Lost Ruins of Arnak
Дизайнер: Elwen, Min
Продължителност: 30-120мин
Брой играчи: 1-4
Механика: поставяне на работници, управление на ресурси, декбилдинг
Издател: CGE
Тази година не можем да се оплачем от чудесни стратегически игри. Вече ви представихме едно от най-добрите заглавия, съчетаващо поставяне на работници и декбилдинг – Dune Imperium. Дойде време да разгледаме и още една нашумяла игра, която комбинира същите механики: Lost Ruins of Arnak.
В Lost Ruins of Arnak играчите влизат в ролята на изследователи, които се впускат в приключение стил Индиана Джоунс и тръгват да изследват руини на древни храмове в сърцето на джунглата. По време на играта ще разкривате нови локации, ще се борите с древните пазители, които ги охраняват и ще трупате познание и разбиране за тайните на руините. Играта е прекрасно издържана в тематично отношение и механиките в нея са логично и интуитивно свързани с темата.
На всеки ход играчите могат да предприемат различни действия. Едно от тях е да поставят работник на избрана от тях локация и така да получат ресурси или други награди. Това става чрез изиграване на карти от ръката, които имат съответните превозни средства, задължителни за достигане на локацията. Всички играчи започват с еднакви тестета, които в течение на играта имат възможност да модифицират чрез добавяне или премахване на карти (т.нар декбилдинг). Двете механики работят добре и се допълват прекрасно, така че не се усещат изкуствено комбинирани, а напротив – постигнат е добър баланс. Останалите действия, които играчите могат да правят на ход, включват купуване на карти или проучване на храмовете, което става на отделен трак.
В началото на играта има открити съвсем малко локации – базовите лагери, където изследователите имат възможност да се снабдят с най-необходимото за експедиция. Веднъж сдобили се с ресурси, играчите могат да започнат да разкриват нови локации в джунглата, като всяка руина на която се натъкнат, идва и със собствен пазител, когото трябва да победят, ако не искат да взимат негативни карти, които им разводняват тестето всеки път когато използват локацията.
Друг важен елемент от играта е тракът за проучвания. Всеки играч има два различни токена – лупа и бележник – и използва и двете, за да се катери нагоре, но бележникът никога не може да изпревари лупата (идеята е, че първо изследвате нещо, а после го вписвате в дневника си, а не обратното). Интересното е, че всеки етап от въпросното проучване носи различни награди в зависимост от това с кой от двата токена сте го достигнали и това допълнително допринася за разнообразието.
Огромна част от Lost Ruins of Arnak е доброто менажиране на ресурси. Имате пет базови ресурса и четири различни начина на придвижване, които на практика може да се разглеждат като отделни ресурси, така че по време на играта се налага да балансирате добре с тях, така че възможно най-успешно да конвертирате ходовете си в ресурси, а ресурсите – в точки. Добрата новина е, че има много начини да получите това, което ви трябва, така че с малко наблюдателност и добро комбиниране нищо не може да застане на пътя ви да реализирате гранд замисъла си.
Декбилдинг частта заслужава да бъде разгледана отделно. Всяка карта в играта има две възможни употреби (изключение правят картите Fear, които са предназначени да ви разводняват тестето, но дори те имат минималната една иконка, която да ги направи все пак полезни за някои случаи). Може да използвате или иконката в горния ъгъл, която указва превозно средство, което позволява на работника ви да отиде на дадена локация, или за самия текст/действие на картата. Освен базовите шест начални карти еднакви за всеки играч има два вида други карти – предмети и артефакти. Предметите най-вече ви помагат в експедициите – генерират ресурси или улесняват пътуването ви. Артефактите от своя страна често са предназначени за по-напредналата част на играта и много по-пряко помагат да печелите точки. Семпло дизайнерско решение прави така, че с напредване на времето предметите, от които избирате, намаляват, а артефактите се увеличават, за да отговорят на различното търсене в началото и края на играта.
Макар ролята на декбилдинга да е по-скоро поддържаща, отколко водеща за Lost Ruins of Arnak, тя определено е от значение, защото добавянето на определени карти в тестето ви и изтъняването му с по-качествени карти може да повлияе сериозно върху играта ви и значително да улесни някои ходове.
Едно от основните предимства на Lost Ruins of Arnak е, че въпреки многото ресурси и разлини възможности да ги конвертирате, играта изобщо не се усеща тромава или прекалено сложна. Напротив, иконографията и правилата са изключително интуитивни, ходовете са бързи и възможностите да направите нещо са достатъчно многобройни, така че поставянето на противникова пионка на определено място трудно би ви съсипала стратегията.
Lost Ruins of Arnak се играе в рамките на пет рунда и в края на последния се преброяват точките на всеки играч, събрани от редица места. Победител е играчът с най-много точки, а различните неща в играта, които ги печелят са доста балансирани и няма ясно изявена една-единствена силна стратегия. По-скоро като в повечето евро игри е добре всеки да се постарае да събира точки от всички възможни източници.
След като отметнахме тема, механики и комбинацията от двете, е време да поговорим и за компоненти. CGE са както винаги на страхотно ниво и играта е истинска радост за окото. Ресурсите са разкошни и на допир и на вид, а артът е просто невероятен. Огромният борд на играта е донякъде логистичен проблем, но пък е предвидено място за всичко, така че извън него почти нямате нужда от допълнително пространство, освен за малките лични бордове на играчите. Lost Ruins of Arnak освен това идва с двустранен борд, като едната страна е малко по-трудна от другата. Освен това има предвиден и соло вариант на играта.
Lost Ruins of Arnak се нарежда в топ три на любимите ми заглавия от тази година. Страхотни компоненти, солидни, балансирани механики и тонове възможности за смислени избори без излишно утежняване. Играта е истинско удоволствие и предлага голяма преиграваемост. Ако още не сте я пробвали, не се колебайте.
Оценка: 9/10
Много ще съм благодарен, ако някой прекрасен ден пуснете ревю за настолните игри по Дюн, особено на новите. Изобщо не съм играл такива игри, само съм гледал приятели как играят, но тези се изкушавам да си ги купя .
Привет! От новите игри по Дюн сме ревюирали Dune Imperium, където колегата споменава и останалите нови игри, но ще помислим и за по-подбробна статия за тях. 🙂
https://www.shadowdance.info/magazine/games/dune-imperium/
Много ти благодаря, не съм видял това ревю.
Голям фен съм на поредицата и ще прочета всичко което направите с интерес.
Относно играта Dune от края на 70-те, има една поредица от няколко изигравания в YouTube от Мат Колвил (дизайнер на ролеви игри) и неговия екип, първото от които можеш да намериш тук:
https://www.youtube.com/watch?v=Js_WINTqtjo
Играта определено води по адаптиране на Дюн вселената, защото механиките много добре взаимстват елементи от книгите и спецификите на основните фракции. Големият проблем с тази игра е, че тя стои най-добре при пълния брой играчи, т.е. шест, което не винаги е лесно да се осигури. Иначе за мен това си остава най-добрата адаптация на книгите в настолна игра до момента.
Все пак, тази година се чака Dune: House Secrets, която е разработвана от екип включващ Игнаци Тржевичек (за когото има материал на този сайт), известен като дизайнерът на Imperial Settlers, Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island и не последна по важност, Detective: A Modern Crime Game, така че конкуренцията ще се засили.