Дизайнер: Ричард Гарфийлд

Продължителност: 20 минути

Брой играчи: 2-6

Механика: Хвърляне на зарове

Издател: IELLO

kingoftokyo_boxРичард Гарфийлд е легендарен дизайнер на настолни игри и дори хора, които не се интересуват живо от хобито, вероятно са чували за Magic: The Gathering, първата и най-известна негова игра. MTG все още се играе от десетки милиони в целия свят, въпреки че е издадена през далечната 1993г., а по-късно Гарфийлд почти повтаря успеха си с други декбилдъри като Netrunner и наследника му Android: Netrunner.

King of Tokyo е поредният хит на американеца и подобно на повечето негови творения взема една наглед простичка формула и я превръща в безумно пристрастяваща дрога.

Играчите влизат в ролите на гигантски чудовища със забавен арт, които се млатят върху и извън малък борд, който трябва да представлява Токио, но е сложен само за удобство и може както въобще да не го ползвате, така и да го смените с картичка от Пловдив, Гоце Делчев, Слънчака или друго място, където сте си мечтаели да се развихри Годзила.

В чистия вариант на играта, без експанжъни, между зверовете има само визуална разлика и няма значение дали ще движите фигурката на Meka Dragon, Cyber Bunny или Gigazaur. Начините да постигнете победа са два – или да унищожите всичките си противници (започвате с 10 точки живот), или да съберете 20 victory points.

king-of-tokyo-contentsПо време на всеки ход, подобно на известната Генерал, ще имате право на три хвърляния с шестте (обикновено) зара, като след всяко хвърляне имате право да запазите резултатите на колкото зарове желаете и да прехвърляте само останалите. Разбира се, можете да спрете хода си на второто или дори на първото си хвърляне, ако сте доволни от видяното.

Страните на зара ще ви позволят да печелите victory points, да удряте останалите изчадия, да лекувате собствените си рани или пък да събирате енергия. Енергията е един от по-особените елементи в играта и ви позволява да закупувате карти с най-разнообразни ефекти – да увеличите нанасяните поражения, да получите допълнителен зар за хвърляне, да отровите другите зверове и какво ли още не. Именно тези карти внасят силен тактически елемент в играта и често ще бъдат решаващи за нейния изход.

king_of_tokyo_cardsКакво е значението на Токио? Като за начало, в града може да има само едно (при игра до четири човека) или две (при игра с 5 или 6 човека) чудовища. Звярът в Токио удря едновременно всички извън града, а монстърите извън града удрят този вътре. Тоест, не можете да нарочите някой и да го атакувате директно, а нанасянето и поемането на поражение зависи от това дали сте в Токио или извън него. В допълнение, лекуването с хвърляне на подходящ зар се извършва само извън града, но пък присъствието ви в града носи бонус victory points. Мисля че стана ясно как владеенето на Токио може да бъде както сериозен позитив, така и сериозен негатив в зависимост от ситуацията, а решението кога да влизате и кога да сдавате контрола е едно от най-важните в течение на рундовете.

King of Tokyo e игра с бързо темпо и кратка времетрайност (рядко ще продължава повече от двайсетина минути), но успява да бъде стряскащо забавна и е подходяща за играчи от всякакъв тип и възраст. Обяснява се за броени минути, ала въпреки простичките си правила предлага неочаквана дълбочина и интересен избор на стратегия. Препоръчвам особено горещо!

Оценка: 8/10