На пръв поглед изминалия аниме сезон не бе нищо особено – единственото голямо заглавие, което излезе, бе Haikyuu!! и липсата на други силни шонени определено се усещаше. От друга страна, ако сте фен на по-нестандартните шоута и ценител на интересната анимация, имам добри новини, защото зимният сезон по някаква причина изобилстваше с такива заглавия. Така или иначе всички сме затворени вкъщи и умираме от скука – какво по-подходящо време да откриете някоя аниме находка, която обикновено бихте подминали?


Свръхестествено, фантастика, фентъзи

Toilet-bound Hanako-kun

Анимето е едно от най-красивите, които съм гледала в последно време, и е личният ми фаворит от сезона. Историята разказва за Нене Яширо, сладко и наивно момиче, което решава да призове духа, обитаващ женските тоалетни в училището ѝ. Сред учениците се мълви, че ако успееш да призовеш духа на Ханако-сан, ще може да сбъднеш едно свое желание. Естествено Яширо успява с тази задача и след серия от злощастни събития бива обвързана със света на свръхестественото и става асистентка на Ханако.

Ако трябва да бъда честна, самия сюжет на шоуто не е кой знае колко оригинален или грабващ, но героите, особено Ханако, са достатъчно интересни сами по себе си. Мегуми Огата, която я озвучава, се справя блестящо и без нейния специфичен глас героят определено не би имал такова голямо въздействие върху зрителя. Мистериозният свръхестествен сюжет и цветовата палитра на анимацията доста ми напомниха на Gravity Falls, така че ако сте му фен, може би и Toilet-bound Hanako-kun ще ви хареса.

Dorohedoro

Колкото е красив и естетичен артът на Hanako-kun, толкова е шокиращ и гротесков този на Dorohedoro. Сюжетът е освежаващо кървав и брутален и приковава вниманието като пирон в ръката. Главният герой, Кайман, е зловещ човек-рептил, който се опитва да намери магьосника, преобразил го в сегашната му ужасяваща форма. Заедно със своята помощничка Никайдо Кайман, той се подвизава в Дупката – мрачен, мръсен и пренаселен район, където единственият начин да оцелееш е да счупиш нечия глава (нещо като Люлин). Анимето е пълно с шокиращи обрати и сцени и определено се връзва с аполакиптичното настроение, което витае в момента.

Somali and the Forest Spirit

Хоп, връщаме се обратно в света на красивите анимета. Somali е второто заглавие от зимния сезон, което е пиршество за очите, и магичните му пейзажи, населени с невероятни животни и растения, могат да излекуват и най-опънатите нерви. Въпреки, че светът е безкрайно фантастичен, историята е по-скоро фокусирана върху отношенията между героите. Имаме голем, пазител на гората, който един ден намира човешко дете и решава да го отгледа. Двамата тръгват на пътешествие, като постоянно ги грози опасността някой да разбере, че Сомали е човек. Хората се смятат за отдавна изчезнали, а различните раси, живеещи в момента в света, с удоволствие биха изяли крехкото човешко дете.

Едно прекрасно аниме за релакс и здравословен ескейпизъм, докато се преструваме, че работим от вкъщи!

Interspecies Reviewers

Ах, не може да не споменем и великия скандал на този аниме сезон. Interspecies Reviewers е ечи аниме за група приключенци, които са си поставили за мисия да спят с момиче от всяка фантастична раса, която съществува в техния свят, като след това оценяват изживяването и го споделят в селската кръчма. Та какъв е скандалът с това заглавие? Funimation само след три епизода спряха излъчването на Interspecies Reviewers, защото „не отговаряло на техните стандарти“, което много ядоса феновете му. Един от тях, известният аниме ютубър Nux Taku, направи видео, в което обяви анимето за велико и подкани всички свои последователи да гласуват с 10/10 в MAL за Interspecies Reviewers, за да натрият носовете на Funimation. Съответно горките хорица от MAL се събудиха на следващата сутрин и що да видят – ечито се кипри на първо място в списъка с най-великите анимета за всички времена с оценка 9.28, биейки Fullmetal Alchemist и други известни заглавия. Цялото фиаско завърши с това, че MAL направиха промени в системата си и насилствено свалиха Interspecies Reviewers от трона, но белята вече беше станала и интернет пространството се наводни с мемета и шеги по въпроса.

Та е или не е Interspecies Reviewers добро аниме? Моето лично мнение е, че заглавието предлага доста добри комедийни попадения, а искрените му реалистични персонажи го карат да звучи чистосърдечно, въпреки подчертано сексуалната му тематика. Но ечито си е ъм… специален жанр, който определено не е за всеки, тъй че дали ще го харесате си остава въпрос на личен вкус.

In/Spectre

Малко се колебая дали това аниме заслужава да бъде споменато, тъй като аз не видях нищо особено оригинално или интересно в него. Може би поради липсата на силни заглавия този сезон феновете просто се примириха да гледат каквото има и затова In/Spectre доби известна популярност. Главната героиня, Котоко, е медиатор между света на свръхестественото и нашия, като се занимава с това да разрешава различни случаи, свързани с йокаи*. Тя се запознава с Куроо Сакурагава, който също не е обикновен човек, и двамата започват да решават свръхестествените мистерии заедно. Въпреки алергичната реакция, която получавам всеки път, когато видя двамата главни герои, останалите йокаи в историята са доста забавни и анимето все пак е гледаемо.

Имам за вас и две анимета, които да пропуснете. Първото е Plunderer, което може да ви докара силна мигрена само с един епизод. Проблемът в него е, че уж е нормално фентъзи аниме, но по някаква причина героите са по-извратени и от тези в Interspecies Reviewers и не можеш изобщо да се съсредоточиш в и без това абсурдния сюжет.

Второто аниме, което да си спестите, е Pet. То разказва за хора, които притежават способността да влизат в умовете на другите, да манипулират спомените и мислите им – на пръв поглед добра идея, която веднага ни кара да си представим аниме версията на Генезис. За жалост, анимето не успява да разгърне потенциала си и зрителят остава с неприятното чувство, че е бил излъган.


Игри, исекай, приключение

Доста е жалко, че има няколко анимета за игри този сезон, но нито едно от тях не е истински впечатляващо. Съветът ми е да пропуснете Infinite Dendrogram, което е наистина посредствено и скучно, а Darwin’s Game да си го пуснете само ако сте наистина отдаден фен на death game жанра* и не ви пука, че дупките в сюжета са колкото Марианската падина.

BOFURI: I Don’t Want to Get Hurt, so I’ll Max Out My Defense

Това е най-приемливото геймърско аниме от зимния сезон, но не очаквайте от него някакъв драматичен сюжет или пък герои със сложна психология. BOFURI е жизнерадостна историйка, която представя забавните аспекти на VRMMO игрите и съответно има сюжет, който е типичен за жанра. Главната героиня Каеде Хонджоо започва да играе новата популярна VRMMO игра, която се казва New World Online (Sword Art Online, това ти ли си?), но слага всичките си начални точки в графата „Защита“ с надеждата това да я спаси в случай на опасност. Анимето проследява как Каеде се справя с особеностите на своя персонаж, прави нова гилдия в играта, запознава се с други играчи и изпълнява различни куестове. Анимето е безспорно приятно, но когато го завършите, вероятно ще осъзнаете, че не помните нито един от второстепенните персонажи и нито една впечатляваща сцена.


Slice of life, комедия

A Destructive God Sits Next to Me

Аз съм любител на съмнителни на пръв поглед, но силно хумористични анимета и A Destructive God Sits Next to Me ме привлече като магнит със своята напълно откачена история. Сери Коюки се опитва да живее нормален ученически живот, но е систематично тормозен от своя съученик Кабуто Ханадори, на когото му хлопа дъската. Ханадори вярва, че е рицар, тръгнал на мисия, а превръзката на окото му е единственото, което спира злото му алтер его, наречено Микаел Офенбарунг Дункелхейт, да излезе и да унищожи света. По някаква неведома причина Ханадори припознава Коюки за един от своите съратници и твърди, че трябва заедно да изпълнят велика мисия.

Най-забавното е как анимето си играе със зрителя по същия начин, по който Ханадори си играе с главния герой. Лъжа ли е цялото това нещо с магическите сили или е истина? В хода на епизодите се появяват и още изтрещели герои, така че става все по-трудно и по-трудно да не повярваме на историите на Ханадори и параноята на Коюки започва да ни се вижда оправдана.

Oda Cinnamon Nobunaga

Ода Нобунага, великият японски пълководец и държавник от периода Сенгоку, се преражда като кученце порода шиба и вече се казва Cinnamon – не ви трябва да знаете повече за сюжета. Има нещо безкрайно забавно в това да гледаш как суров и жесток японски боец се бори с нормалните кучешки инстинкти да иска да му чешат коремчето или да рови дупки в двора. Това аниме е създадено специално за любителите на животни, а ако си нямате вкъщи животинка, то анимето ще ви вдъхнови незабавно да си купите поне десет кучета. Сега определено ще са ви от полза, защото ще имате добро извинение да излизате от вкъщи!

Keep Your Hands Off Eizouken!

Масаки Юаса е един от любимите ми аниме режисьори и бях много любопитна да изгледам новия му проект, а именно Keep Your Hands Off Eizouken! Признавам, че мнението ми не е напълно обективно, защото по принцип съм фен на Юаса, а пък на всичкото отгоре Keep Your Hands Off Eizouken! има тема много близка до сърцето ми – процеса на създаване на аниме. Сюжетът проследява три момичета – Асакуса, Канамори и Мисузаки, които правят свой собствен клуб по анимация и започват да работят усърдно по създаването на аниме проект. Всяка се специализира в отделно нещо – Асакуса рисува пейзажите и света, Мисузаки рисува персонажите, а Канамори е практичният и калкулиращ член на групата, който заема ролята на продуцента.

Всяко произведение на Юаса си има много специфична атмосфера и уникална визия и Keep Your Hands Off Eizouken! не прави изключение. Анимето преплита реалния свят на персонажите с този от тяхното въображение и ни кара истински да усетим силата на вдъхновението. Трите момичета ни помагат да си спомним какво е било, когато ние самите сме били деца с луди мечти и нестихващ ентусиазъм, усмихнати и тичащи само напред. Кой знае, може би този огън в сърцата на героите все още тлее и някъде у нас?