Автор: Джо Абъркромби

Издателство: Колибри

Цена: 20 лева

Не мога да отрека едно на Джо Абъркромби – постоянен е. В темите и начините им на поднасяне, в героите и охарактеризацията им, в сюжета и разплитането му. Уж все същото, познато и претоплено, с някой дребен детайл сменен от кумова срама, ала когато зачетеш поредния му роман, потъваш в него още на първата страница, бързо усещаш, че плуваш в свои води, и всичко ти се струва някак приятно, уютно.

Ревюто може да се състои от две думи – типичен Абъркромби – и всички запознати с писателя ще разберат за какво иде реч (незапознатите пък едва ли ще посегнат към втора книга от тази по-странична негова поредица). Разликата между трилогията Разбито море и останалите произведения на автора е младежката насоченост на Полукрал, Половин свят и предстоящата, поне на български, Half a War.

В Полукрал станахме свидетели на израстването на Ярви, принц на Гетланд, чиято деформирана ръка го превръща в прокаженик за суровия северен народ. В Половин свят отново ставаме свидетели на израстване, този път на двама персонажи, Трън Бату и Бранд, които, подобно на аналога си от предишната книга, търсят своето място под слънцето. Докато проблемът на Ярви бе физически недъг, тук се сблъскваме с нежеланието на коравите гетландци да приемат жената Трън като равна на тях, като истински воин, докато Бранд е кръгъл сирак, чийто единствен шанс за издигане в обществото е пътят на меча и щита.

Не е никаква изненада, че Половин свят запазва приключенския характер на предшественика си, като Трън и Бранд заедно се озовават на кораб пълен със смъртоносни негодяи, воден от стария ни познат Ярви. Пътуването им, познахте, ще ни отведе на половин свят разстояние и обратно, а нескопосаните в началото младежи разгръщат своите таланти и разцъфват в… каквото там им е писано да разцъфнат.

Предвид уклона на Половин свят към юношеска аудитория, обичайните гейзери от кръв и реки от цинизми на Абъркромби мъничко са затихнали, ала спокойно, наистина е мъничко – в книгата има предостатъчно битки и изобилие от хапливи диалози. Присъщите на Абъркромби ансамбли от средно до катастрофално изперкали герои е налице, явно писателят обожава фразата „всеки луд – с номера си“.

За съжаление, имаме и вплетена любовна история, от най-дразнещия тип, в която и двете гълъбчета много се харесват, но са напълно неспособни да артикулират желанията си. Няма смисъл да задълбаваме особено натам, защото Джо, подобно на мнозинството фентъзи писатели, май също не може да пише правдоподобно за интимни взаимоотношения, ако ще животът му да зависи от това. Изборът му е да нагази до шията в клишета, жалко.

Стигаме до един от крайъгълните камъни в прозата на Абъркромби – макар той непрекъснато да ни захвърля из разни конфликти с много жертви, едновременно с това винаги се стреми да покаже как войната не е бляскавото и епично занимание, за което повечето му герои (и читатели) го смятат. Тази критика към безсмисленото проливане на кръв се открива във всичките му романи – последно силно впечатление ми направи в Героии Половин свят не прави изключение. Всъщност, сред най-силните сцени в книгата е именно набег над гранично селце с участието на Бранд, който неслучайно се пита какво, по дяволите, вършат и това ли е славният воински живот, толкова желан от него.

Половин свят добре пасва в нишата на приключенските романи с повечко оголена стомана. Нищо в него не предизвиква ахване, а сюжетът е праволинеен като река Божествена, по течението на която прекарваме голяма част от времетраенето му. Нито за момент няма да се объркате, че четете произведение на някой различен от Абъркромби, а решението дали това е плюс или минус сякаш е индивидуално. Аз лично още преди време споделих мнението, че британецът ми се струва поуморен от рециклаж на собственото си творчество и малко свеж въздух няма да му се отрази зле. Впрочем, и на нас.

Оценка: 6/10