче.

Най-силната част на играта обаче е, че играеш като коте и нищо котешко не ти е чуждо. Качваш се на маси и скринове, буташ бутилки и кашони, остриш нокти във врати, дивани и  килими, отъркваш се в роботските крака, което понякога води до близка среща с асфалта. Имаш възможност да спиш в играта и тогава се разнася сладкото мъркане на рижото топче. А можеш и да си приказливо коте, което мяука във всяка възможна ситуация*. Има нещо много мило да изучаваш нов свят като едно сладко животинче.

Като цяло мнението ми е по-скоро положително, въпреки някои елементи, които вече споменах като минуси за мен. Stray e сравнително кратка – ако се играе спокойно с проучване на районите, решаване на пъзели и може би няколко умирания тук-там, може да се завърши за 6-7 часа. Също така си ограничен къде можеш да се качиш, какво да буташ и къде да ходиш. Въпреки това силно я препоръчвам. Малко разпускащо приключение, интересен свят и сладък герой, от чийто поглед изследваш заобикалящата те среда.

Оценка: 8.5/10