Пасажери
Режисьор: Мортен Тилдум
Сценарий: Джон Спейтс
В ролите: Крис Прат, Дженифър Лорънс, Майкъл Шийн
Материалът на: Dr. Horrible Vivian
Очакванията ми бяха високи. Да, знам, трейлърите изглеждаха глупави. И всички останали промоционални материали не загатваха нищо изключително. И предварителните ревюта бяха доста негативни. И тези от приятелите ми, които го гледаха преди мен, ми казаха, че ще се разочаровам. Но все пак в Пасажери участва Дженифър Лорънс – моята тъй любима и прекрасна Дженифър Лорънс. Така че очакванията ми бяха високи.
Е, бяха прави. Разочаровах се. Най-лошото е, че Пасажери дори не е чак толкова слаб филм. По-скоро е среднист и обикновен, напълно посредствен, напълно стандартен, напълно ненужен. И трагедията в случая се състои в това, че филмът имаше потенциала да бъде много повече. Но дори не се опита да реализира този потенциал.
За какво всъщност става въпрос? Действието ни пренася на космически кораб, пълен със спящи хора в хибернация. Корабът Авалон превозва близо 5000 пасажери към далечна планета, на която те да започнат нов живот. Пътуването трае около 120 години, като е предвидено пътниците да се събудят от хибернацията едва четири месеца преди кацането. Но поради неочаквани обстоятелства една от капсулите се отваря и един от пасажерите – механикът Джим (Крис Прат) се събужда близо 90 години по-рано от предвиденото. Джим прекарва известно време в самота на огромния кораб – възползва се от удобствата на Авалон (или поне от тези, до които има достъп), шляе се насам-натам, говори с бармана робот Артур (Майкъл Шийн), играе баскетбол, плува в луксозен басейн… но изолираността все повече го съсипва. И по някое време той забелязва, че в една от капсулите кротичко спи доста симпатична блондинка. И започва да се чуди дали би било чак толкова нередно да я събуди. И в крайна сметка… е, виждали сте трейлърите и постерите. Знаете, че във филма има женски персонаж, който не прекарва цялата лента в хибернация.
Някъде в онзи момент от развитието на историята се замислих колко много печели и губи Пасажери от рекламната си кампания. Всички рекламни материали ясно показват, че Дженифър Лорънс има централна роля във филма. И това привлича публиката – привлече мен, убеден съм, че е привлякло и много други нейни фенове, склонили да дадат пари за кино само за да я видят. Няма логика да заснемеш филм с Дженифър Лорънс и да не кажеш на зрителите, че тя участва в него. Но все пак… не мога да се отърся от мисълта колко по-интересен би бил филмът, ако не бяхме видели лицето на Лорънс на плакатите. Ако не знаехме, че тя участва. Ако изобщо не подозирахме, че във филма ще има и женски персонаж, ако си мислехме, че има вероятност Крис Прат да си остане сам на кораба. Това щеше да направи първата половина на лентата доста по-въздействаща, драмата щеше да е доста по-истинска. Щяхте ли да страдате за Мат Деймън, ако на всички постери на Марсианецът до него стоеше някоя засукана марсианка и всички трейлъри показваха безброй кадри с нея? Едва ли. Марсианецът работи, защото ние знаем, че Мат Деймън остава напълно сам. А Пасажери можеше да работи още по-добре, ако беше успял да ни създаде впечатлението, че Крис Прат ще остане сам. Уви, това не се случи. Защото високобюджетните филми трябва да печелят пари, а за да печелят пари трябва да намерят актьори, които привличат публиката, и ако са си направили труда да намерят тези актьори, продуцентите няма как да не ги покажат в трейлърите. Поне това диктува логиката. Но умерените печалби на Пасажери ясно показват, че някъде из тази логическа верига има нещо гнило.
Та, да се върна на по-общите си впечатления от филма. Казано накратко – първата половина е доста готина и пълна с всякакви яки детайли, но тя губи ужасно от факта, че някои от ключовите обрати в сюжета са спойлнати още на ниво постер. И все пак тази част от Пасажери работи. Крис Прат е уникално як и се справя страхотно с ролята, Майкъл Шийн е чудесен – едновременно забавен, радващ и леко смущаващ, Дженифър Лорънс е приказно пленителна и открадва абсолютно всяка сцена. Ефектите са яки, корабът Авалон изглежда много готино, космическите пейзажи са въздействащи. Не е нещо изключително, но все пак определено става за гледане.
И тогава се стига до втората половина. Която е толкова скучна и банална, че успява да съсипе всичко готино от първата. Сюжетът поема по най-несмелите пътеки, действието, макар да изглежда като супернапрегнато, всъщност едвам се влачи, дори визията на филма моментално става няколко нива по-посредствена. Прат и Лорънс са си все така готини, но просто не са достатъчни.
Струва ми се, че Пасажери е научно-фантастичен филм, правен за хора, които не са гледали особено много произведения в този жанр. Той определено е ориентиран към широката публика – до степен, че напълно се проваля пред твърдия електорат на фантастиката. В много отношения това е романтично филмче, маскирано като научна фантастика. И макар сам по себе си филмът да е по-скоро среднист, все пак ми се струва, че феновете на космическите истории ще бъдат поне една степен по-критични към лентата от средния зрител.
В заключение мога да кажа, че Пасажери не е абсолютното дъно, както твърдят някои, нито пък е шедьовър. Филмът не е нищо особено, и дори може да се каже, че изобщо не е нищо. И все пак има Дженифър Лорънс и Крис Прат и заради тях си струва да го гледате. За жалост и двамата заслужават много повече.
Оценка: 5.5/10
Материалът на: Dr. Horrible Vivian
Ако беше 60 минути тоя филм, щеше да е перфектен…
Чудя се, защо си го причинявате това мъчение – гледането на филми! Намерете си занимание, което ви харесва! Все пак не е на добре човек да върви срещу природата си. Без значение дали гледа филм, картина, скулптура, театрална постановка или просто случайно събитие на улицата, човек винаги вижда това, което иска да види. Дори и когато е убеден, че не е очаквал да види, това което е видял 🙂
Всъщност Крис Прат влиза за първи път в басейна в последните минути на филма. Толкова и сте го гледали…
Абе така е, ама едва ли това съществено променя изводите 🙂
Той най-вероятно преди Дженифър е нямал достъп до този басейн и е плувал в басейна за бедни! 😀
В тази връзка добре уцели джакпота той с нея, представяте ли си да беше попаднал на някоя от неговата класа, с мизерната закуска!
„Струва ми се, че Пасажери е научно-фантастичен филм, правен за хора, които не са гледали особено много произведения в този жанр.“
Така, като гледам 5.5/10 и „женските“ глупости нахвърлени по филма, явно е, че е писано от жена, която и идея си няма, че фантастиката е само дреха с която да се покажат правилните и нормални и истински неща, всеки учи и приема по различни начини. Толкова е гледала и чела и разбрала фантастиката като цяло, камо ли филма, че няма накъде, айде сега, кого лъжем тук…
Филма го препоръчвам на всички, особенно на двойки, които тепърва мислят да са заедно, веднага можете да разберете дали половинката е дорасла, ако хареса филма или че не е, ако не го хареса…
Препоръчвам този коментар на всички, които тепърва мислят да бъдат в двойка с Вас.
Подобно да ти се връща Синко.
Викаш, рин, филм, който беше тотално разкован от критиката, представя се в най-добрия случай посредствено финансово, написан е от гениалния творец зад шедьовъра „Когато падне мрак“… Този ли филм мери човешката стойност?
„Ефектите са яки, корабът Аурора изглежда много готино“ … той кораба се казва Авалон, но, да, Аурора (Джен Лоу) и тя изглежда готино 😀 Относно ревюто като цяло, има 1-2 неща, с които съм съгласна, но с повечето не съм. Някой беше писал, че филма бил разкован от критиците lol Е, и?
Най-лошото във филма наистина е неосъщественият потенциал. А потепнцал има! Както каза Dr Horrible, просто си представям колко различен щеше да е филмът, ако не знаехме, че Аурора ще бъде събудена, колко по-напрегнати и анагиращи зрителя, подтикващи го да мили, щяха да са моментите преди нейното събуждане. В този вариант точно тези моменти бяха малко ръшнати понеже, все пак, ние знаем какво ще стане, не ни се занимава излижно с цялата драма по вземането на решението.
Друго, което мен лично ме подразни, е че през цялото време ни се напомня, че разни неща се развалят, но малко вяло и без да им се обръща особено внимание – едно чистещо роботче се развали, Джим го поглежда замислено/попритеснено… и го оправя, за да може да покани Аурора на среща…. Нямаше ли да е по-интересно, по-динамично, ако това беше по-централна тема, ако разни неща прогресивно се разваляха и героите реално това ги интересуваше и се опитаха да разберат какво не е наред.
И последно, друга тема, която според мен щеше да е интересно да се разгледа – Джим не избира Аурора, понеже е секси блондинка. Той проучва профила й, това, което е писала, начинът, по който тя се педставя на света.. и се влюбва в това, което открива за нея. Какво щеше да стане, ако когато я събужда, Джим разбира, че Аурора е много по-различна от жената, в която той се е влюбил? Защото все пак говорим за популярна журналистка, колко истинско е лицето, което той вижда в интервюто с нея. Не знам, на мен щеше да ми е много по-интересно да видя динамиката между героите и вътрешния свят на Джим в тази ситуация, отколкото да гледам захарасона и перфектна любовна история.