Death Note One-Shot Special Как да продадеш тетрадка за баснословна сума пари?
Автор: Тсугуми Оба
Илюстрации: Такеши Обата
Издателство: Jump Square Magazine
Формат: one-shot
Едно от малкото хубави неща, които 2020 година предостави на света, е уаншотът* на Death Note. Тсугуми Оба и Такеши Обата успяха да зарадват феновете, като пуснаха нова история за популярната тетрадка, която отнема животи, разказана в една глава. Уаншотът излезе в началото на февруари 2020 г. в скромния обем от 87 страници и може да бъде прочетен безплатно на английски език в сайта на Viz. Действието се развива в съвремието и виждаме както добре познати герои от предшественика, така и нови лица, а също и популярни личности от настоящия политически живот.
Минору Танака е изключителен ученик, който е справя перфектно на тестове за интелигентност, но не полага почти никакви усилия в училище и това си личи от ниските му резултати. Богът на смъртта Рюк обаче е достатъчно впечатлен от него и му дава Тетрадката на смъртта в опит да разнообрази ежедневието си, а и да си набави някоя и друга ябълка. Минору Танака измисля план, който да изпълни две години след първата им среща – през 2019 той ще продаде Тетрадката.
Новата история със сигурност предизвика вълнение сред феновете на поредицата и към този момент интернет пространството е пълно с коментари, сравнения с оригиналния източник и шеги. И да, бях развълнувана да се върна към нещо, с което е започнала отдадеността ми към аниме и манга културата, но колкото повече разсъждавам върху самото съдържание, толкова повече си мисля, че можехме да минем и без тази глава.
Действието в уаншота се развива 12 години след края на оригиналната история. Имаме нов герой в лицето на Минору Танака, който е главният актьор в тази театрална постановка за боговете на смъртта, организирана от Рюк. Имаме поява и на други герои от оригиналната история, но тяхното участие е по-скоро на наблюдатели, отколкото на активни действащи лица. Може би най-готиното нещо е панелът, в който Рюк се среща с един много обсъждан президент.
Важно е да отбележа, че коментарът, който следва оттук нататък, ще съдържа спойлери, и ако все още не сте прочели главата, следващите редове разкриват части от съдържанието. Четете на своя отговорност.
Минору Танака не е симпатичен психопат, който ще преследва някаква своя справедливост. Лайт и Минору са интелигентни личности, но и двамата сякаш забравят, че Рюк е бог на смъртта и могат много лесно да загубят живота си и не е изненада, че имената и на двамата попадат в Тетрадката. Те си приличат по не едно или две неща, но са движени от различни подбуди. Докато Лайт избира да раздаде някакво свое правосъдие и да прочисти света, то Минору няма никакви амбиции. Неговият план макар и да носи облаги на доста хора, всъщност не е продиктуван от нищо филантропско, а е умното решение, за да получи парите от продажбата, без да бъде проследен.
Липсваше ми сблъсъкът на умовете – такъв, какъвто видяхме между Лайт и Ел. В новата глава Минору само иска да продаде Тетрадката. Тук се появява Ниър, в ролята на наследник на Ел. Той е на мнение, че това не е нещо противозаконно, затова по никакъв начин не се опитва да го открие, да реагира и да бъде активно действащо лице. В това отношение ми липсваше динамиката от оригиналната поредица. Това, което прави Death Note толкова любимо заглавие, е непрекъснатото напрежение, породено от състезанието между Ел и Лайт, тяхната игра, надпреварата между гениите. В новата глава подобно съревнование липсва.
Все пак като доста положително намерих хрумването да се включат личности от съвременния политически живот в новата глава. Шиндзо Абе и Доналд Тръмп се появяват сред страниците, а също и президентът на Китай, в надпревара да се докопат до прословутата Тетрадка. В крайна сметка Тръмп плаща баснословна сума, но все пак не става неин притежател. Надпреварата между Китай и САЩ кой ще даде повече пари, за да получи това „оръжие“, по доста хитър начин коментира и съревнованието между двете страни, което наблюдаваме към момента. И ако имаше тетрадка, която отнема животи, пусната за аукцион, със сигурност щяхме да получим подобен развой на събитията.
Развръзката идва някак естествено. Както и в Death Note, боговете на смъртта знаят кога да се намесят и чий живот да отнемат. С опита да се продаде Тетрадката, те въвеждат ново правило, което гласи, че този, който я продава, ще умре, когато получи парите. Този, който я купува, също ще умре, когато получи тетрадката. Гениалният план на Минору носи благодат на известно количество хора, но неговата надменност и отношението му спрямо Рюк помогнаха за края му (който не е щастлив).
Други плюсове има ли? Ами трудно е да се каже. Със сигурност е готино, че получихме продължение, което никой не очакваше. Нужно ли беше обаче? Не бих казала. Но това те кара да се сетиш за оригинала и да се върнеш към него. На фона на останалите адаптации и продължения, това със сигурност е най-доброто, тъй като идва директно от създателите на оригинала. От друга страна, каква история можеш да развиеш в рамките на 87 страници?
Оценка: 6/10