Автор: Николай Пеев

Издателство: Vision Books

Цена: 15.99 лв.

Изминаха само някакви си 4 години от ревюто за дебютния роман на пловдивския писател по душа (и юрист по диплома) Николай Пеев, който ви представих на страниците на списанието – Денят на инвикта. Четири години по-късно, вече помъдрели и поузрели, кой в попрището на писател, кой в това на литературен критик, е на дневен ред да се хвърлим надълбоко със Седем писатели в Космоса. С тази книга Николай Пеев е решил да докаже, че писателското му призвание не е изгоряла на небосвода мечта, и тази година ни представя третия си проект на българския книжен пазар.

За да отпразнува създаването на първия пътнически космически кораб, човечеството изпраща на борда му най-успелите писатели от седемте континента. Целият свят ги наблюдава на живо по телевизията, до момента, в който ужасяваща слънчева буря не превръща краткия им полет около Земята в пътуване през Ада. 7 души. 1 ужасяващ инцидент. 0% за оцеляване?

Макар годината да е не толкова далечната 2058-ма, човечеството вече толкова се е извисило културно в забавленията си, че най-великото шоу по телевизията в целия свят ще бъде постоянно, 24/7 наблюдение над не какви да е седмина участници в затворено пространство – не астронавти, не каубои, не самураи, не милиардери, или дори не извънземни, а именно 7 литературни писатели. Космическият ВИП Брадър събира на едно място следните колоритни образи:

1. Стефан Колов (континент: Европа; писателски жанр: фантастика; порок: страх). Стефан е единственият относително „технически грамотен“ от седмината писатели. Времето като писател обаче го е направило неуверен и твърде предпазлив към бъдещето. Въпросът, който всички на борда биха си задали в този случай е… ако нещо се обърка, бихте ли заложили живота си на карта заради този човек?

2. Диего Родригез (континент: Южна Америка; писателски жанр: любовни/еротични романи; порок: гняв). Импулсивното му, бохемско поведение, макар и атрактивно на повърхността, е способно да нажежи обстановката. Ако имате критично мнение и отношение към любовните романи, по-добре го запазете за себе си в присъствието на Диего…

3. Ванеса Идън (континент: Австралия; писателски жанр: приключенски романи; порок: похот). Ванеса се впуска в приключението директно след шестия си развод. Дръзка и артистична, тя е готова на всичко за хората, на които държи.

4. Ейми Хошико (континент: Азия; писателски жанр: манга, комикси, аниме; порок: горделивост). Фамилията ѝ означава „звездно дете“, което може би предначертава шеметната ѝ кариера. Ейми е най-младата на борда, едва на 24 години, но вече се радва на световна слава и е човек колкото сдържан, толкова и темпераментен, когато се почувства притисната от хора или обстоятелства. Тя говори рядко и може би дори няма да ви погледне по време на полета, но присъствието ѝ винаги се усеща.

5. Омар Хамза (континент: Aфрика; писателски жанр: личностно развитие и духовно израстване; порок: ненаситност). Омар изглежда като човека, на който бихте разказали с лекота целия си живот. Ще отдели от времето си, ще Ви даде най-добрия съвет – как да го подобрите, какво да направите, за да останете в мир със себе си и дори ще ви почерпи с любимите си сладки. Неговото хладнокръвие се балансира добре от възпитание и ерудираност. Омар Хамза обаче е човек с мрачни тайни в миналото, с които е принуден да се бори всеки ден. И ако ситуацията по време на полета се обърка необратимо, колко доверие бихте имали един към друг?

6. Жак Верн (континент: Антарктида; писателски жанр: ужаси/мистерии; порок: леност). Още от пръв поглед може да забележите най-отличителната черта на Жак Верн. Той е албинос. Защо му е обаче на един албинос да живее накрай света, сред ледовете на Антарктида? Отговорът е простичък – Жак не харесва контакта с хора. Това и неговото крехко здраве, алергии към почти всичко, включително цветен прашец, го е „прогонило“ надалеч, където, заедно с малък екип от учени, живее и твори на спокойствие. Причината Жак Верн да участва в полета? Пари. Които в неговия случай са разликата между живота и смъртта. А времето му изтича…

7. Бенджамин Дейвис (континент: Северна Америка; писателски жанр: фентъзи; порок: лакомия, но по-точно – проблеми с алкохола). Бенджамин е най-възрастният от писателите. Личност с огромен житейски опит, който, въпреки славата, го е запазил скромен като човек, но циничен, саркастичен и критичен към новостите, които животът поднася. Бен е вълкът единак, с който бихте изпили не една и две бутилки уиски, унесени в сладки приказки за книги и митични герои, но… нека бъдем честни – затворени с него, някъде в Космоса, колко дълго бихте издържали този стар мърморко без напрежението между вас да ескалира?

Основните действащи лица в книгата са всъщност осем, тъй като следва да се добави и самият космически кораб. Неговият изкуствен интелект е де факто капитан, а закодираният в него прерогатив е да дундурка седмината пътници по време на приятния им полет.

Разбира се, нямаше да четете този материал, ако полетът им бе преминал напълно рутинно и скучно, и никакви внезапни унищожителни слънчеви бури или мистериозни течности, внесени контрабандно на борда, не се намесваха в завръзката на сюжета, не. След неочаквания инцидент седмината напълно неподготвени за новата ситуация пътници следва да преоткрият себе си, да изкарат наяве най-добрите си черти или най-лошите си страхове и кошмари, за да оцелеят изолирани в откритата черна бездна, където никой не чува писъците им. Те трябва да работят сплотено, за да разберат има ли още нещо непознато и опасно на борда им или всичкият този ужас, който преживяват, е само в главите им. Верни на клишетата на жанра, героите не могат да се надяват на никаква външна помощ освен на свръхинтелигентния ИИ на кораба. Неговите чаркове, единици и нули обаче не са останали непокътнати след произшествието и поставените му цели лекичко и тихомълком са се препрограмирали.

Седмицата отдавна се е наложила с определена мистична символика, а в сюжета е вплетена и нишката със седемте смъртни порока, терзаещи душата на всеки един от пътниците на кораба. Не е като да не изкарват хляба си именно с прекомерното си въображение. Поне една поука трябва да сме си взели с числото 7 – никога не питайте какво има в кути… така де, бутилката.

Няма да откриете нещо ново и нечувано като коментар върху обществото на бъдещето (което между другото раздава безплатни телевизори за всеки дом), човешката психология в напрегнати ситуации на изолация, кой как преборва страховете си, или пък чисто сюжетен обрат (тук той е с намигвания към Стенли Кубрик, Ридли Скот, Джон Карпентър и прочие). Стилът на автора е лек за четене и не натоварва, ритъмът е постоянен, липсва протяжност. Седмината герои са добре описани и детайлизирани. На всеки един от тях е обърнато достатъчно внимание, че да започне да ти пука за него, когато започне да се върти спиралата на ужаса. Определено може да се посочи, че няма помен от неуверения първи опит и си личи израстване във възможностите на автора да пише увлекателно и да те държи в напрежение за съдбата на своите персонажи и за естеството на техните най-големи кошмари.

Сложете си скафандъра и се пригответе за първата си разходка в Космоса, но бъдете внимателни, тъй като полетът изобщо няма да е това, което сте очаквали. Лекотата на четене ще ви въвлича с всяка следваща страница все по-надълбоко в бездната.