Героините в сериалите: клишета на високи токчета
Случвало ли ви си е да гледате някой сериал и да започнете да си задавате въпроси от рода на „Абе, тия пичове някога общували ли са с жени въобще?“, „В Холивуд има ли изобщо жени сценаристи?“ или „В кой век живеят пък тия?“ Целта на настоящата статия е да изложи някои дразнещи клишета, характерни за изграждането женските образи в телевизионните сериали и отношението на другите герои към тях. Колкото и да ни се иска (поне на някои от нас) равноправието между половете да е нещо напълно естествено и повсеместно както в реалния живот, така и на малкия екран, все още това не е така. Все пак, добре е да спомена, че положението при сериалите е много по-добро, отколкото при холивудските филми, голяма част от които се дънят брутално дори и по наглед лесни за изпълнение критерии като теста на Бехдел.
Искам да уточня и, че в никакъв случай не настоявам героините да бъдат перфектни, даже напротив – идеализацията на жените е една от главните причини за съществуването на някои от тези клишета. Моето желание като зрител е женските персонажи да имат като цяло пълнокръвието и разнообразието на мъжките такива. Немалко сериали вече са постигнали това, което е прекрасно, но общо взето още има доста трески за дялане. Също така, далеч съм от мисълта, че тези стереотипи продължават да съществуват само и единствено заради явен сексизъм, мизогиния и т.н. – най-вероятно просто мнозина сценаристи, било то мъже или жени, се движат по пътя на най-малкото съпротивление, който включва използването на изтъркани похвати.
Всички жени обичат деца
Ако дадена героиня настоява, че всъщност не обича децата, нито желае да има собствени, всеки гледал повече от два сериала в живота си ще се сети какво неминуемо ще стане – тя или ще роди и покаже майчинска привързаност, която ще накара повечето родители да позеленеят от завист, или най-малкото ще се наложи да се грижи за дете на друг човек и, чудо на чудесата, ще се привърже към него, показвайки неподозирани умения в отглеждането на деца.

Въпрос – ако в даден сериал има три сестри, колко от тях ще родят в крайна сметка? Отговорa търсете в Чародейките.
Абортите не съществуват
В американските сериали е по-вероятно сериен убиец-изнасилвач да е положителен герой и любимец на голяма част от зрителите, отколкото, не дай си Боже, някоя героиня да извърши аборт. Ако сценаристите са по-либерално настроени, има вероятност да покажат, че опцията аборт все пак съществува, но все нещо ще стане, което ще попречи на осъществяването ѝ – я странно навременен спонтанен аборт, я ще се окаже, че героинята дори не е била бременна, я нещо още по-странно, ако творбата е с фентъзи насоченост.
Всички жени са винаги наконтени
Бързам да уточня, че нямам нищо против това да гледам красиви жени в приятни за окото тоалети. Проблемът тук е контекстът – съгласете се, че е нелепо агент на ФБР, например, да преследва редовно престъпниците на високи токчета и с къса пола. Или група хора, заседнали на някакво островче месеци наред, да са с перфектни дрехи, прически, гримирани и епилирани. Това, разбира се, важи и за мъжките персонажи, но все пак на тях по-често им е позволено да не изглеждат все едно идват от официална церемония. Освен всичко друго, този похват е и доволно безсмислен от гледна точка на фенсървиса, защото огромната част от актрисите в Холивуд са достатъчно красиви, за да радват окото дори и като са с разрошена коса, анцуг и маратонки и без (видим) грим. Понякога тази нездрава любов към радващите окото тоалети е буквално опасна за живота, например в случая с броните, които оставят половината тяло незащитено, нежеланието да се носят каски или бронежилетки и т.н.
Любовта е сляпа… и тъпа
Може би сте чували изказването, че щастливите екранни двойки са скучни. Не знам дали холивудските сценаристи наистина вярват в това или просто гледат да угаждат на аудиторията си, но за мое голямо съжаление, за много сценаристи е съвсем нормално една любовна история да се влачи години наред, като главната причина за това обикновено е неспособността на главната героиня да реши кого от ухажорите си харесва повече. Особено досаден е вариантът, при който въпросните ухажори са Лошото момче™ и Доброто момче™, като тук има два под-варианта, които поне мен ме навеждат на мисълта, че хората, които пишат тия неща, май нямат много добро мнение за жените като цяло (и/или за зрителите):
- Лошото момче в крайна сметка се оказва (поне на теория) много готин и чувствителен човек и героинята някак успява да прозре това, нищо че въпросният хубостник се отнася с всички ужасно, а с нея самата само на моменти една идея по-малко зле. Ясно е, че такова поведение се среща и в реалния живот, но обикновено търсенето на “златното сърце” на това момче завършва с неуспех, нерядко и с намесата на полицията, защото домашното насилие не е нещо, което следва да се търпи в името на очакване на чудотворна промяна у партньора.
- Доброто момче чувства, че жената, в която е влюбен, е длъжна да отговори на чувствата му, просто защото той е добрият. И тя в крайна сметка го прави, ако ще и той всъщност да я третира също толкова зле, колкото и “лошите” момчета.

Мислите, че си имате проблеми? Помислете за Бъфи, която се разкъсва между Сериен убиец с аромат на труп № 1 и Сериен убиец с аромат на труп № 2. Вече проблемите ви ви се струват по-дребни, нали?
Не ме разбирайте погрешно, аз не държа героите, били те мъже или жени, винаги да правят “логичния” избор в любовта. Само че ми се струва, че от жените се очаква много по-голяма нелогичност в това, с други думи, че при тях любовта е “по-сляпа”. Главните герои мъже може и да преспят с някоя жена вамп, но обикновено не прекарват години в опити да открият златното ѝ сърце и да се оженят за нея.
Друг дразнещ похват при любовните връзки е склонността на женските персонажи да винят жената, която избраникът им си е хванал за гадже, вместо самия него – все едно мъжете не могат просто така да пренебрегнат “нашето момиче”, освен ако някоя пуста съблазнителка едва ли не ги е омагьосала. Това важи дори и в случаи, в които въпросният избраник няма представа, че героинята си пада по него (например Рос, Рейчъл и Джули от Приятели).
Друго клише, което лично мен ме влудява, е идеята, че ако жени на отговорни позиции плюят на принципите и задълженията, защото са влюбени в някой престъпник, това е направо върхът на романтиката. Ако дадена героиня е например агент на ЦРУ и се влюби в доказан терорист – тя трябва да го прикрива и да му помага, а шефовете ѝ да мрънкат, колкото да не е без хич, но така и да не правят необходимото, за да спрат това. Ако пък сте жена, която е призвана да изтребва вампири, върколаци и друга подобна свръхестествена паплач, шансът да се влюбите до уши в някой представител на въпросната паплач е 99,99%. Далеч съм от мисълта, че подобни връзки не може да са интересни и добре написани, но мисля, че те са прекалено често срещани на малкия екран, а толерантността, която останалите герои показват към глупостите, които героините правят, подтиквани от любов, е абсурдно голяма. Ако например героинята вземе, че даде нов шанс на възлюбения си, а той продължи да коли и беси, това почти никога не води до дълготрайни негативни последици за нея.
Жените злодеи са невинни създания, които само чакат сгоден момент да преминат на страната на доброто
По някаква причина, твърде много сценаристи на сериали са решили, че ако една жена тръгне да извършва престъпления, тя непременно има някакво оправдание и не се иска особено усилие да бъде убедена да зареже престъпния живот, особено ако контактува с някой мускулест красавец, борещ се с престъпността. Популярни форми на оправданието са лоши родители, домашно насилие, а ако сценаристът иска да е малко по-дързък, тогава се добавя и изнасилване или сексуален тормоз в миналото на героинята. Естествено, това невинаги е лоша идея – мнозина злодеи и от двата пола в шедьоври на киното или литературата имат подобно минало. Проблемът идва когато се злоупотребява с него и от зрителите едва ли не се изисква да съчувстват на героинята X, защото (примерно) в училище я тормозели и тя затова пробва да убие най-добрата си приятелка.
Липсва ви достатъчно драма? Убийте брутално гаджето на главния герой
Представете си, че сте сценарист на сериал, в който героите често се сблъскват с опасни врагове, било то вампири, мафиоти или данъчни инспектори. Но в последно време пустите му зрители почват да мрънкат, ако нашите хора все печелят, без да дават свидни жертви. От друга страна, продуцентите и рекламодателите няма да ви позволят да убиете никой от наистина важните герои (обикновено въпросните са мъже), дори и да ви се иска. Какво може да сторите? Да накарате злодеите да убият приятелката (може и сестра или майка) на някои от тези герои, разбира се. Колкото по-безсмислено и брутално е убийството, толкова по-добре, така ще спечелите и точки в графата „darker and edgier“. Дори и сценаристи/продуценти, които се славят с подкрепата си за феминизма, нерядко попадат в този капан – например любимият на голяма част от нашия екип Джос Уидън убива четири важни персонажа в Бъфи, убийцата на вампири и всичките четири са от женски пол.
Разбира се, фактът, че дадена героиня умира, не означава непременно, че имаме случай на това клише (познато сред англоговoрящите фенове като Stuffed into the Fridge). То е налице само в случаите, когато тези убийства са с единствената цел да разгневят други герои и/или да шокират зрителите, вместо да са трагичен, но все пак интерес и логичен край на историята на персонажите, които хвърлят топа. Което естествено е супер субективно, и подозирам, че мнозина ще ме заклеймят, защото споменах Уидън в тази категория. 😉
За финал, държа да спомена, че въпреки всичките змии и гущери, които избълвах, ситуацията с героините в сериалите далеч не е толкова черна като цяло и се подобрява с всяка изминала година. Но апетитът идва с яденето и на човек винаги му се иска подобренията да са повсеместни и да стават по-бързо.
„Друг дразнещ похват при любовните връзки е склонността на женските персонажи да винят жената, която избраникът им си е хванал за гадже, вместо самия него – все едно мъжете не могат просто така да пренебрегнат “нашето момиче”, освен ако някоя пуста съблазнителка едва ли не ги е омагьосала.“ – Че то това си е взето от живия живот – ако имаш късмет в непосредственото ти обръжение да не присъстват такива екземпляри, трябва само да почетеш някой женски форум и ще научиш много нови неща 😀
Като прочетох това за наконтените жени, се сетих за „Викинги“, където ситуацията е в известен смисъл обратната. В смисъл, Лагерта и останалите жени воини, дори да не носят шлемове, в битка задължително влизат бронирани, а Роло в края на третия сезон все си намираше повод да развърти брадвата гол до кръста. Беше направо смешно.
Иначе, за това с абортите изобщо не се бях замислял, обаче останалите изброени в статията проблеми ми бъркат в очите от средата на тийнейджърските ми години насам.
Хубав материал. Много ми е криво, че повечето жени-злодеи са плоско написани и изключително предвидими.
И другото ми любимо: имаме жена, която е изключително добра в нещо си. Някъде по пътя тя среща Дъ Уан, който като цяло е или добро момче със способности близки до нулевите, или „лошо“ момче с потенциал, което абсолютно не иска да помага/да бъде добро момче. По всеобщата екранна логика тя започва да го обучава, за 3 седмици и 2 дни той вече е по-добър или най малкото наравно с нейното ниво и в края на историята спасява всьо, включително нея. Вкусно и логично.
Към горният списък бих добавил и нърд wish fulfillment-а – пълен загубеняк и грозник/идиот хваща за гадже най-красивото момиче, защото са сродни души и само той я разбира. Дори не е задължително да и е душеприказчик през цялото време, а само веднъж да е бил добър с нея.
По принцип цялата концепция за романтика е яко сбъркана в забавния бизнес. Брутални лъжи, които протагонистът после не успява да претвори в реалност, де факто изнасилване, след което дамата първоначално против остава възхитена, злоупотреба със служебно положение, изнудване, откровен сексуален тормоз. Всичко това доминира репертоара на романтичните заглавия.
Сценаристите или не знаят как стават тези неща, или пък са абсолютни циници и знаят само един начин – нагли лъжи и манипулация, което – да, повсеместно е, но е по-скоро драма и лично мен не ме настройва романтично.
Предполагам, че статията е един вид закъсняло „Честит 8-ми март и извинявайте за обджектифицирането!“.
Мдаммм, зле са нещата и то не само зарази сексизма, но заради инерцията, клишетата, мизерните очаквания на масовата публиката и сценаристкия мързел.
Естествено мога да говоря само от мъжка гледна точка, но горните са дразнещи и разбиващи кефа.
Едно от най-дразнещите за мен неща е честият провал в създаването на така наречения „силен женски персонаж“.
Обикновено се залита в посока „физически по-силна“, „прави всичко по-добре от всички мъжки персонажи“, „безкрайно агресивна е и смачква на секундата всяка съпротива“, което малко или много са мъжките представи за по-силен от тях мъж, но сценаристът винаги си оставя и спасителна вратичка „но има едно слабо място – емоционалните и нужди“.
Другото е класическият вариант „физически крехка и слаба, но умел манипулатор, който върти империи и дори цялата галактика на пръста си“.
Може би тези карикатури се родеят и със сбърканата представа, какво е „силен персонаж“.
За мен това е такъв, който се сблъсква с големи предизвикателства, но ги преодолява. Може да яде бой (буквално или фигуративно), да се наложи да отстъпи, да лъснат негови лоши черти, но винаги гони целта, сменя тактиките и въобще се бори. Няма значение мащаба (и пола) от директор на фирма за извозване на боклук, до водач на империя (Екатерина Велика, Александрина Виктория…).
Е, обикновено получаваме или непобедима машина, в стил Чък Норис/Хълк Хоуган или свръх чувствителна личност, която циври при най-малкия проблем, но накрая печели с deus ex machina-та „Просто ми трябваше правилната мотивация!“.
Апропо, първата снимка от статията (6-цата от новото BSG) не е съвсем по темата. Тя е по-скоро демонстрация на каква блесна кълват мъжете и колко е лесно могат да бъдат манипулирани.
Доста интересна статия. Поздравления 🙂
@Алекс и @maxine – благодаря за добрите думи!
@Ghibli – разбира се, това става и в живота, но в сериалите някак успяват да го докарат до още по-абсурдни нива, като при това останалите герои смятат, че поведението на въпросните героини е общо взето в реда на нещата, което е дразнещо.
@АлШу:
„Едно от най-дразнещите за мен неща е честият провал в създаването на така наречения „силен женски персонаж“.
Обикновено се залита в посока „физически по-силна“, „прави всичко по-добре от всички мъжки персонажи“, „безкрайно агресивна е и смачква на секундата всяка съпротива“, което малко или много са мъжките представи за по-силен от тях мъж, но сценаристът винаги си оставя и спасителна вратичка „но има едно слабо място – емоционалните и нужди“.“
Определено има нещо такова. Има и разни досадни фенове, които приемат случаите, в които някой герой мъж вземе, че спаси героинята едва ли не за лична обида, независимо от обстоятелствата. Ако тя я damsel in distress постоянно, разбирам, но мрънкат и ако веднъж я спаси някой, а тя него през епизод.
„По принцип цялата концепция за романтика е яко сбъркана в забавния бизнес. Брутални лъжи, които протагонистът после не успява да претвори в реалност, де факто изнасилване, след което дамата първоначално против остава възхитена, злоупотреба със служебно положение, изнудване, откровен сексуален тормоз. Всичко това доминира репертоара на романтичните заглавия.“
Абсолютно. Аз когато харесам някоя екранна двойка обикновено това е поне на 60% заради добрата актьорска игра, защото обикновено сценарият хич не помага за това да повярваш, че въпросните наистина двама човека се обичат. Любимото клише „ако мъж и жена се джавкат постоянно, значи крият истинските си чувства“ е толкова изтъркано и глупаво…
За нърд wish fulfillment-a – мислех да го сложа, но работата е там, че нерядко работи и в обратна посока, а и уж грозниците в холивудските сериали всъщност хич не са грозни (макар и тук там да се намира някой, който да не е баш като манекен, за разлика от актрисите където всички до една са красиви). И при двата пола, ако си главен герой и си харесаш някого, той/тя почти винаги ще е твой колкото и (теоретично поне) той/тя да е много по-красив, умен, богат и какво ли още не от теб.
Определено има нещо такова. Има и разни досадни фенове, които приемат случаите, в които някой герой мъж вземе, че спаси героинята едва ли не за лична обида, независимо от обстоятелствата. Ако тя я damsel in distress постоянно, разбирам, но мрънкат и ако веднъж я спаси някой, а тя него през епизод.
–
(Пиша полумъртъв от умора в момента, но все пак…)
Мисля, че това се дължи поне отчасти на факта, че и сценаристи, и зрители са привикнали да разсъждават в някакви опростени формулки. Минаваме Бехдел теста, значи егати и яката репрезентация на жените, пък. (А това, че тоя тест ще го минем, ако вкараме няколко сцени, в които Ким Кардашиан и Кейт Ъптън се пипат една друга, докато си говорят за бански костюми, е съвсем отделен въпрос.) Мъжът спасява жената, следователно девойка в беда, следователно сексизъм. Жената е практически мъж във всяко отношение, освен, евентуално, в името и използваните местоимения, но е егати якият образ, защото е силна. (Рей от Епизод 7, на теб говоря. Зина, и на теб. И на още кого ли не, обаче в момента тия двете са ми в главата.) Айрийн Адлър се държи с Шерлок като с парцал, върти му мръсни номера и постоянно демонстрира някакво самоуверено превъзходство, значи е много яка, защото как му го показа на мъжа.
А нещата просто не са толкова, ъъъ, прости.
Повечето холивудски „актриси“ са травестити.