Жената чудо 1984
Режисьор: Пати Дженкинс
Сценарий: Пати Дженкинс, Джеф Джонс и Дейв Калахан
В ролите: Гал Гадот, Крис Пайн, Кристен Уиг, Педро Паскал, Робин Райт, Кони Нийлсен и др.
Жената чудо си остава един от най-добрите филми за супергеройски произход от модерната кино-епоха. Безразлично ми е колко тригърнати са хората, на които им е „писнало от феминизъм“, или каквито там кухи бираджийски проблеми с храносмилането им създават качествените филми за супергероини – мнението ми едва ли ще се промени, особено предвид че го изгледах наново ден преди 1984 да излезе на големия и HBO MAX-кия екран*. Разбира се, това води след себе си проблема на завишените очаквания. Но, изненадващо, продължението ми даде точно това, което очаквах.
Действието се развива очевидно кога, и Пати Дженкинс дори мимолетно не си прави труда да обясни защо аджеба Диана (Гал Гадот) е бранила света през всичките тези години в сянка, при положение, че бай ти Снайдър ни беше заявил в Батман срещу Супермен, че тя се е криела и не е правила нищо цял век. Цялостната концепция на Worlds of DC видимо се е променила на „всеки герой да е самостоятелен и в своя си реалност“, и честно казано това е най-добрият начин да натрупат кредит след фиаското на Снайдървърса, което Джос Уидън ни причини.
Както вече казах, Диана си супергеройства кротко, но самотно, в свят, който сякаш се случва покрай нея, без да я докосва. Докато един ден работата ѝ в Смитсонския музей не я сблъсква със странен кристал, който претендира да изпълнява желания. Без да се замисля, тя пожелава единственото нещо, което наистина има стойност за нея – завръщането на любимия ѝ Стийв Тревър (Крис Пайн), който изгуби живота си в края на първия филм.
Само че той се завръща наистина. И това е само началото на проблема.
Ако трябва да окачествя филма в едно изречение, то Жената чудо 1984 е смесица от великолепни сценарни и режисьорски решения и липса на тематична шлифовка. Историята – с която немалко хора явно имат проблем – за мен е сред най-силните елементи на лентата, защото почива на силно емоционално ядро. Още отварящата сцена, в която тийн-Диана се опитва да спечели някакъв странен Амазонски триатлон излизайки извън трасето, ни демонстрира нагледно урока, че истинската победа не е възможна, ако вземеш лесния път. Че само заслуженото постижение има стойност. Тази тема пронизва всеки аспект от филма и с едно изключение* работи перфектно.
Диана е в много отношения един от най-трудните за филмиране комиксови герои. Тя е чисто-бял парагон с божествени сили, което я прави сложна за емпатия и създаването на истински конфликт с нея е нелека задача. Но Пати Дженкинс майсторски превръща травмата от загубата на Стийв Тревър в ядрото на нейната човечност. Диана в 1984 г. е все така героична, но също ранена, изолирана и самотна. И когато най-голямото ѝ желание се сбъдва, зрителят неизбежно е впримчен в собствената си нужда двамата да получат щастлив завършек. Изключителната химия между Гал Гадот и Крис Пайн само допринася за това.
Двамата злодеи на филма са едновременно силна и слаба страна. Макс Лорд (Педро Паскал) е перфектният 80-тарски шампион на капитализма. „И ти можеш да имаш всичко, ако го искаш достатъчно!“ митологията на този период е пренесена до съвършенство в зализаната му изрусена коса и също толкова зализания му маниер на говорене и екстра-зализания му бизнес-костюм. Това е персонаж, който иска всичко, защото се опитва да докаже недоказуемото сам на себе си, и това е бездна, която никога не може да бъде запълнена. Педро Паскал, както знаем, е прекрасен актьор и тук създава съвършената антитеза на минималистичния алтруизъм на Диана.
Уви, същото не може да се каже за Барбара Минерва (Кристен Уиг). Тук е най-голямата ми критика към Жената чудо 1984, защото Уиг не само не е слаба в ролята, но демонстрира психологически и актьорски диапазон, който откровено не предполагах, че притежава. Барбара е сходна със Селина Кайл от Батман се завръща – обрулена от живота, тъпкана от хората около нея, но изпълнена с топлина и добросърдечност. Докато един ден не получава най-голямото си желание и то я погубва.
…само че, за разлика от Макс Лорд, филмът не дава на Барбара нужните сцени, за му пука на зрителя за това падение. Човечността ѝ, за която се предполага да ни е мъчно в края на 1984, е бегло скицирана с една бърза сцена, в която мимоходом носи храна на бездомник на пейка. Всичко друго, което виждаме, е типичната комична нескопосаност, на която Кристен Уиг е такъв майстор. Но това не е достатъчно, за да изгради реална връзка със зрителя. Нещо повече – във втората половина на филма Барбара на практика изчезва, появявайки се само тук-таме в ролята на изтощително стандартен сайдкик на Лорд. Особено накрая имаше нужда от поне една-две сцени преди и след финала, за да се отдаде дължимото на персонажа. Предвид какво огледално отражение на Диана е тази героиня, колко е важна в комиксите и колко добре я играе Уиг, запращането ѝ в миманса в този филм е просто престъпно. Според мен Жената чудо 1984 щеше да спечели много, ако беше премахнал един от трите основни елемента на историята – Макс Лорд, Барбара или завръщането на Стийв – и го беше оставил за третата част. Но уви…
Извън тази критика обаче филмът наистина е страхотно забавление. Екшънът и ефектите са визуално пиршество. И нека не се лъжем – Гал Гадот също е визуално пиршество, това дори аз съм в състояние да го оценя. Пати Дженкинс позволява на историята да диша и няколкото съзерцателни сцени, като тази между Диана и Стийв в самолета, са сред любимите ми. В добавка, на няколко пъти бях приятно изненадан от режисьорски решения, избягващи клишета и разчитащи на интелекта на зрителя, вместо ненужно да показват нещо, което работи по-добре загатнато.
Има все пак нещо дразнещо и във визията и то е фактът, че цялостната естетика на Жената чудо 1984 не е достатъчно осемдесетарска. Или по-точно: по-осемдесетарска е, отколкото тази на Капитан Марвел беше деветдесетарска, но аз имах нужда от повече, особено в саундтрака, който е като цяло стандартна филмова музика. За сметка на това обаче, началната сцена в мола е почти комична по перфектно-осемдесетарски начин, а автопародията, в която филмът се подиграва на гардероба на реалния Крис Пайн, докато героят му пробва дрехи, е концентрация на шедьовъра.
Като цяло, за мен Жената чудо 1984 е един наистина прекрасен филм, ако и една идея по-разфокусиран от първата част. Това е напълно нормално за продължения на супергеройски ленти и ако трябва да го сравнявам с други втори части, бих казал, че е вселени над Тор: Светът на мрака, доста по-добър от Железният човек 2 и определено под нивото на Капитан Америка: Завръщането на първия отмъстител. Което всъщност е една много добра позиция в комиксовия пантеон и аз лично планирам да го гледам пак скоро.
Няколко думи за финалното послание
Три неща ми направиха впечатление в края на филма. Първото лошо, другите две – добро. Естествено, тук трябва да спойля мастито, така че четете на собствен риск.
Сцената, в която Диана говори на целия свят, за да им каже, че е окей да изгубиш нещо, което желаеш, че е окей да не получиш всичко, което искаш, е много силна. Посланието против алчността е добро и филмът е искрен в опита си да го поднесе по най-добрия възможен начин. Уви, Диана е буквална богиня, която изглежда по начина, по който изглежда, облечена буквално в злато от глава до пети. Да, нейната саможертва е голяма, но в края на тази история тя пак ще бъде невъобразимо красива, видимо богата, безсмъртна и носител на свръхестествени сили. Това е неприятен резонанс с факта, че в реалния свят повечето хора, които проповядват „бъди щастлив с това, което имаш“, имат безкрайно много повече, отколкото онези, на които го проповядват.
Същевременно обаче, Диана е изгубила нещо безценно за нея и Жената чудо 1984 определено се справя чудесно с трудната задача да ни накара да го почувстваме. Това, което много ми хареса в начина, по който тя се отказа от Стийв Тревър, е фактът, че тази сцена дойде преди финалните конфронтации. По този начин сюжетната линия на нейното собствено пътешествие към себеопознаване и прилежащата саможертва не бяха част от климакса, както често биха били в повечето супергеройски филми, и това им даде място да ударят зрителя в сърцето, без да му се налага да превключва обратно към финалния екшън.
И като стана дума за финалния екшън, не мога да не отбележа какво удоволствие ми достави фактът, че този филм е сред първите героични истории, които живеят посланието си. Хуманизмът, от който е пропита Жената чудо, се проявява в начина, по който тя печели финалната „битка“, а именно – призовавайки човечността у двамата си противници. И да, в случая с Барбара тя се проваля, но дори и там не е необходима смърт, а финалът ни загатва, че Барбара се е отказала от желанието си в крайна сметка. За разлика от толкова много супергеройски истории, в които добротворящият идеалист накрая кротко и ефективно пречуква злодея си, Диана използва искрената си вяра в изконната човешка доброта, за да спаси света. И да, за много хора това може да е захаросано, но аз имах нужда от такова послание в края на 2020.
Оценка: 8/10
Коментар по СПОЙЛЕР частта, ЧЕТЕТЕ НА СВОЯ ОТГОВОРНОСТ,
!!! СПОЙЛЕРИ !!!!!!
….
…..
….
…..
…
„а финалът ни загатва, че Барбара се е отказала от желанието си в крайна сметка“ – аз лично изобщо не го усетих така. Тя си каза директно, че никога, за нищо на света, няма да се откаже от желанието си.
Барбара реално има две желания – първото е да бъде силна като Уондър Уомън, което тя си пожела сама, а в замяна изгуби добротата си. Това тя си го пожела директно от камъка. Второто желание не беше точно ЖЕЛАНИЕ – тя поиска от Макс да бъде силен хищник и той, тъй като ТОЙ беше камъка, прецени когато изпълни желанието на друг човек, цената за това да е силата на този друг човек да иде при Барбара. Съответо тя стана полу-гепард точно като цена на чуждо желание. В края на филми всички се отказаха от желанията си и накрая Макс също се отказа – в резултат всичко, направено от него, се изпари и Барбара вече не приличаше на гепард. Но тя така и не се отказа от своето първо желание – и тъй като то беше поискано от камъка, а не от Макс, не се анулира, когато Макс се отказа. Така че нейните оригинални сили от първото ѝ желание си остават с нея. Тоест би трябвало и тя да остане супер-силна и да не старее, така че в Жената чудо 3, дори да е в съвременна епоха, тя да е останала млада и да се бие отново с Уондър Уомън.
„Пати Дженкинс дори мимолетно не си прави труда да обясни защо аджеба Диана (Гал Гадот) е бранила света през всичките тези години в сянка, при положение, че бай ти Снайдър ни беше заявил в Батман срещу Супермен, че тя се е криела и не е правила нищо цял век“
Пати Дженсинс отговори на това още по време на прес-конференциите за първия филм. Каза, че в „Батман срещу Супермен“ сме направили определени допускания за героинята – например че тя изобщо не се е била и не е супергеройствала – които не са верни. Дори в онзи филм виждаме, как тя във всеки момент е готова да извади ласото, меча и щита. И затова Пати каза, че допусканията ни са били грешни – тя винаги е била супергерой, просто е била в сянка и затова публично не се е знаело за нея. Затова и финалът на първия филм заяви точно това. Не е най-гениалното обяснение, но фактически може да се приеме за валидно.
Отново автора показва, колко е корумпиран, добре са ти намазали ръчичките, а?