The Bastard Executioner
Създател: Кърт Сътър
Сезони: 1
Формат: 10 епизода по 55 минути
В ролите: Лий Джоунс, Флора Спенсър-Лонгхърст, Стивън Мойър, Кейти Сейгъл, Сам Спрюъл, Кърт Сътър
The Bastard Executioner можеше. Можеше да бъде първият читав сериал за shit-and-mud Средновековието. Можеше да покаже как се борави с изтезанието и насилственото налагане на власт като с естетически похвати. Можеше да прокара читав, фин мистицизъм и фентъзи елементи в реалното историческо минало. Обаче не можа. Окрилен от успеха на предишния си сериал Синове на Анархията, Кърт Сътър не понесе факта, че публиката остана като цяло невпечатлена от новото му творение, и сам му дръпна шалтера. Да сложиш край на нещо, което – както той заявява, – си замислил с толкова ентусиазъм и мащаб, заради обща оценка „meh“ (отново негов избор на дума), ми се чини доста повече акт на попрераздуто его, отколкото на трезва преценка. Нейсе.
Първият и единствен сезон на The Bastard Executioner дава сериозна заявка за всички гореизброени неща. Оттласва се от твърдата почва на Смело сърце – първият епизод е практически копиран от първия половин час на филма, – и нагазва в буквалната и метафорична кал на осуетено отмъщение, противоречиви политически борби и фалшиви самоличности. В ролята на Мел Гибсън този път е Уилкин Братъл (Лий Джоунс), обаятелен боен предводител в армията на Едуард Дългокракия, предаден от собствените си командири и спасен буквално от лапите на смъртта от ангел. Видение или реалност? Сюжетът отваря и двете възможности. Оттам нататък нещата влизат в познатото от филма на Гибсън русло. Братъл закопава меча, хваща сърп и чук на майната си в Уелс… и не след дълго се присъединява към банда маскирани робинхудовци, понеже се оказва, че със сърп и чук нищо не се постига. Разбира се, местният английски барон Вентришир и камерхерът му Майлъс Корбет (Стивън Мойър, познат ни повече като „Бииъъъл“ от Истинска кръв) откриват поселището, където живеят момците, и в тяхно отсъствие го превръщат в масов гроб, с все бременната съпруга на Уилкин, от чийто разпорен корем виси обесено нероденото му дете. А, да – баронът и камерхерът са преждеспоменатите командири на Братъл. Момците от своя страна потеглят на мъст и, изненадващо, още в първия си набег убиват барона. Това обаче не изчерпва делото им и Уилкин и най-довереният му приятел Торан Причърд (Сам Спрюъл, описан ясно и архетипно в две думи: „kind sceptic“) потеглят обратно към замъка, надянали фалшиви самоличности – тази на бродещ екзекутор и помощника му, откъдето идва и заглавието на сериала.
При все, кхъм, заемките си, първият епизод поставя ефикасно и без много туткане основния конфликт и очертава по-нататъшните залози. Мистичната предопределеност с езическо-християнски оттенък приема формата на славянската жрица Анора (Кейти Сейгъл от Синовете на анархията, с акцент взаимстван поравно от Галадриел и Иван Драго) и нейния жестоко обезобразен от огън закрилник, който така и не получава име, но всъщност е самият създател на сериала под слоеве грим. Същата предопределеност придобива и гротескни измерения в първия епизод, когато става ясно, че Анора е готова на какво ли не за да оформи героическия възход на Уилкин според своите нужди (или тези на висшата сила, на която служи).
Разбира се, мистицизъм и изтезания трудно биха крепили един сериал епизод след епизод, затова зад тях е опъната сивкавата, мътна светска канава на уелската борба за независимост (или поне автономия), крепяща се на опортюнистичните шепи на вечния оцеляващ Майлъс и крехките рамене на баронесата-вдовица, Лаури „Лав“ Абърфро, уелскиня коренячка с огромни очи на кошута, интелигентно, одухотворено лице и нулево намерение да позволи на някакви мъже да я размотават насам-натам в полза на интересите си – били те камерхерът ѝ, съседният барон, с когото Майлъс сплетничи, или дори самият крал на Англия, който в абсурден и забавен обрат е показан като малоумно фламандско конте, което почти не знае английски. (Разбира се, заслугата е изцяло на обаятелната, класически обучена Флора Спенсър-Лонгхърст – както и на блестящо написаните ѝ диалози с Изабел, прислужница и най-добра приятелка.) От другата страна на закона са бойците за независимост, предвождани от т.нар. Вълк, които току се появяват, за да вгорчат живота на вентриширци, ала от един момент нататък да предоставят изненадващи възможности за решаване на политическия конфликт, който Лав отчаяно се опитва да разплете без немитите мъже и от двете страни да се изколят взаимно.
В началото на предния абзац казах, че мистицизмът и изтезанията трудно биха закрепили сериала сами по себе си. При все това, стори ми се, че именно те можеха да оформят достатъчно здрава сърцевина, около която историята да расте. Първите няколко епизода преднамерено обхождат образи на болка и изтезания, нанесени (и понесени) целенасочено, създавайки нещо като азбука на властта през физическото превъзходство и заплахата от насилие. Разбира се, не е достатъчно сценариите да се фокусират върху това, трябва то да бъде изпълнено и изиграно както трябва. Тук Лий Джоунс – излят по калъпа на братята Хемсуърт и Чарли Хънам, – показва по-скоро несигурност и понякога дори глуповатост там, където трябва да излъчва смущаващата противоречивост на човек, който не би наранил и мравка, но е способен да избие сам отряд бронирани войници. В първото се справя отлично – понякога дори е твърде топъл и плюшен, – но във второто не съумява да дръпне пердето и да ни накара да повярваме в мрачната му страна. Мойър на свой ред отлично се справя с двойнствеността си, като ни показва еднакво убедително и садистичното си лице на човек, издигнал се до позицията си от пълната нула, и това на държавник, който искрено иска (и умее) да управлява добре, загрижен е за интересите на баронесата, както и за самата нея – навярно защото може да влезе в положението ѝ, бидейки сирак от простолюдието, а на всичко отгоре и хомосексуален. В нито един момент не ми се стори, че някое от лицата, които ми показва Майлъс, е фалшиво.
Конфликтите в затворената среда на замъка Вентришир, скритите тайни, отмъщението – едновременно на ръка разстояние и непостижимо, – кипят до последните 2-3 епизода. Тогава, може би вече наясно, че следващ сезон няма да има, сценариите се разкашкват в прибързани разкрития и влажни погледи, кокорене и зъбене в имитация на някаква кулминация. Но в този момент бях готов да ги преглътна, тъй като и аз бях разбрал, че това са по-скоро последни издихания, отколкото напъни за драматизъм (в по-ранните си епизоди сериалът ясно показва, че го умее и без да се напъва).
В крайна сметка, The Bastard Executioner e сам по себе си изтезание – комбинация от болка и удоволствие със силно незадоволителен завършек: собствената му смърт.
Оценка: 7.5/10
Всичко, което искаш в първото изречение, го има в „The Last Kingdom“ – исторически екшън сериал на BBC, базиран на книгите на Бърнард Корнуел за Утред от Бебанбург. А той май беше и подновен за втори сезон 🙂
Има го и във „Викинги“, обаче този сериал в третия си сезон стана съвсем откровено фентъзи без особена връзка с реалността.
Ами, те излязоха по едно и също време двата (Kingdom и Executioner), тъй че биха се съревновавали за първенството по тоя параграф, предполагам 🙂 Но не съм гледал Kingdom. Колкото до викингите, винаги ми се е струвал доста стилизиран и сагоподобен, което е супер, но не мисля, че е точно това, за което говоря.
(Но ще пробвам и The Last Kingdom, имам слабост към тоя тип неща.)
Силно съм разочарован.Едва изтърпях 3 серии. По принцип имам добро мнение за Кърт Сътър. The Shield ми е в топ 10 на най-любимите сериали , SoA може би беше няколко сезона по-дълъг от нужното и финалът не ми хареса, но пак го препоръчвам. Тук обаче не ми хареса нищо, а хем се интересувам от такава тематика. Силно съм разочарован, и да има спиноф за Маите, едва ли ще го гледам.
Какво точно не ти хареса за 3 епизода?
Нямам дарбата да се изказвам така добре като теб (без ирония), но ще се опитам накратко.
Може би въпреки различния сетинг очаквах да видя неща , характерни за другите 2 сериала на Кърт Сътът.
В Shield и SoA имаме главни (анти) герои като Вик Маки и Джакс , които макар че повече или по-малко са гадни копеленца , са интересни и сложни характери (особено Маки) и през цялото време ми пука за тях.Спомням си че ми беше много интересно какво ще стане с тях във всеки един момент , случвало се е да гледам по 4-5 серии една след друга.
Тук главният герой Уилкин ми седеше малко като Марто от ‘Под прикритие“ . стори ми се че играе леко дървено, и за трзи 3 серии не можа да ми запука за него.
Отделно в двойната пилотна серия не се случи нищо интересно за мен, което да ми привлече интереса . Това с отмъщението на гадовете и избиването на хората в селцето на нашите пичове го очаквах и не успя да ме шокира.
Пак ще направя сравнение с The Shield , последните 5 минути от пилотния епизод са може би най-добрите в откриващ епизод на тв шоу ,които съм гледал.
Друго нещо което не ми хареса -останалите герои.С изключение на сладката баронеса , двамата злодеи баронът и камерхерът -педерюга ми стояха някак плоски.Може би в следващите серии мотивацията им се е изяснила .
Кейти Сийгъл и Кърт Сътър също не ми харесаха и изобщо мистичния елемент ,който вкараха (това със змиите например) ми се стори че няма място.Отделно тук също натежа сравнението с ролите им в SoA -и Джема и Ото бяха много силни герои.
Това е накратко , повечето ми критики идват от сравненията с предишните му две шоута, може би не съм прав да сравнявам Bastard с тях , но конкретно Сътър очаквам повече. Другата причина сигурно е че всичките ми любими сериали са с антигерой в главната роля Shield/Sopraanos/Deadwood/TheWire/GoT/Fargo тук никой не ми направи впечатление и не ме грабна от началото.
Това е , направих титанични усилия да водя културна дискусия , нещо което не ми се отдава 🙂 .
п.с. Баронът го убиха в началото, имах предвид само камерхера в критиката към злодеите 🙂