Oceans
Дизайнер: Nick Bentley, Dominic Crapuchettes, Ben Goldman, Brian O'Neill
Продължителност: 60-90 мин
Брой играчи: 1-4
Механика: управление на ръка, теглене на карти, построяване на система
Издател: North Star Games
Ако някога сте гледали научнопопулярни филми за природата, със сигурност ви е направило впечатление колко балансирани са екосистемите на планетата и как всяка ниша е заета от специализирал се вид. Е, Oceans ви дава възможност да влезете в ролята на еволюцията и да й покажете колко по-фантастични същества от нея можете да създадете. Също така и да изядете безмилостно видовете, грижовно отгледани от другарчетата ви. Ако и на вас идеята ви звучи интригуващо – може би току-що намерихте новата си любима игра.
Поредицата Evolution
Oceans е последното заглавие в поредицата Еvolution на North Star Games. Те започват творческото си търсене на перфектната настолна игра с такава тематика още през 2014 г. с първата базова игра в поредицата, която носи името Evolution (всъщност реимплементация на още по-стара игра от 2010-а – Evolution: The origin of species). Основната идея е всеки играч да еволюира видовете си в динамична среда, развивайки различни характеристики като твърда кожа, висок ръст и т.н., така че да превърне своя вид в най-успешен. Evolution се прие добре, дори събра няколко награди за семейна и тематична игра и така две години по-късно идва ред на следващо заглавие – самостоятелната Evolution: Climate, която стъпва на същите механики, но надгражда с по-високо ниво на трудност и повече опции, както и със значително подобрение във визията. Същата година на пазара се появява и Evolution: The Beginning, която таргетира деца и семейства и остава най-лекото и бързо за изиграване заглавие в поредицата. През 2020-а излиза Oceans, която, макар този път да не включва думата „Еvolutions“ в името си, стъпва на наученото от първите игри.
Oceans е най-трудното заглавие в поредицата и се появява смело на пазара като изцяло нова игра, която най-сетне е намерила елегантен и завладяващ начин да претвори еволюцията на масата за настолни игри, изчистила и осъвременила е механиките и е запазила всичко добро от предишните заглавия, без да се свени да премахва неподходящите елементи.
Основна идея и геймплей
Това е игра, в която всеки създава по няколко морски вида и се старае да ги впише възможно най-добре в една обща екосистема. Всички създания, които играчите правят, са свързани едно с друго, което прави играта изключително интригуваща и много тематична, но освен това и силно конфликтна. Всеки вид може да има до три характерни особености. Тези особености обуславят неща като например как това създание ще се храни, пази от хищници и какви специални умения ще има. С течение на играта видовете, които не са достатъчно добре приспособени към екосистемата, умират (например сте направили риба, която разчита на храна, останала от лова на акулите, но такива няма). Най-важното в Oceans е не да направите един-единствен вид, който да е изключително успешен по всички направления, а да изградите самоподдържаща се система чрез спецификите на видовете си. Колкото повече видове имате, толкова повече точки ще ви генерират те на всеки ход, но същевременно ще стават и по-трудни за балансиране. Точно това за мен е най-красивият аспект на играта.
Как протича ходът
Преди да обсъдим как протича един ход, трябва да разгледаме какви са основните компоненти на масата. Разполагате с две тестета карти с характерни особености (като едното от тях е опционално и препоръчително за по-напреднала игра), океан, разделен на няколко сектора и пълен с риба, и индивидуални табла на видовете пред всеки играч.
На хода си задължително играете карта от ръката си – за да добавите характерна особеност към някой от видовете си, за да дадете начало на нов вид или за да мигрирате рибки от една зона на океана в друга. В следващата част на хода си избирате един от видовете пред вас и задействате умението му за хранене. Често екосистемите ви ще са така навързани, че храненето на един вид ще задейства умения и на други видове. В последната част на хода видовете ви „остаряват“, което ще рече, че заделяте част от уловените за храна риби и ги прибирате зад параван за точкуване в края на играта. Ако нямате рибки на таблото на вида, с които да репрезентирате въпросното остаряване, то този вид умира.
Компоненти и арт
Oceans е невероятно красива игра. Кутията явно заявява това, но съдържанието й надгражда и събира овации с всеки следващ компонент. Картите са цветни и красиви – същинска радост за очите, а океанът и пъстрите риби в него оставят усещането, че сте се озовали насред истински коралов риф. Тестето с дълбочинни/опционални карти пък успява да се впише разкошно въпреки по-тъмните си цветове и факта, че има цели 89 уникални по текст и картинки карти. Иконографията е ясна и лесна за разбиране, всичко е направено от изключително качествен картон и се усеща солидно и стабилно в ръцете. Всички тези думи едва ли са успели да предадат красотата на Oceans, така че нека снимките разкажат останалото.
Финални думи
Oceans е красива и предизвикателна стратегическа игра, в която създавате цели екосистеми и калибрирате внимателно баланса, така че да поддържате максимален брой видове живи. Усещането от нея е много близо до типичния engine building и носи онова специфично удоволствие от изграждане на работеща система. Трябва да знаете обаче, че поради споделената екосистема Oceans е висококонфликтна игра. Бъдете подготвени, че безценните ви рибки редовно ще стават жертва на опонентите ви, така че през цялото време трябва да внимавате какво правят останалите играчи. При всички положения, ако не ви плаши мисълта за по-висока сложност и конфликтност, а природната тематика ви е на сърце, със сигурност пробвайте играта.
Оценка: 8/10