Norsemen
Мрежа: Netflix
Създател: Jon Iver Helgaker, Jonas Torgersen
Сезони: 2
Формат: 6 епизода по 30 минути на сезон
В ролите: Kåre Conradi, Nils Jørgen Kaalstad, Jon Øigarden, Silje Torp, Trond Fausa и др.
Ако си търсите кратък и неангажиращ сериал, който да ви разсмива в продължение на около половин час всяка вечер, направете си услуга и си пуснете Norsemen. Може и да отнеме няколко епизода, но скоро след това е много вероятно да осъзнаете, че нещо е липсвало в живота ви и чак сега сте си дали сметка за това. Какво ли? Ами… корпоративни викинги от 790 г.! Правилно прочетохте – Norsemen е ситком за викингско село, чиито обитатели се държат все едно убиват времето във и около срещи в полудисфункционален отдел на средно голяма корпорация. Когнитивният дисонанс е пълен в началните сцени, например когато префърцунен римски пленник на борда на завръщащ се от набег викингски кораб започва да се оплаква от примитивните условия в Норвегия, или когато един от обръгналите роби в селото обяснява на същия римлянин как всъщност той бил освободен още преди години, но се върнал по собствено желание към робството, тъй като така му било по-комфортно.
Vikingane/Norsemen e норвежка продукция от 2016 г., снимана успоредно на норвежки и английски език и превърнала се в огромен хит в малката по население скандинавска държава, а впоследствие се радва на сериозна популярност и в чужбина благодарение на Нетфликс. Решението всички сцени сцени да бъдат презаснети и на английски е по своему гениално, защото още повече допринася за цялостното усещане за абсурд и за офисна обстановка, в която никой не говори английски като майчин език, но е много важно всички да общуват на него, нищо че звучат малко смешно и дори леко глуповато (особено в контраст с автентичното им произношение на северняшките имена). Историческата правдивост на сериала, както може да се очаква, не е особено сериозен приоритет, но миш-машът между имитация на история от по-миналото хилядолетие и ситуации, излезли по-скоро от нашето съвремие, всъщност създава собствена автентичност и микрокосмос, които бързо стават уютни за зрителя.
Сюжетът представлява смесица от пълен абсурд и наглед очаквани за историческия период конфликти, които се разгръщат както по продължение на сезоните, така и локализирано в отделните епизоди по типичен за ситкомите маниер. Ще можете да се насладите на такива събития като набег в Британия, който съвпада с местен фъндрейзинг, събрание на воините, на което се обсъжда ценностната система на клана и варварския ѝ завой напоследък, конкурс по изработване на протези, може би първото селско въстание в Европа, и всякакви други бисери.
Но най-голямото съкровище в Norsemen са героите. Сериалът е пълен с образи, които спокойно биха били сред най-колоритните ви познати, но в този случай просто са попаднали в зачукано викингско село от преди дванадесет века. Начело са братът на вожда на селото Орм (Kåre Conradi) и римският роб и бивш театрал Руфъс (Trond Fausa), които образуват убийствен комедиен тандем. Орм е артистичен пъзльо без грам талант, който предпочита да рецитира кофти поезия вместо да мародерства и изнасилва. Съпругата му Фрея за сметка на това е като долетяла от божествените измерения валкирия, която се разхожда с гердан от човешки пениси и на която дължим безсмъртни зрънца мъдрост като например „Кой би искал да изнасилва на пълен стомах?“ Орм пък може да се похвали със сцена, почти идентична с тази на Едмур Тъли от Песен за огън и лед, в която многократно не успява да уцели с пламтяща стрела отплаващия в морето труп на знатен викинг, и съответно да го изпрати по живо по здраво към Валхала. „Вие се опитайте да стреляте със студени пръсти!“ Ами, прав е вероятно. За сметка на това успешно въвежда арт-инсталацията като част от културния живот на Норвегия и „поставя Норхайм на картата на Европа“ – с помощта на творческия си директор Руфъс. Други герои, които редовно открадват шоуто, включват мощния шишко Арвид (който разполовява враговете си с един удар на меча; освен това не, той не е дебел, бъркате се, просто има изкривен гръбнак), роба Карк (който е на 18, но изглежда като на 40) и злодея Ярл Варг (който прилича на комбинация между Волдемор и Урсула от Малката русалка).
Безизразно изрецитиран и доста често брутален хумор в духа на Монти Пайтън и Арчър, чудати герои, пръкнали се от алхимичния брак между викинги и залюхани middle management служители, ситуационно гениални анахронизми и абсолютно скъпоценни сентенции* – Norsemen е идеален начин да се разтовариш от реалността, а третият му сезон ще бъде наличен за англоговорящата публика съвсем скоро!
Оценка: 7/10
И да не забравяме гениалната окриваща сцена с атеступа: https://youtu.be/DwD7f5ZWhAk 🙂
Велика!