Автор: Алиет де Бодар

Издателство: N/A

Цена: N/A

Алиет де Бодар е автор на фантастика и фентъзи с двойно френско-американско гражданство и френско-виетнамски произход. Съответно почти никой в България не е чувал за нея, което е смущаващ пропуск в научнофантастичната ни култура, защото тя има впечатляваща биография. Три награди Небюла, три BSFA* награди и един Локус, плюс милион номинации за Хюго, Небюла, World Fantasy Award и какво ли още не за разказите, повестите и романите ѝ. Запознах с нея първо като гостуващ водещ в 13-и сезон на Writing Excuses (за който съм писал тук), а впоследствие – прочитайки трите повести, за които ще пиша в този материал.

Вселената на Xuya (Сюя) е съставена от кратки произведения – към днешна дата 26 разказа и 3 повести – и разглежда алтернативна история, в която източна Азия се е превърнала в доминиращата сила на Земята, след като Китай открива Америка преди европейците. В продължение на хилядолетия азиатските култури се разрастват извън планетата и колонизират звездите. Една от тях е Дай Виет – могъща империя, произхождаща от Виетнам, и именно върху нея са фокусирани повечето истории на Де Бодар. Ако искате по-подробна хронология, както и информация за това къде са разположени конкретни разкази и повести, авторката се е постарала да ви помогне.

Дай Виет е огромна цивилизация, обхващаща десетки планети (които, вместо имена, са просто номерирани, като, разбира се, Първата планета е столицата) и стотици космически станции. Древна империя с дълбоки традиции, където Императорът е благословен от боговете и думата му е закон, но в която същевременно най-високият ранг е този на учения. Класата може да бъде непреодолима преграда за индивидуалните амбиции, но образованието е единственият път към издигане в обществото. Реликвите от миналото са почитани като религиозни артефакти, а нивото на изисканост се измерва не само със знание, но и с умението за създаване на поезия, като благородниците често комуникират с алегории и цитати от легендарни поети.

В Дай Виет семейството е най-могъщата институция и всеки наследник на богат род носи импланти, в които са закодирани съзнанията на предшествениците му. Дори Умовете – Изкуствени Интелекти, контролиращи станциите и космическите кораби (т.нар. „Mindships“), способни да се потапят в „дълбокото време“, което им позволява да пътуват по-бързо от светлината – са амалгама от синтетика и органика, износвани първо от човешки жени, преди да бъдат инсталирани в металните си тела, което ги превръща в част от родовете, съставляващи империята.

Преди да продължа с разсъжденията си върху трите повести, нека ви запозная с основните сюжетни щрихи.


On a Red Station, Drifting

Някъде в средата на 22-ри век станция Проспер се радва на останките от някогашното си благоденствие, под опеката на своя Ум, който обаче неусетно за хората е започнал да губи контрола си над изкуствения хабитат. Междувременно Дай Виет е разтърсвана от гражданска война, в която група благородници са се отцепили и атакуват външните планети една след друга с бойните си кораби. Императорът е млад и неопитен, съветниците му – слаби и безгръбначни. И във всички краища на империята семейства биват разкъсвани от нуждите на армията, а бежанците от опустошените светове преливат в териториите, които все още са под контрола на Първата планета.

Насред този конфликт, Ле Ти Лин пристига в Проспер, където управляващото семейство са нейни далечни братовчеди. Бягайки от Двадесет и третата планета, където е била губернатор на провинция, тя търси убежище не само от войната, но и от гнева на Императора, на когото е изпратила официално писмо, укорявайки го за постоянното отстъпление на войските му. И въпреки че администраторката на Проспер, Ле Ти Куиен, моментално я намразва заради успехите ѝ (тъй като Куиен е „по-слабият“ партньор в брака си и управлява станцията само защото съпругът ѝ е бил призован от армията), тя е принудена да я приеме като гост.  Лин обаче се тревожи, че връзката ѝ със семейството на Проспер може да ги обрече на смърт, ако Империята реши да я накаже.

Оценка: 8.5/10


The Citadel of Weeping Pearls

Едно поколение по-късно, в имперската столица на Първата планета, Бак Кук е изчезнала безследно при провеждане на научен експеримент. Тъй като тя е един от най-големите създатели на Умове в империята*, липсата ѝ е повод за безпокойство сама по себе си. Но много по-големият проблем е естеството на експеримента – търсенето на Цитаделата на Плачещите перли.

Три десетилетия по-рано Императрицата Ми Хиеп и гениалната ѝ дъщеря Нгок Мин влизат в открит конфликт. Ярката Принцеса се оттегля в далечна станция с последователите си, където те развиват свръхчовешки способности и оръжия благодарение на смесица от медитации и технология. В страха си от въстание, Императрицата изпраща флотилията си да ги покори. Но вместо да отговори на насилието, Нгок Мин потапя Цитаделата в дълбокото време – територия, в която само Умовете на космическите кораби са способни да оцелеят, където времето се огъва около себе си, а пространството губи смисъл.

Сега Дай Виет е застрашена от Федерацията Нам – противникова империя, чиито експанзионистични стремежи са се насочили към световете на Ми Хиеп и която развива технология, способна да обърне собствените ѝ кораби срещу нея – и Цитаделата на Плачещите перли със скритите в нея мистични оръжия може би е единственият шанс за оцеляване.

Оценка: 8/10


The Tea Master and the Detective

В неопределено бъдеще на упадък, може би след края на войната с Федерацията Нам, а може би дори по-късно, насред контролираната от криминални синдикати група от сателитни станции, някога орбитирали около Цитаделата, хора и Умове живеят в симбиоза. Множество имперски кораби са били „пенсионирани“ и сега техните съзнания трябва да оцеляват както могат в среда, където поддръжката им е невъобразимо скъпа, но Дай Виет вече не я покрива.

Един такъв Ум е Детето на Сянката. След загубата на целия ѝ екипаж в дълбокото време тя е била изхвърлена от армията и сега изкарва прехраната си, създавайки специални наркотични чаени смески, които могат да предпазват човешкото съзнание от потапяне в нереалните пространства, използвани от корабите, за да пътуват по-бързо от светлината. Когато мистериозна жена на име Лонг Чау поръчва специален чай, за да разследва убийство в дълбокото време, Детето на Сянката решава да се присъедини към нея, изправяйки се пред собствените си страхове и травмата на миналото си.

Оценка: 7/10


Едно от най-важните неща, които човек трябва да разбере, преди да започне да чете тези истории, е, че те се позовават не само на естетика, но и на светоглед, който е много по-различен от Западния. Мерейки с аршина на фантастиката, с която сме свикнали, е лесно да ни се стори, че дадени събития не получават вниманието, което заслужават, или получават твърде много; че в конкретна сцена не се случва нищо важно или че героите се държат ирационално. Но ако четем в контекста на цивилизация, която е възникнала в напълно различна част от света, чиито приоритети често са тотално различни от нашите, историите на Де Бодар се превръщат в същински бижута, едновременно елегантни и изпълнени с чисто човешки недостатъци и героизъм, които всеки читател ще припознае.

Първата повест, On a Red Station, Drifting, фокусира върху отношението на жителите на Дай Виет към семейните връзки и класовите различия. В The Citadel of Weeping Pearls виждаме как тези връзки се изкривяват от чисто човешки страсти (тук имаме четири различни гледни точки, всяка от които е на човек, чийто живот е бил непоправимо променен от Ярката Принцеса и нейното изчезване). Нещо повече, тук се вижда и конфликт със „Западна“ империя, която не изпитва никакво уважение към традициите или семейните връзки, а е тласкана от алчност*The Tea Master and The Detective е полова инверсия на Холмс и Уотсън и може би най-личната (и най-кратка) от трите истории, фокусираща изцяло върху вътрешния свят на Детето на Сянката и нейната травма (защото в тази вселена ИИ имат напълно човешки емоции, бидейки буквално родени от човешки жени). Но и тук се усеща ехото на по-големите събития във вселената на Сюя, ако и Де Бодар да ни спестява детайлите. Въпреки че тази повест обра най-много награди, трябва да споделя, че ми е най-малко любимата от трите.

Стилът на Де Бодар е поетичен и магнетичен. Способността ѝ да описва сетивност и с минимални щрихи да изобразява елегантната свръхтехнологична вселена, в която се развива действието на историите ѝ, е изключителна. Но фокусът винаги са героите и вътрешните им изживявания. Тя отделя огромно внимание на емоциите и психологията им, потапяйки читателя не просто в действието, но и в светогледа на персонажите, обвързани с него. Като минус, бих казал, че понякога за човек като мен, пропит от западните литературни традиции, е трудно да възприема рамките на сюжетите ѝ, тъй като това, което аз виждам като кулминация, не е същото, което героите във вселената на Сюя биха възприели като кулминация. Но както писах по-горе, ако човек подходи с отворени сетива и без конкретни очаквания, това не само не е проблем, а възможност за обогатяване на читателските възприятия.

Надявам се, че този материал ще предизвика достатъчно любопитство, за да дадете шанс на трите повести. Всяка от тях е напълно самостоятелна, връзките са малки и по-скоро великденски яйца, и при все че според мен си струва да се прочетат в реда на написването си, това определено не е задължително – започнете с историята, която ви се струва най-привлекателна. Гарантирам, че още преди да я приключите, ще сте решили да останете във вселената на Сюя за по-дълго.

Разширената вселена на Сюя

Трите повести, за които писах тук, са съществена част от вселената на Дай Виет, но далеч не единствената. Множеството разкази са достъпни онлайн и в редица сборници, а наскоро Subterranean Press издаде и разкошно издание на колекция, в която около половината творби са част от Сюя. Надявам се да имам възможността да го прочета в не твърде далечното бъдеще и скоро може да видите материал или за сборника, или за останалата част от тази конкретна вселена а(не от мен, то от някой от колегите, защото аз не съм единственият фен на Де Бодар тук).

Оценка: 8/10