Перспективи пред фендъма: позиция на Кръстю Мушкаров
Перспективи пред фендъма е поредица от публикации, чиято цел е да запознае публиката ни с позициите на различни представители на фантастичните общности у нас. Тези позиции касаят проблемите на фендъма и всякакви идеи за неговото развитие. Надяваме се по този начин да предизвикаме публичен дебат, който да продължи на живо на специална среща, организирана в рамките на фестивала Дни на фантастичното (29 и 30 октомври, литературен клуб „Перото“, София). Мненията, изказани в позициите, се препечатват във вида, в който са били получени от списание ShadowDance; не е задължително те да се споделят от изданието. Всички конструктивни коментари под текста са добре дошли. За да изпратите собствено мнение с ясно заявени наблюдения и предложения и за да заявите участие в гореспоменатия дебат, пишете на организаторите на срещата на info@fandombg.org.
Позиция на Кръстю Мушкаров
Бих искал да споделя малко свои размисли по въпроса за перспективите пред фантастичния фендъм в България:
Мисля, че Интернет дава много добра възможност за бързо и лесно свързване на писатели и читатели, премахващо донякъде, или изцяло, нуждата от посредник (издател), който само оскъпява тази връзка, без да допринася нещо съществено. Скромният ми опит сочи, че повечето български писатели, дори и по-известните, с няколко добре приети романа зад гърба си, сами финансират отпечатването и сами се грижат за рекламата и продажбите на творбите си. Може би жанрът е нишов, може би българският читател не вярва на „родното производство“, но така или иначе е рядкост българско издателство да се ангажира изцяло с издаването на фантастична или фентъзи книга.
Затова според мен ще е добра идея да се създаде нов специализиран сайт за такава връзка, или пък да се разширят един или няколко от вече съществуващите.
Ето каква функционалност на мен лично би ми се искало да видя:
1) Възможно най-пълен списък с български автори и творби, както и с възможност за търсене (по автор, заглавие, жанр и година на издаване);
2) От всяка творба по желание на автора да може да се качи откъс, глава, или дори цялата творба за свободно (безплатно) изтегляне;
3) Организиране на рейтингова система от всички читатели (не само от неколцина мастити критици), като се изчислява осреднената оценка и непременно се посочва броят гласували;
4) Възможност за ревю и препоръки на подобни заглавия („който чете този роман, верояно ще хареса и следните заглавия…“);
5) Осигуряване на възможност за пряк контакт (е-мейл, чат) с авторите, с цел договаряне на директно закупуване на отделни бройки от книги;
6) Осигуряване на възможност на читателите да финансират издаването на роман, който им е харесал – или чрез банкова сметка, или директно през сайта (подобно на „KickStarter“);
7) Като цяло създаването на една електронна „всекидневна стая“, където феновете на фентъзи, научната фантастика, хорър-а и т.н. да могат да се отбиват, да споделят впечатления помежду си, да следят новини за предстоящи проекти и т.н.
След като българският издател е решил да абдикира от ролята си на търсач на таланти и създател на фантастични книги, редно е нещо да заеме тази ниша. Защото и най-доброто произведение на света е безполезно, ако няма кой да го прочете и оцени.
Вотан писа почти същите неща, ако разбирам правилно и двамата искате да има една централизирана страница за БГ фантастика.
Аз съм песимист по две причини.
Едната са необходимите ресурси – примерно събирането на списъка на писателите е къртовски труд, изискващ много време. Кой ще го отдели?
Другата и според мен по-важната е, че между Григоровото уики, Читанката, Кикстартер, форумите на електронните списания/клубиве и goodreads повечето информация и функционалности, за които говорите, вече ги има в Интернет, включително биографии, библиографии, текстове, ревюта от читатели, рейтинги и препоръки. С Гугъл намирането на всичко това отнема секунди.
Имам и пример – библиотеката на Жоро Недялков (която е резултат на страхотен къртовски труд!) май вече почти цялата е интегрирана в Читанката.
Далеч съм от мисълта, че няма смисъл да се правят нови страници, но подозирам, че те са обречени на неуспех, освен ако не предлагат нещо, което никой друг не предлага.
Няколко чисто формални и леко безсмислени възражения:
— „… събирането списъка на писателите е къртовски труд…“ — Да кажем, че някои хора от „фендъма“ вече разполагат с такива списъци. После какво? Знам за два опита за систематизиране на тази информация — първият се провали поради организаторски грешки (подобни на тези в НФН), вторият бавно умира поради силно ограничения брой хора, които се интересуват от тази тематика (конкретно – един и половина).
— „… вече ги има в Интернет […] С Гугъл намирането на всичко това отнема секунди.“ — Да, стига да знаеш какво да търсиш. Или още по-точно — ако търсиш информация за конкретен автор/произведение. Систематизирана информация няма никъде — опитай се например да намериш списък на българските фантастични произведения, издадени през 2015-а. Или през 1964-а. Познавам само двама души, които биха дали доста пълен списък по първата заявка, но и двамата не биха си заложили живота, че списъкът е пълен.
— „… библиотеката на Жоро Недялков […] май вече почти цялата е интегрирана в Читанката.“ — За съжаление не е. Интегрирани са около 30%, след което българският организаторски талант отново показа грозното си лице и инициативата по дублиране на „Фантастично читалище“ в „Читанка“ беше прекратена.
И две допълнения:
— И аз съм скептичен относно практичността на горното предложение, но по напълно различни причини.
— Жалко, че срещата ще се изроди в „как да направим НФН без всички да мрънкат“. Според мен „фендъма“ има далеч по-сериозни проблеми и провалите на последните две НФН са само следствие от тях. На практика ще се планира пластична операция на болен от проказа, но без да се обръща внимание на самата болест.
Това за невключването е на Жоровата библиотека е много жалко, толкова много ресурси са изчезнали от мрежата, все едно че не ги е имало. Не знам какви са причините, но дано да продължат с останалото.