Чайна Миевил
Къси творби, комикси и нехудожествена литература
Освен деветте си романа, Чайна Миевил е написал още какво ли не: три повести, два сборника с разкази, една илюстрована детска книжка, комиксова поредица (част от серията The New 52 на DC), книга за труд по международно право, упътване в свят за ролеви приключения, история на Октомврийската революция. Редактирал е самостоятелни броеве на академични журнали, както и антологията за марксистки анализи на научна фантастика, Red Planets, съосновател е на тримесечното издание Salvage, за което от време на време също пише. Това изобщо не е учудващо за хора, които са чели романите му – няма как да разполагаш с такива познания и въображение, ако не ги каляваш и тренираш постоянно, всякак.
The Last Days of New Paris (2016 г.) e повест, с която Миевил отдава почит на любовта си към сюрреализма и традицията на странното в европейското изкуство. В нея се разказва за една алтернативна история, в която Втората световна война продължава и през 1950 г., а в Париж се води яростна битка между сюрреалистката съпротива и нацистите. Сблъскват се артистични манифестации от снадени идеи и образи с адски изчадия, пратени от демоничните съюзници на Третия райх, и като че ли цялата история (и възможността за история) е заложена на карта, тъй като битката не е просто за Париж, а за същността на изкуството само по себе си.
This Census-Taker (2016 г.) е дълбоко психологическа повест, която се занимава с едно тричленно семейство, живеещо на хълма отвъд малко градче в един свят, за който дори не става ясно доколко е постапокалиптичен. Родителите в семейството на малкото момче протагонист са хора, но в тях има нещо толкова смущаващо и изолиращо, че да се съмняваш в принадлежността им към човешкото. Единият родител убива другия, и за момчето остава да избяга към града и тамошната група сплотени отритнати деца, само за да бъде върнато обратно в къщата при вече единствения си родител от импровизирания градски съвет, който не открива доказателства за убийство.
This Census-Taker е забележително атмосферичен текст, с красивите си описания на пустошта и вятъра в това празно и някак залиняло пространство. Сюжетът е съставен от поредица от символични, смущаващи и каращи те да се чувстваш изолиран случки и наблюдения, чийто смисъл малкото момче, а с него и читателят, обикновено не успява съвсем да интерпретира, например практиката да се гледат гущерчета в малки бутилки (животните се озовават вътре просто като поставиш яйце в празна бутилка и захраниш новоизлюпеното, така че скоро то не може да се промъкне през тясното гърло на бутилката). Заглавието, доколкото е развито в сюжета, препраща към разсъждения за властта, вътрешноприсъща на акта на преброяване и подреждане.
Looking for Jake and Other Stories (2005 г.) е първият сборник с разкази на Миевил. Градът и смущаващото са неизменни и в тази разнообразна колекция, а в някои от кратките текстове героите сякаш стават по-близки на читателя, отколкото героите в по-дългите му произведения. В един от разказите почти участва самият автор, а друг, Foundation, се основава върху историческия факт на погребаните живи иракски войници, за които Миевил говори и в „Бележки върху стени“.
През 2015 г. излиза и друг сборник с разкази, Three Moments of an Explosion: Stories.
Библиография
Романи:
- King Rat (1998 г.)
- Perdido Street Station (2000 г.) – издадена на български като Станция Пердидо в два тома от ИнфоДар; получила Arthur C. Clarke Award и British Fantasy Award, номинирана за Небюла и Хюго
- The Scar (2002 г.)
- Iron Council (2004 г.) – получила Arthur C. Clarke Award
- Un Lun Dun (2007 г.)
- The City & the City (2009 г.) – на български като Градът и Градът от издателство Алтера; носител на Хюго за 2010 г., заедно с Момиче на пружина, на World Fantasy Award и на Arthur C. Clarke Award
- Embassytown (2011 г.) – на български Посланическото градче, от издателство Ентусиаст
- Railsea (2012 г.) – на български Морелси, издадена от от Изток-Запад
Повести:
- The Tain (2002 г.)
- This Census-Taker (2016 г.)
- The Last Days of New Paris (2016 г.)
Сборници:
- Looking for Jake and Other Stories (2005 г.)
- The Apology Chapbook (2013 г.)
- Three Moments of an Explosion: Stories (2015 г.)
Комикси:
- Hellblazer (1988 г.) – No. 250 „Holiday Special„: „Snow Had Fallen„
- Dial H (2012–2013 г.)
- Justice League (2011 г.) – #23.3 „Dial E #1: Dial Q for Qued„
Нехудожествена литература:
- Between Equal Rights: A Marxist Theory of International Law (2005 г.)
- Red Planets: Marxism and Science Fiction (редактор, 2009 г.)
- Pathfinder Chronicles: Guide to the River Kingdoms (2010 г.)
- October: The Story of the Russian Revolution (2017 г.)