Дедпул
Режисьор: Тим Милър
Сценарий: Рет Рийс, Пол Верник
В ролите: Раян Рейнолдс, Морена Бакарин, Ед Скрейн, Джина Карано, Ти Джей Милър, Стефан Каписич (глас), Бриана Хилдебранд и др.
Не съм голям фен на Дедпул. Той е типът (анти)герой, който се харесва на всички, участва във всяка възможна поредица (ала Улвърийн) и като цяло изморява бързо. Нещо повече, като всеки комичен персонаж, ако не е написан наистина добре, дразнещият фактор става непоносим. Като цяло, Дедпул е ок в чужди поредици, но рядко задържа интереса на читателите в своята собствена, а мета-хуморът и разбиването на четвъртата стена доста бързо стават досадни и репетивни.
Не съм голям фен и на Раян Рейнолдс. Младежът има един куп ужасни филми, което ми говори, че му липсва професионален усет, и ми е интересно, че след няколкото си неуспешни опита да произведе качествено „завръщане“ в А-листата, все още му дават шансове. Съответно, очаквах Дедпул да не ми хареса изобщо. Трейлърът буквално бучеше от интензитета на „trying too hard“ усещането и изглеждаше като да разчита основно на рап и кенефен хумор.
Е, както казват американците, с радост ще ям врани сега, защото филмът е ТРЕПАЧ. Спокойно мога да заявя, че Дедпул е Пазителите на галактиката на 2016. Слабо познат (за масовия зрител) герой, качествен екшън, комедия и преплитане с по-големи супергеройски франчайзи. Също така и вероятността второто гледане да изпусне доста въздух, когато знаеш бъзиците. Но това е ревю на първото гледане, а то ме остави разхилен от ухо до ухо.
На първо място, важно е да отбележим, че Дедпул има R рейтинг, демек, секс, кървища и хумор, интензивно неподходящ за малки деца. Не знам дали това е първият супергеройски филм от такъв тип, но определено е първият от новата вълна заглавия, които се опитват да изградят свързани светове помежду си. Още в началната сцена ще се насладите на толкова бруталност, колкото няма сумарно във всички заглавия за Отмъстителите взети заедно. Следващата пък е монтаж от най-разнообразни сексуални пози между Рейнолдс и Морена Бакарин, включително такава със страп-он.
Но това, което накара толкова хора да отидат да гледат Дедпул и да го превърнат в най-успешния R-рейтинг бокс офис на всички времена, безспорно е хуморът. Както казах, официалният трейлър драматично не ме трогна, но дори на мен ми беше трудно да не се впечатля от страхотната рекламна кампания, включваща постери като тази Никълъс Спаркс-инспирирана идиотщина, или емоджи билборда, попаднал пред погледа ми преди две седмици. Хуморът е едновременно най-важната и най-опасна част от образа на Дедпул, защото при все вариациите в качеството, това е герой с много специфичен тон, който не е лесно да бъде пресъздаден в игрален филм. Фактът, че Раян Рейнолдс притежава комедийния талант да го постигне, носейки маска през по-голямата част от времето (за това след малко), е повече от впечатляващ.
Още от началните надписи става ясно, че сценаристите са наясно какво вършат. Тоталната мета-гавра вместо имена да имаме надписи като „God’s Perfect Idiot“, „A Hot Chick“, „A Gratuitous Cameo“, „A British Villain“ или „Written by: The Writers a.k.a. The Real Heroes Here“ ме спечели моментално, особено предвид великолепно стилизираната замръзнала сцена на преобръщаща се кола на магистрала, в която се боричкат осемдесет и седем човека. Гаврите обаче не спират дотук, и веднага след „God’s Perfect Idiot“, камерата минава над изхвърчал портфейл, от който се подава снимка на Зеления Фенер. Това е само началото. В момента, в който Рейнолдс започва да говори на камерата и да разказва в дълги ретроспекции как се е стигнало до сегашната ситуация, става очевидно, че Дедпул е филм, който е пределно наясно не само с главния си герой, но и с клишетата и стереотипите на супергеройския филмов жанр. Някои от най-качествените лафове са свързани с мутантите и X-men франчайза, като на моменти Дедпул се ебава не само със света около себе си, но и с факта, че това е филм и че тия герои са вкарани в него само за да вдигнат рейтингите.
Ако хуморът на Дедпул е тотално в десятката, то историята е абсолютно в джаза. Типична и напълно безлична трактовка на origin story. Лошите са ужасно лоши, но толкова невзрачни и безинтересни, че дори не научаваме какви са и за какво се борят. Сюжетът се свежда буквално до „Уейд Уилсън е корав, хваща си гадже, ще умре от рак, лошите му дават суперсили, ама се държат като задници в процеса, а той ги гони, за да си върне хубавия външен вид“. Демек, цялата история е в трейлъра и повече няма, но за сметка на това сюжетните дупки са с размера на циклона на повърхността на Юпитер.
На фона на тази безличност, актьорският състав е смъртоносно добър. Морена Бакарин е прелестна и по някаква причина има такава страхотна химия с Рейнолдс, че любовната им история е неправомерно трогателна за типа филм, в който се развива. Поддържащите персонажи също са чудесно изиграни и дори лошите, при все липсата им на… каквото и да е… си изиграват ролите с нюанс, който демонстрира, че всички актьори, участвали в заснемането на Дедпул, са се кефели интензивно през цялото време.
Специалните ефекти на подобен филм винаги са добри, в крайна сметка половината стойност на супергеройска лента е pewpewlaserbeam факторът. Тук трябва да обърна специално внимание на маската на Дедпул, която е страхотно постижение за CGI екипа и пресъздава нюансите на лицевите му изражения по начин, който не очаквах да видя извън комиксите. Това е много експресивен герой и наистина не предполагах, че е възможно тази експресивност да се предаде в игрален филм. Доволен съм, че се оказах в грешка.
Тъй като в началото направих сравнение с Пазителите на галактиката, трябва да спомена и саундтрака. Очакванията ми от трейлъра се оправдаха само частично. Рапът е налице, но е и на място, пасва си с леко дървения и просташки хумор на Дедпул, както и с бруталността му. Същевременно обаче Уейд е фен на Wham! и други подобни, и саундтракът го удря на ретро парчета от моето детство. При все че музиката така и не достига висотите на „Awesome Mix, Vol. 1“, усилията са отбелязани и определено заслужават похвала.
За финал, Дедпул е задължителен за феновете на супергеройски филми, мета-хумор, брутален кървав екшън и въобще всеки, на който му се гледа нещо свежо и добре направено, като същевременно (ако и самоосъзнато) е тотално по холивудския калъп и се вписва успешно в по-голям франчайз. Факт е, че историята му е никаква, но нека бъдем честни – никой не е тръгнал да гледа точно това заглавие заради сюжета. И да, има сцена след надписите. И тя е безценна. You’re welcome.
Оценка: 9/10
Статията ми хареса, въпреки че още не съм гледал филма (може би през уийкенда).
Една молба – „с размера на циклона на повърхността на Юпитер“ да се промени на „с размера на циклон в атмосферата на Юпитер“ или може по-конкретно „с размера на циклона „Червеното петно“ в атмосферата на Юпитер“.
Проблемите са, че:
1. Юпитер е газова планета и повърхността и се слива с атмосферата.
2. Има множество циклони в неговата атмосфера, като най-големият е „Червеното петно“. Членувано циклон подсказва, че става дума точно за последния, но според мен идва малко неясно.
А бе тоя глей за кво се хвана… За циклона на юпитер… Евалата братле, страхотно ревю! Гледах филма и бих казал, че е един от най-добрите филми за супергерои! Накефих се на макс!
Мда, Deadpool…
http://www.choveshkata.net/forum/viewtopic.php?p=15227#p15227
:DDD
Още не съм гледал филма (утре ще се поправя), но не е ли възможно историята на филма самоцелно да е направена да бъде типичната безлична ориджин стори, което само по-себе си е доста мета.
Това, че има големи „дупки“ в сюжета, изобщо не ме притесняваше. То такива „пропуски“ има и в комиксите за Дедпул и са част от духа на героя.
Мен точно такива безумства ми харесват в него:
Пътува назад във времето и убива Сун-Дзъ – никой не си губи времето да обяснява пътуването във времето 🙂
Събужда се на няква нива и се оказва, че има зомби апокалипсис – no problem, bro! 😀
Оня ден го гледах, страхотно забавление. Марвел трябва да спрат с тия американщини за капитанчето и тенекията и да почнат да правят повече такива филми. Все пак това е екранизация на комикс, няма нужда да е шекспирова драма на стойност 500 милиона и режисиран от Бей. Рейнолдс просто си е фен на героя, ако се не лъжа той бе един от водещите сили по проекта и осъществяването му, а и като се замисля в Блейд и други преди това екшън идиотщини той все си играеше Дедпул. Иначе момчето наистина е зле с кариерата, по известен е че бе мъж на Скарлет и бе обявен за секси мъж на незнам коя си година, като гаврата с това е включена в началните надписи. Честно не се сещам за някой филм в който да не е в амплоато на секси младеж дрънкащ шеги, освен оная версия на Амитивил, но пък там сюжета нямаше как да му даде някаква свобода на действие.
Ооо забравих да спомена, ако случайно ви попадне качествена версия от нета, вижте таблото със залозите за „кой ще умре днес“ в началот на филма.