Yedo
Разработчик: Thomas Vande, Ginste Wolf Plancke
Издател: Pandasaurus Games
Yedo ви грабва от сивия дъждовен следобед и ви изпраща директно в Япония, където ви очакват по-забавни преживявания, като интриги, убийства, отвличания и шпионаж. Целта е да спечелите престиж и власт за коварния си клан и да стигнете до приближените на новия Шогун. А ако сте достатъчно дръзки – да посегнете и на самия него.
Играта е за 3-5 играчи и отнема между 2 и 3 часа за 11 кръга/рунда, които се равняват на 11 години. В случай че някой от играчите убие шогуна, играта приключва, а дръзкият убиец се измъква с неприлично много престиж. Основните действия в Yedo са свързани с различните по трудност мисии, които носят престиж, пари и други благини. Няма ограничение в броя изпълнени мисии, но в общия случай нямате право да държите повече от 4 неизпълнени.
С избирането на игровия цвят получавате съответния клан, както и борд, който ще използвате за отправна точка и основа на развитие. Тук може да строите сгради, носещи различни бонуси, да подреждате картите си и да събирате прилежащите гейши и получените благословии, които пазят дома ви.
Раздават се пари на всички (петте клана се различават само по името и цвета, т.е. нямат индивидуални бонуси или преимущества). Всеки си избира начална карта – favor of the shogun. Едната ѝ страна дава стартов бонус – пари, оръжие, специална карта. Гърбът е еднакъв за всички и представлява изнудване, което спасява (само един път!) от градската стража, ако ви спипат да вършите престъпните си дела. Сдобивате се и с двама чираци, защото все някой трябва да върши черната работа, и 4 мисии. Мисиите се делят на лесни, нормални, трудни и невъзможни, като в началото сте длъжни да изберете поне 2 от сложните. Вече сте готови да започнете играта.
След като сте определили реда на игра (нищо специално тук), първа е фазата на наддаване. Ако не желаете да взимате участие в нея, можете да се оттеглите с 3 мон (това е валутата в играта) и да гледате как останалите се надцакват взаимно. Самото наддаване се осъществява много просто.
Първият играч обявява какво желае да купи. Може да избира от: карта със специално действие, карта с бонус точки (обикновено за края на играта), оръжие, специална сграда, гейша, нов чирак или мисия. Длъжен е да обяви минималната за конкретната стока цена (удобно посочена на борда) и да изчака дали някой от опонентите му ще даде повече. Играчите наддават по различни причини, вариращи от обикновена конкуренция за дадена стока до умишлено завишаване на сумата, която играчът трябва да плати, за да се сдобие с необходимата за него стока. След като всички са изявили или не желанието си да вдигнат цената, първият играч има последната дума и решава дали да вземе желания бонус, или да го предостави на предложилия най-висока цена. Нямате право да купувате повече от една стока на рунд, а една и съща категория не може да се купи от двама играчи. Например не може в един и същи кръг двама играчи да си купят гейша.
След като сте хвърлили пари и нерви за пазар, идва ред на следващата фаза – мисиите. Както споменах по-горе, те биват 4 вида: лесни (зелени), нормални (жълти), трудни (червени) и невъзможни (черни). Освен по трудност те се различават и по тип – за убийство, отвличане, шпиониране и т.н. Всяка мисия има индивидуален текст с интересна история, която обяснява защо трябва да извършите конкретната подлост и какво ще получите за нея. Съветвам ви да ги четете, защото създателите са инвестирали наистина много време за изпипване на детайлите и определено си е струвало.
Наградите са в зависимост от трудността на мисията. А всяка карта предлага и бонус за преизпълнение. За да изпълните мисия, трябва да отговорите на определено изискване – например да разполагате с един чирак на пристанището и отрова в набора оръжия. Така поне звучат най-простичките задачи. Ако се хвърлите на мисията невъзможна, условията са толкова много, че години наред ще ви се наложи да трупате търпеливо оръжие, ученици, сгради и какво ли не, за да натриете носа на всички, извършвайки престъплението на годината. Но пък бонусът си струва.
Оттук нататък трябва на всеки ход да внимавате в кои райони на града разполагате своите чираци, защото освен да изпълняват мисии, те могат да купуват необходими предмети, да крадат пари от църквата и дори да убиват други чираци. Изобщо, играта протича в атмосфера на яростно съревнование между играчите и умението да проваляш чужди планове често е ключово за победата. Ходовете минават неусетно поради интензивния характер на геймплея – непрекъснато се случва нещо, често има неочаквани обрати, причинени както от играчите, така и от картите със събитие. Последните са модул по желание, но според мен са направо задължителни за атмосферата на играта.
Yedo е подходящ за малко по-опитни в бордовите игри хора, тъй като изисква постоянно внимание към детайла и добро проследяване на играта. В противен случай възможностите за успех са малки, а ако играете с опитни хора – никакви. Играта няма зар и на случайността са оставени малко елементи, колкото да поддържат интереса. Всичко зависи от тактиката и добрия разчет на ходовете, а необмислените покупки и действия впоследствие могат сериозно да ви попречат, така че внимавайте какво правите.
Играта впечатлява с прекрасния арт и внимание към детайла, сравнително простия геймплей, който дава огромно разнообразие от комбинации и възможности, и доста приятните механики. Прекрасен повод за една борд гейм вечер.
Оценка: 9/10