Cinderella
Режисьор: Кенет Брана
Сценарий: Крис Уейтс
В ролите: Лили Джеймс, Ричард Мадън, Кейт Бланшет, Хелена Бонъм Картър, Стелан Скарсгард, Холидей Грейнджър, Софи Макшера, Нонсо Анози, Дерек Джакоби, Елоиз Уеб, Хейли Атуел, Бен Чаплин
Чувствате ли се глупави? Или просто страдате от ниско самочувствие по повод интелектуалните ви заложби? Не се плашете, лечението би ви отнело около два часа, по-малко от десет лева (ако добре си направите сметката) и е достъпно в най-близката кино-зала. А името на лекарството е Пепеляшка (режисьор Кенет Брана). А причината да се почувствате по-добре след гледането на този филм се крие в това, че общото IQ на всички главни герои надхвъля с малко 140, само защото Злата Мащеха (Кейт Бланшет) допринася за около 125 от тези пункта. Останалото се разпределя с много напън между Дука, Бащата на Принца, Добрата Фея, Злите Сестри, Капитана на Стражата, мишките, гущерите и гъсока. Приносът на Пепеляшка е нула, само защото няма да е справедливо към горкото момиче да я наказваме с отрицателни стойности, след като майката природа вече я е ощетила толкова грубо. Принцът е една идея по-добре, но уви ако закръглим до трети знак след десетичната запетая и той би останал с нула.
Историята е до болка позната на всеки: Горкото Сираче, което Злите Мащеха и Сестри превръщат в слугинче, но то с добротата си (и най-вече красотата си и благодарение на Добрата Фея – Хелена Бонъм Картър) успява да забърше Принца на кралството. И понеже е Добра, даже не злорадства по този повод. Горката Пепеляшка цял филм не можа да схване, че има сериозна разлика между това да си добър човек с висок морал и това да се оставяш всеки да те тъпче и да не проявяваш никаква инициатива през целия си живот. Пепеляшка без преувеличение е една от най-пасивните главни героини в историята на пълнометражното кино и не проявява каквато и да е инициатива през всичките 105 минути на филма. Тя е без съмнение дефиниция на това, срещу което всяка съвременна жена с някакъв зачатък на автономно мислене се бори и вероятно най-големият кошмар на феминистките. Всъщност, като се замисля с малкото изключение на Злата Мащеха от време на време, идеята за реализация на жените във филма се заключваше в това да сключат брак (за предпочитане с Принца).
Сюжетът е до болка банален и явно това е вдъхновило сценаристите (не съм сигурна, че думата вдъхновение е подходяща за описване на сценарния резултат) да вкарат една болезнено захаросана и досадна 15-минутна история за Любящата Майка, която внезапно се гътва, но успява да завещае на детето си трика „как да стана изтривалка в едно изречение“ и Трагично липсащия и страдащ по съпругата си Баща, който умира, за да направи път на историята да се развива, но преди това се жени за Злата Мащеха. Тези първи минути могат да изхранват цялата световна стоматологична гилдия на за поне 2-3 години напред с количеството захарни кариеси и изтъркани от скърцане зъби.
Диалозите са тривиални до болка и отвъд, защото явно сценаристите не правят нещата наполовина, а се раздават изцяло.
Но, за да не кажете, че само плюя, трябва да отбележа, че филмът има и други позитиви, освен лечението на ниско самочувствие, предизвикано от интелектуален дефицит. Компютърната анимация, ако и да е допълнително виновна за денталните страдания на зрителите, е красива. А актьорската игра на Кейт Бланшет е както винаги брилянтна. Нищо лошо по отношение на останалите, но просто ролята на Злата Мащеха беше единствената, която изискваше поне някакъв напън за изиграване.
Тук трябва да изразя и възхищението си от Лили Джеймс (Лоботоматка, простете – Пепеляшка). Тя напълно успешно се справя с това да изглежда яко напушена – един блуждаещ поглед и вечна весела усмивка дори в най-неадекватните ситуации, да се държи като кръстоска от парцал и изтривалка и да показва интелектуалния потенциал на аненцефал. Ако това е естественото ѝ състояние, мога да поздравя отговорните за правилния избор на актриса за главната роля. Ако пък IQ-то ѝ надвишава номера на кристалните й пантофки, тя заслужава не по-малко хвалебствия от Кейт Бланшет, защото е най-безгръбначното човекоподобно, появявало се на големия екран.
Най-похвалното нещо, което мога да кажа за Принца (Ричард Мадън), е че го поздравявам за това, че успя нито веднъж да не настъпи роклята на своята възлюбена по време на танца и същевременно да достига ръцете ѝ, а в някои случи и торса ѝ. Имам смътното подозрение, че е отнело доста време и дубли да го заснемат по гореспоменатата причина. Освен това мисля че от количестовото изразходен за роклята плат можеше да се спретнат поне 4-5 нови одежди. Но пък е за отбелязване че почти са докарали вид, подобен на този от анимацията. Също така забележително е, че тази Пепеляшка някак успява визуално да изглежда с по-тънка талия по време на бала от анимационния си еквивалент. И не на последно място, като сме подхванали облеклата, някой
явно е добре запознат с модните тенденции в ромските сватбени рокли, защото две от тях са осигурени за балните премени на Злите Сестри.
Може би най-интересният герой е Капитанът на Стражата, който уви се появява закратко.
Ако се надявате, че примерно музиката или визията ще оправдаят вашите мъки, то надежда всяка тука оставете. Музиката е до болка незапомняща се (със стъклоразбищавото изключение на вокалното изпълнение на една от Злите Сестри), а визията е като от най-досадните и захаросани пощенски картички.
Като заключение мога да кажа, че Пепеляшка си струва да се гледа само ако:
1. Имате нужда от лечебните му сили.
2. И вие сте яко напушения и сте в настроение за нещо много зле, за да му се присмеете.
3. Страдате от мазохизъм и ви е кеф да си причинявате подобна интелектуална болка.
Ако обаче не сте в нито една от горепосочените категории, моля ви, помнете, че това са два часа (повече с трейлърите и досадното анимирано мини-филмче по Замръзналото Кралство, което са набутали преди филма), които никога няма да си върнете обратно, и болката, която ще понесете, ще остане задълго.
Оценка: 3/10 - Alexis, 3/10 Demandred
Аз пък го гледах с приказните си очила и го харесах – надявам се да не попадам в нито една от категориите 🙂 Кейт Бланшет беше фантастична, както и тоалетите й (честно, не можех да си обясня как при това положение позволи на щерките да се появят на бала, облечени така)!
Пепеляшка си отговаря перфектно на образа от старото филмче на Дисни – красива, невинна, добричка.
Имаше и няколко забавни момента из филма, пък късометражното на Frozen беше доста cute.
Хелена я познах от първата секунда, но после някак се разколебах – отблизо никак не си приличаше.
И на мен ми хареса филмчето. Вярно, че нямаше нищо изненадващо, що се отнася до сюжет, но и не очаквах. Все пак си е приказно 🙂
Кейт Бланшет изглеждаше твърде яко, и не се връзваше да не е научила дъщерите си да не обличат като от цирк. Само това не се вързваше.
За мен лично филмът беше истински шедьовър!
Най-много ми хареса, че беше доста класическа интерпретация, а не нещо модернизирано. Нямаше лиготии и гадости, а си беше изчистена и невероятно красива приказка за романтиката и магията.
През всяка една секунда от тези два часа сърцето ми преливаше от радост и възторг. А след филма три дни си пеех „Lavender’s blue, dilly, dilly…“ непрекъснато 😀
И въпреки, че тук е изказано крайно негативно мнение, аз се радвам, че на повечето други места филмът получи хвалебствия – и от публиката, и от критиците. Заслужава ги!
.
Смятам да го гледам тези дни. Въпреки че осъзнаваме всички абсурди (от съвременна гледна точка) в старите приказки, обичаме да ги четем, слушаме и гледаме отново и отново. Такава е силата на приказките:)
За мен е достатъчно в случая, че режисьор е Кенет Брана. Винаги бих гледала негов филм. (А и като актьор е изключителен).
Четох и доста положителни рецензии, които хвалеха филма именно за класическото интерпретиране на темата, за което споменава и Dr. Horrible.
Разбира се, всеки има право на мнение, но не бива с повод и без повод да изпадаме в интелектуален снобизъм – понякога можем просто да се позабавляваме и да си припомним детството, когато за пръв път някой ни е прочел или пък сами сме изсричали “ Пепеляшка“:).
Аз пък само от вида на трейлъра поисках да си изгледам отново „Имало едно време: История за Пепеляшка“ с Дрю Баримор, и дотам се приключи. Всъщност, вчера гледах и на голям екран трейлъра. За момент ми се прииска да й видя роклята по-отблизо, или да се порадвам на Кейт Бланшет, но и с това ми желание се приключи бързичко. 2 часа са ужасно много време за няколко рокли и Кейт Бланшет (с уговорката, че ако тя ги имаше изяло тези два часа игрално време, ситуацията може би щеше да се промени).
Хахаха, ShadowDance, много любим сайт сте ми от години. И винаги си сверявам часовника с вас за книги и филми, но този път прекалихте. Голяма болка, голямо чудо („Историята е до болка позната”, „Сюжетът е до болка банален”, „Диалозите са тривиални до болка и отвъд”) – ама, много ви е боляло явно. Моля ви, не гледайте такива болезнени филми или ако усетите, че нещата отиват в тази посока – излезте си от киното и не си ги причинявайте, че после го причинявате и на читателите си.
Филмът беше това, което беше – детска приказка, без високо-интелектуални претенции, съвременни феминистични напъни и търсене на излишно оригиналничене – каквито явно напират в автор(к)ите. 4 годишната ми дъщеря, която е и таргет групата на филма, много го хареса. Аз го изтърпях, но и нямах големи очаквания. Ако сте загубили някъде по пътя детското в себе си – не се опитвайте да го навирате в лицето на читателите си.
А, „досадното анимирано мини-филмче” беше тема за разговор в къщи с дни..! Наистина, крайното ви отрицание ме втрещява. Ако считате, че филмът не е подходящ за таргет аудиторията на сайта ви, просто не го коментирайте. На никого не правите услуга с подобно „ревю”.
Бъдете здрави!