Пазителите на галактиката
Режисьор: Джеймс Гън
Сценарий: Джеймс Гън и Никол Пърлман
В ролите: Крис Прат, Зоуи Салдана, Брадли Купър, Вин Дийзъл, Дейв Ботиста, Лий Пейс, Майкъл Руукър, Карън Гилън, Джимон Хунсу, Джон Райли, Бенисио Дел Торо и Глен Клоуз
Пазителите е нова посока за Marvel. След шест години, посветени на филми за Отмъстителите, компанията най-накрая реши да обърне поглед към небето и да ни запознае с една от най-популярните си космически поредици. Макар че това всъщност не е чак толкова странно, предвид, че Пазителите често биват описвани като „Отмъстителите в космоса“, а сюжетът на филма, още от трейлърите ни се изяснява, е свързан с лудия титан Танос (материал за този младеж, писан от Høstvind), който стоеше зад плана на Локи в Отмъстителите. Или казано по-разбираемо, Пазителите на галактиката ни запознава с нови играчи във вселената на Marvel, които са директно свързани с бъдещето на Отмъстителите. При все това, аз нямах кой знае какви очаквания за този филм. Предпочитам спейс операта ми да е сериозна, а още първият трейлър даде да се разбере, че ни очаква екшън-комедия. А и за Джеймс Гън като режисьор знаех единствено това. Не лошо, знам, но летен блокбъстър?
Е, оказва се, че Marvel за пореден път знаят какво правят, защото Пазителите е ОГРОМЕН. В смисъл, ЦЕЛИЯТ Е В КАПС! Дебилният и леко нагъл хумор пасва толкова прекрасно на групата свръх-опасни непрокопсаници, че човек се чуди как някой не се е сетил да направи този филм преди години. Историята се върти около Питър Куил (Крис Прат), на когото много му се иска да е легендарен престъпник, но никой не го взима насериозно при все стабилните му умения. В самото начало на Пазителите, той открива мистично кълбо на изоставен свят, но докато се опитва да го продаде на поръчителя, открива, че половината галактика иска да се сдобие с артефакта. И когато обстоятелствата го събират с Гамора (Зоуи Салдана) – дъщерята на лудия титан Танос (Джош Бролин); ловците на глави Рокет и партньора му Груут (Брадли Купър и Вин Дийзъл, които са респективно агресивна миеща мечка и ходещо дърво); и главореза Дракс (Дейв Ботиста), Питър осъзнава, че се е нахендрил насред конфликт между две космически империи, и шансовете му за оцелавяне са минимални. Но по-лошото е, че ако не се намеси, цялата галактика може да сдаде багажа.
Пазителите е класическа приключенска история в космоса, в която действието се развива на множество екзотични планети, героите са кой от кой по-цинични и егоистични, докато не открият златното си сърце, а Злодеят (Ронан, Обвинителя, или както там са го превели (Лий Пейс)) е умилително фанатичен и еднопосочен, така че на човек не му е жал за него. Космически кораби, бластери, Древни Тайни, Които Могат да Унищожат Вселената, и разбира се – Танос, който все още е извън историята, макар и да заема по-дейно участие, отколкото в Отмъстителите. Но истинската сила на филма е в хумора, който е просто очарователен. Джеймс Гън има невероятен усет за ритъм, а комедийните умения на каста са респектиращи. Крис Прат е все едно създаден в лаборатория с едничката цел да играе недодялан сваляч, който е готин единствено в редките моменти, когато забрави да се пъне да бъде готин. Дейв Ботиста също съумява да придаде обезоръжаващ галфонизъм на бабаита, който играе, и дори Брадли Купър и Вин Дийзъл, които са само гласове, са перфектни за ролите си (забавно е, че Дийзъл има само три думи, с които борави през целия филм, но някакси пак му се получава да е смешен). Единственото слабо звено е Зоуи Салдана, която просто не пасва на образа на Гамора от комиксите с прекалено силната ранимост, в която лицето й е перманентно застинало. И макар това, че не пасва на комиксите да не е съществен проблем – доста елементи от Пазителите са тотално различни спрямо първоизточника – Гамора не се вписва добре и в динамиката на групата.
Това обаче е бял кахър на фона на динамичната история и останалите изпълнения. На ниво ефекти филмът е естествено съвършен като всяка друга творба на Marvel (поне за непросветени фенове като мен), а саундтракът, при все типичната за последните години бозавост, е подпомогнат от страхотна смесица от поп песни от седемдесетте и осемдесетте, които допринасят за усещането, че Джеймс Гън е интензивно влюбен в творбата си и съответно и за секунда не я взима насериозно.
Което, всъщност е и най-силната страна на Пазителите. Той е перфектната смесица между епично зрелище, качествена приключенска история и весела безхаберност. Всеки сериозен момент е съвършено балансиран с автоирония, всеки бъзик е фино вплетен в сюжет, за който ти пука, и всяко клише на жанра получава особено остър пръст в ребрата, като същевременно е експлоатирано до край. Или казано вкратце – това е филмът на лятото и независимо дали сте фенове на комикси, фантастика или нито едно от двете, е абсолютно задължителен.
П.П. Големият син извънземен в затвора е Нейтън Филиън. You are welcome.
А да, и снимка на Крис Прат гол, защото така ^_^
Оценка: 8.5/10
Роланд, сериозно, трябва ли непрекъснато да ни натякваш и да се фукаш с това, че си хомесексуалист непрекъснато? Разбирам, че си много силен и еманципиран в Америка, но във форума мисля, че е достатъчно.
Иначе хубаво ревю
Чудесно ревю, и то без спойлъри, браво. 🙂 В момента не смея да чета никакви статии за Guardians of the Galaxy, но направих изключение за Шадоуденс и не бях разочарована. Специално благодаря за снимката на Крис Прат. 😀
@Aheron, сериозно, трябва ли непрекъснато да ни натякваш и да се фукаш с примитивната си хомофобия? Разбирам, че се чувстваш много голям и силен зад клавиатурата, но това не е основание да изливаш словесната си диария върху ревютата на Роланд.
Не виждам натякване и фукане на автора на статията, че бил „хомесексуалист“ (това някакъв домашен сексуалист ли ще да е?). Ако се има предвид снимката на Крис Прат гол до кръста, сложете тук снимка на фейспалмещ Пикар по свой избор, аз черпя.
Ако авторът беше сложил снимка на полугола жена, нямаше да има мрънкане, предполагам. Та хайде да дадем право на хората да си слагат снимки на каквото и който ги кефи, щом не нарушават добрия тон, бива ли?
На въпроса на Aheron – Да, напълно сериозно ^_^
Ееее, въобще не е вярно, че Гамора не се вписва! За мен дори Гамора е свързващото звено на филма, централният елемент.
!!!! СПОЙЛЕРИ!!!!!
Реално Рокет ракуун има сцена, в която казва „Не съм искал да ме създават“, но докато при него това е използвано само на едно място, за Гамора е вярно през целия филм. И тя не е искала да я създават. И всичко, което правиха във филма, беше свързано с нея – злодеите бяха нейните злодеи, нейните мъчители, нейните създатели. Тя направи първа абсолютно всеки морален избор, преди другите също да се навият и да я последват. Старлорд е брутално як и много, много радващ, но леко изкуствено го набутаха за главен с тоя флашбек в началото (който остави повече въпроси, отколкото отговори и ще бъде изследван чак във втория филм, предполагам). Реално много по-подходящо за всичко, ставащо във филма, щеше да бъде да започнат със зелено момиченце, чиято планета гори.
За така наречените „натяквания“.
Мен пък ме кефят и смятам, че трябва да се поощряват.
От една страна, защото Роланд винаги ги прави с чувство за хумор и с тях отразява по-добре гледната си точка към заглавието. (То тя е интересната, а не краткия разбор на сюжета…това да всяка статия и всеки автор.)
От друга, защото често са и доста информативни. Примерно писанията му за True Blood. Аз и не подозирах колко много гей жаргон и символика има в сериала. Това не са неща, за които пишат стандартните ТВ журналисти. И да ги споменат, няма да е толкова задълбочено и обяснително.
Да го кажем така, от гледната точка на скучноват хетероориентиран примат, като мен статиите на Роланд ми дават интересна перспектива, без да ме обиждат. (Сега, какво сме се карали по форумите е друга работа, а и рядко е било на сексуална тематика.)
За филма.
От понеделник съм в отпуска и най-накрая ми се отваря прозорец да гледам това тук и последното X-Men.
Аз лично искам да благодаря на Роланд за снимката на Крис Прат гол. А, да, и ревюто е яко 🙂