Създател: Чео Ходари Кукър

Сезони: 1

Формат: 13 епизода по 55 минути

В ролите: Майк Колтър, Симон Мисик, Алфри Уудард, Маершала Али, Росарио Доусън, Тео Роси Ерик ЛаРей Харви

marvel-luke-cage-posterСлед огромния успех на Daredevil и Jessica Jones, миналия петък платформата Netflix пусна онлайн третия си сериал по комиксите на MarvelLuke Cage. Феновете очакваха новата доза комиксов екшън с такова нетърпение, че сайтът на Netflix се срина за близо два часа след качването на епизодите. Но бяха ли оправдани грандиозните очаквания на зрителите и успя ли Luke Cage да достигне високото качество на предшествениците си?

Краткият отговор е „не”. Макар и да не е лишен от своите плюсове, в цялостно отношение сериалът за Люк е чувствително по-слаб от предходните два проекта на Marvel и Netflix.

В традицията на предишните сериали, Luke Cage разказва историята  на супергерой от улицата – човек, надарен със свръхестествени способности, който обаче не носи наметало и не се бори с многохилядни извънземни армии, а просто се опитва да намали престъпността в квартала, докато води своя обикновен живот. В главната роля на чернокожия герой с непробиваема кожа е Майк Колтър, който представи доста качествено персонажа си в Jessica Jones. Неговият Люк Кейдж работи като чистач в бръснарница в нюйоркския квартал Харлем – средище на чернокожи и зона със завишени нива на престъпност. Люк вярва, че няма особени плюсове в това да бъде супергерой, и предпочита просто да си живее кротко и спокойно, без да създава проблеми на никого. Планът му претърпява известни промени, след като най-големият местен гангстер Корнел Стоукс (Маершала Али) взема на прицел приятели на Люк от бръснарницата. В схемата се намесва и детективката Мисти Найт (Симон Мисик), следяща зорко дейността на Корнуел Стоукс и братовчедка му Марая Дилърд (Алфри Уудард). И за да сме сигурни, че гледаме Marvel сериал, в един момент в Харлем се появява и любимката на феновете Клеър Темпъл (Росарио Доусън), която доскоро зашиваше многобройните прободни рани на Деърдевил.

Luke Cage има няколко доста сериозни плюса и един гигантически минус.

03-mike-colter-w750-h560-2xПървият и най-голям плюс е страхотната атмосфера. Сериалът не просто ни отвежда в Харлем, той ни потапя там. От качественото подбраната музика до разговорите на обикновените хора из улиците, Luke Cage създава поглъщаща картина на цялостната обстановка в квартала, благодарение на която епизодите минават някак бързо и неусетно. Интрото също се цели в затвърждаване на тази атмосфера и според мен го постига доста успешно. Вторият важен плюс е актьорската игра, или по-точно силното екранно присъствие на всички членове на актьорския състав. Макар да е концентриран около Люк Кейдж, сериалът дава възможност на всички останали герои да застанат под светлината на прожектора. Третият плюс е режисурата, която е в по-голямата си част доста качествена. Редица от бойните сцени са надъхващи и приятни за гледане, макар и да са сравнително еднотипни. Всички тези фактори превръщат Luke Cage в що-годе приличен продукт, ала за жалост гигантическият минус успява да работи срещу всички тях.

И този гигантически минус е покъртително слабият сценарий. Не знам как е възможно Marvel и Netflix да се представят толкова трагично именно по този параграф, но крайният резултат говори сам за себе си. Слуховете гласят, че двете компании силно са пришпорили продукцията – оригиналният замисъл е бил след Jessica Jones да видим първи сезон на Iron Fist, но изключително позитивната реакция на феновете към образа на Люк в сериала за Джесика накарал продуцентите да изтеглят Luke Cage преди Iron Fist. Можем само да гадаем дали тази смяна е повлияла на сценария.

Marvel's Luke Cage

В отварящата сцена на вълнуващия и надъхващ екшън сериал по комиксите на Marvel, група чернокожи мъже в бръснарница близо пет минути седят на столове и изреждат имената на разни световно неизвестни спортисти и тям подобни. (Може би ако живеех в Харлем или се интересувах живо от историята на този далечен квартал, щях да схвана повече от препратките, но уви, аз съм просто дългогодишен фен на супергероя Люк Кейдж и комиксовите му приключения, така че явно сериалът не е точно за мен.) Следват два изключително мудни епизода, в които не се случва почти нищо. По-нататък разхвърляните сцени бавно започват да оформят някакъв сюжет, в който един обикновен мъж решава, че беззаконието из квартала му идва в повече и затова се нагърбва със задачата да изпрати в затвора гадния шеф на организираната престъпност, който всъщност е имал проблемно детство и дълбоко в себе си е едно наранено момче. Или, иначе казано, all-black римейк на първи сезон на Daredevil. И ако сериалът работи страхотно в all-black частта и успява да покаже безпрецедентно широка палитра от чернокожи персонажи във вселената на Marvel, при това без да ги лишава от интересите, маниерите, привичките и душевността, характерни за реалните жители на Харлем, то римейкът на Daredevil се проваля в почти всичко друго. Люк Кейдж, написан по този начин, не притежава дори една десета от харизмата на Мат Мърдок, а гангстерът Стоукс, въпреки огромния актьорски талант на Маершала Али, си е направо посмешище в сравнение с Кингпин на Винсънт Д’Онофрио.

Сериалът достига своя връх в средните епизоди от сезона, които успяват да завържат някаква кохерентна интрига и използват добре повечето персонажи. След това се намесват множество нови сюжети, историята става пълна каша и скоро всичко се разпада на съставните си части. Към края имаме една бутафорна финална битка, след която повечето истории получават своя изключително отворен завършек. Цялостно, Luke Cage ни оставя с усещането, че сме гледали някаква предистория и истинският сюжет ей-сега ще започне.

Marvel's Luke Cage

Както втори сезон на Daredevil страдаше от това, че се опитваше да комбинира два сериала в едно, така Luke Cage страда от това, че се опитва да комбинира десет. Историята на Люк Кейдж от една страна е седемдесетарски уличен екшън, а от друга – затворнически хорър за зловещи експерименти с хора. Сцените с детектив Мисти Найт, които съставляват голяма част от епизодите, се опитват да наподобят полицейски криминален сериал, но формулата не работи, тъй като няма никакъв елемент на мистерия – в другите сюжетни линии сме видели ясно как и защо е станало всяко престъпление, така че не е много вълнуващо да наблюдаваме как Мисти го разследва и разплита в продължение на няколко епизода. В сцените със Стоукс и братовчедка му Марая Дилърд сериалът се превръща в семейна гангстерска драма. После се повяват разни зли извънбрачни братя като от сапунена опера, почват някакви технологични трилъри и какво ли още не… А зрителят е оставен да се чувства като Али Ръза.

maxresdefaultИма и още един допълнителен минус, който е до известна степен външен, но все пак се чувствам длъжен да го отбележа. Той нямаше да съществува, ако Luke Cage си беше самостоятелен и независим отделен сериал. Но продукцията е част от филмовата вселена на Marvel, или поне от телевизионната Netflix вселена на Marvel. Минусът, за който говоря, е липсата на последователност с това, което вече сме видели.  Да предположим, че мога да преглътна факта, че Люк Кейдж е изваден от Хелс Китчън, където са Деърдевил и Джесика, и е набутан в някакъв Харлем, с който не го свързва нищо (редица герои многократно изтъкват, че те са израснали в този квартал, а Люк не е). Не мога да преглътна обаче абсолютното поругаване на отношенията на Люк и Джесика. Люк участваше в половината епизоди от Jessica Jones и там интимната му връзка в Джесика беше показана като важна и значима и за двата персонажа. Тази така важна и централна връзка от сериала Jessica Jones, в Luke Cage е представена като някаква случайна бележка под линия – Люк нито веднъж не се замисля за Джесика, а един от страничните персонажи я нарича в първия епизод “Luke’s rebound girl” (демек мимолетен флирт, с който Люк да преодолее мъката от загубата на предишна голяма любов). Това е толкова грозно и толкова дразнещо, че направо нямам думи… Като чух тази реплика ми идеше да счупя екрана от ярост. Склонен съм да се съглася с потребителите на tumblr, че има нещо много нередно в това връзката между мъж и жена да е представена като изключително важна за двамата в сериала, посветен на женския персонаж, и като напълно незначителна в сериала, посветен на мъжкия персонаж. А Люк и Джесика ще са отново заедно на екран в Defenders, което ще излезе догодина. Напълно лишено от логика е връзката им да се пренебрегва така грозно…

Поради обстойно изложените по-горе причини искрено се надявам Luke Cage никога да не получи втори сезон и персонажът да се завърне по живо по здраво в Jessica Jones, където беше представен много по-добре. Никой друг герой от Luke Cage не е достатъчно интересен, че да ми пука какво ще стане с него, освен Мисти Найт, която бих се радвал да видя в Iron Fist. Всъщност тя поначало трябваше да е в Iron Fist и решението да я сложат като притурка на Luke Cage е доста глупаво,  но това е друга тема.

Междувременно от Netflix онзи ден обявиха премиерната дата на Iron Fist – четвъртия марвелски сериал – 17 март, 2017-та.

Оценка: 5/10