Международна игра на годината

Следващата категория подбира заглавия от световната сцена с фокус към по-леките игри, семейните такива и подходящите за начинаещи играчи.

7 Wonders: Architects

Противно на очакванията и първоначалните асоциации, 7 Wonders: Architects не е разширение за така добре познатото заглавие, а изцяло нова изчистена откъм правила игра. Въпреки еднаквата темадвете игри са коренно различни като усещане (с изключение на някои базови техники). 7 Wonders: Architects идва с великолепни компоненти и правилата се обясняват за по-малко от пет минути. На хода си играчите избират измежду 3 карти (две видими и една случайна), а самите карти са само четири вида – ресурси (за строеж на чудото), култура (чисти точки в края на играта), наука (събиране на символите, които дават допълнителни бонуси) и военни. Да, и тук играчите трябва да си построят чудото, но липсват по-сложните геймърски елементи от оригиналната игра, което прави 7 Wonders: Architects перфектната семейна, езиково независима игра, която може да накара всеки начинаещ да се чувства добре дошъл в хобито.

Cascadia

Cascadia е новото заглавие от издателството и художника зад Calico, в което играчите се стремят да направят най-хармоничната екосистема, подреждайки плочки с различни терени и животните, които ги населяват. В идеалния случай образуваните терени не са прекалено фрагментирани, а животните по тях са подредени оптимално, тъй като всяко животно има собствени условия за точкуване. Играта се усеща като много приятен пъзел, който съумява да бъде едновременно предизвикателен и базиран на прости правила. Тоест много прилича на Calico, но без усещането, че всяка грешно поставена плочка е фатална. В това отношение Cascadia е по-подходяща за начинаещи, заради по-широкото поле за грешка, което в комбинация с лесните правила и изключително красивите компоненти прави подреждането на пъзела много приятно занимание.

So Clover!

So Clover! е новото, нашумяло заглавие в семейството на игрите, базирани на думи и асоциации, и представлява парти игра с оригинална механика, комбинираща по две думи. Всеки играч получава по една много симпатична детелина, на която се подреждат специално изрязани карти, така че на всеки лист от детелината да се образува двойка от думи. Играчът трябва да измисли обединяваща асоциация за всяка двойка, след което маха картите с думи, размесва ги и добавя още една – случайна карта. Задачата на останалите играчи е да се опитат да възстановят оригиналната подредба на картите, водейки се от асоциациите, предварително записани от активния играч. So Clover! е кооперативна, така че няма съревнование между участниците, а само общо усилие да се достигне по-голям резултат. Играта е бърза, много гъвкава откъм брой участници и подходяща за абсолютно всякаква компания.

Subastral

Още едно заглавие, илюстрирано от Бет Собел, художничката зад Calico и Cascadia. Силата на Собел са илюстрациите на природна тема, а Subastral определено блести с разкошните си природни картини. Играчите събират карти с различни биоми (пустиня, савана, джунгла и т.н.) и ги подреждат по специфичен начин, за да направят максимален брой точки. Отличително за играта е начинът, по който се точкуват картите. На хода си играчите последователно взимат колона с карти и добавят нови карти към други колони, с което създават интересно взаимодействие с борда. В края на играта отчитат точките в зависимост от реда, в който са добавяли различни биоми към собствените си колекции. Subastral е бърза и красива игра с оригинална система за събиране на точки, която с лекота се вписва във всякаква компания.