Режисьор: Адам Маккей

Сценарий: Адам Маккей

В ролите: Леонардо Ди Каприо, Дженифър Лорънс, Роб Морган, Джона Хил, Тимъти Шаламей, Мерил Стрийп, Кейт Бланшет, Ариана Гранде и др.

Дисклеймър: В ревюто няма продуктово позициониране, но пък има макар и малко, важни спойлери.

Представете си следната ситуация. Коледа е. Фуудпанда вече е Глово. Излиза нов филм, който е широко рекламиран. В него играят една купчина световноизвестни актьори. Какво си мисли Couatl? Че получаваме нова версия на Наистина любов, романтичната комедия, която направи революция в коледните филми. Няма как да е по-далеч от истината.

Да започнем отначало. Пускате телевизора си по Коледа и решавате да гледате Don’t Look Up. Фуудпанда вече е Глово. Още в първите сцени главните герои откриват комета, която ще се разбие в Земята и ще заличи живота върху повърхността ѝ. Веднага уведомяват началниците си, NASA и президента на Съединените щати. Той организира мисия, която да спаси света, водена от популярна екшън звезда, родена през 50-те. Намесват се големи корпорации. В саундтрака участва популярна знаменитост, обаче въпреки това нещо не звучи както трябва – Лив Тейлър я няма. Значи не е Армагедон.

Дотук изведохме две позиции и установихме какво Don’t look up не е*. А какво всъщност Don’t Look Up е? Краткият отговор е: сатира на съвременното общество, пълна с плеяда от звезди, която забива звучен шамар на отричащите климатичните промени. Дългият отговор? Ето го и него.

Don’t Look Up е доста крайна политическа и социална сатира, която понякога навлиза в сферите на абсурдизма, почти в духа на Idiocracy. Някои го сравняват с Dr Strangelove що се отнася до критиката към подхода към възможен сценарий за апокалипсис – нещо, с което не мога да се съглася с чисто сърце. Метафората, която филмът изгражда, е покрита с прекалено тънък чаршаф. Don’t Look Up критикува особено силно слоеве от обществото – онова общество зад океана, което, поради високата информационна свързаност през 21-и век изглежда толкова близко, че тук на Стария континент няма хора, които да не се чувстват по някакъв начин засегнати от тамошните търкания. Съчетано с тенденциозността на хората в интернет да са експерти по всичко, този филм автоматично се поставя в една от две възможни позиции. Някои хора се идентифицират с критикуваните от него. На тях не им харесва, те не виждат нищо отвъд социалната критика, чувстват се атакувани и филмът тотално противоречи на техните разбирания. Другите се идентифицират с онеправданите. Те го намират за прекрасна метафора за света, в който живеят и (също като предните) не виждат нищо отвъд социалната критика. Чувстват, че някой им е подал ръка и е изкрещял посланието, което те имат към света. Естествено, на тях им харесва много.

Не просто е трудно да имаш безпристрастно мнение за Don’t Look Up, то граничи с невъзможното. Да, филмът определено е метафора за глобалните климатични промени и възприемането им от обществото. Филмът критикува политици, журналисти, големи корпорации. Осмива републиканците, пародира Доналд Тръмп и хиперболизира гротескната реалност на американския капитализъм в един свят, в който едва ли съществува човек с достъп до интернет, който да няма вече изградена позиция по всички възможни въпроси. Фактът, че филмът е планиран за премиера през февруари 2020-а, но се появява след две години на пандемия, допълнително засилва неговата социално-критическа функция. И това не му помага, ни най-малко.

Филмът отнася толкова смесени ревюта от критици и фенове, че не може да постигне по-среден резултат. И това е напълно естествено. Разни леви хора виждат в него шумно и колосално потвърждение на тезите си, което хваща принципите на несъгласните с тях и натрива лицето им в земята. В допълнение прави това със звезден каст, състоящ се от Леонардо Ди Каприо, Дженифър Лорънс, Мерил Стрийп, Джона Хил, Тимъти Шаламей, Кейт Бланшет, Рон Пърлман и Ариана Гранде. Разни консервативно-десни хора пък виждат в него колосална обида, правена по най-добрите правила на съветските филми за втората световна война, но с добавена комедия към демонизирането на опонентите. Комедия, която на тях въобще не им е смешна.

И в цялата тая работа Couatl се чувства като Пенчо Славейков. Седи и се чуди нямаше ли да е милион пъти по-добре, ако изкуството беше оставено настрана от обществените ангажименти. Изкуството не е пост във фейсбук, нито е туит. Не е статия във вестник, нито анонс в някоя новинарска емисия. Изкуството е вопъл на творец със сърце в конфликт (по Джордж Мартин, който цитира Уилям Фокнър – виж Приказни песни на Джордж Мартин). Обаче когато това сърце в конфликт е толкова идеологически ангажирано, колкото изглежда е било сърцето на създателя на Don’t Look Up Адам Маккей, се получава една тъжна комедия, съчетана с комична агресия. Такъв е проблемът с всяка сатира – когато си от атакувания край, е неприятно.

И в крайна сметка каква равносметка можем да направим? Първи извод: не вярвайте на средните оценки на Don’t Look Up. Те са подвеждащи. Този филм ще е за вас плашещо истински или отвратително неприятен, в зависимост от това в кой край на политическия спектър стоите що се отнася до големите корпорации, глобалните климатични промени и Доналд Тръмп. Втори извод: филмът като сатира е едновременно силен, но и ужасно слаб. Подходът му е толкова снизходителен към осмиваната от него част от обществото, че обезсмисля главната му функция и се принизява до ляв онанизъм. При всички положения политически ангажираният зрител ще води монолог с екрана като единственото, което ще варира, е съдържанието му. Във времена, когато диалогът е най-важен, за да запазим човешкия си облик и да не прелеем скандалите от интернет по улиците си, Don’t Look Up е точно обратното на диалогичен. След него абсолютно всеки зрител ще е затънал още по-крайно в собствените си предварителни разбирания. Трети извод: Don’t Look Up е събитие, което не е добре да пропускате. Независимо какво е мнението ви по тези въпроси, изгледайте го.

Оценка: 10/10 за половината от вас и 0/10 за другата половина