Обявиха номинациите за награди Небюла
Вчера бяха обявени номинациите за четиридесет и осмите награди Небюла, връчвани всяка година от сдружението на автори на научна фантастика и фентъзи в Америка. Наградите съществуват от 1965 г., а активните членове на сдружението са над 1500. Гласуването ще се проведе между 16-19 май в Сан Хосе. Освен това бяха представени и номинациите за наградата Рей Бредбъри за екранизация и наградата Андре Нортън за научнофантастична и фентъзи младежка литература.
Novel
Throne of the Crescent Moon, Saladin Ahmed
Ironskin, Tina Connolly
The Killing Moon, N.K. Jemisin
The Drowning Girl, Caitlín R. Kiernan
Glamour in Glass, Mary Robinette Kowal
2312, Kim Stanley Robinson
Novella
On a Red Station, Drifting, Aliette de Bodard
After the Fall, Before the Fall, During the Fall, Nancy Kress
“The Stars Do Not Lie”, Jay Lake
“All the Flavors”, Ken Liu
“Katabasis”, Robert Reed
“Barry’s Tale”, Lawrence M. Schoen
Novelette
“The Pyre of New Day”, Catherine Asaro
“Close Encounters”, Andy Duncan
“The Waves”, Ken Liu
“The Finite Canvas”, Brit Mandelo
“Swift, Brutal Retaliation”, Meghan McCarron
“Portrait of Lisane da Patagnia”, Rachel Swirsky
“Fade to White”, Catherynne M. Valente
Short Story
“Robot”, Helena Bell
“Immersion”, Aliette de Bodard
“Fragmentation, or Ten Thousand Goodbyes”, TomCrosshill
“Nanny’s Day”, Leah Cypess
“Give Her Honey When You Hear Her Scream”, Maria Dahvana Headley
“The Bookmaking Habits of Select Species”, Ken Liu
“Five Ways to Fall in Love on Planet Porcelain”, Cat Rambo
Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation
The Avengers, Joss Whedon (director) and Joss Whedon and Zak Penn (writers), (Marvel/Disney)
Beasts of the Southern Wild, Benh Zeitlin (director), Benh Zeitlin and Lucy Abilar (writers), (Journeyman/Cinereach/Court 13/Fox Searchlight )
The Cabin in the Woods, Drew Goddard (director), Joss Whedon and Drew Goddard (writers) (Mutant Enemy/Lionsgate)
The Hunger Games, Gary Ross (director), Gary Ross, Suzanne Collins, and Billy Ray (writers), (Lionsgate)
John Carter, Andrew Stanton (director), Michael Chabon, Mark Andrews, and Andrew Stanton (writers), (Disney)
Looper, Rian Johnson (director), Rian Johnson (writer), (FilmDistrict/TriStar)
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy
Iron Hearted Violet, Kelly Barnhill
Black Heart, Holly Black
Above, Leah Bobet
The Diviners, Libba Bray
Vessel, Sarah Beth Durst
Seraphina, Rachel Hartman
Enchanted, Alethea Kontis
Every Day, David Levithan
Summer of the Mariposas, Guadalupe Garcia McCall
Railsea, China Miéville
Fair Coin, E.C. Myers
Above World, Jenn Reese