Genshin Impact
Издател: miHoYo
Разработчик: miHoYo
Цена: Безплатна, но заплащаш с душата си ;)
Време за изиграване: 117 часа (осреднено)
Genshin Impact е RPG adventure игра от трето лице, дело на китайското студио miHoYo. Година след рилийза си тя продължава да привлича нови играчи и успешно да ги задържа с постоянни анонси на събития и разширения на съдържанието ѝ. Макар множество предразсъдъци успешно да ме задържаха далеч от Genshin Impact (занапред само Genshin) в продължение на повече от година, накрая и аз започнах своето пътешествие в света на Teyvat.
Противно на популярната представа, Genshin не е MMORPG, a обитава царството на single player, open world игрите от типа на Legend of Zelda: Breath of the Wild и The Witcher 3: Wild Hunt. Мултиплеър елементът в нея, който включва кооперативен режим, става достъпен едва след няколко часа геймплей. В общи линии се състои в това други играчи да влизат в света ви по покана и да поемат контрол над двама от четирите ви героя, след което можете да приключенствате заедно или просто да се занасяте.
Историята на Genshin започва с пътешествието на двама близнаци, Aether and Lumine, през различни светове. Малко преди да напуснат поредното пространство, те се сблъскват с враждебно настроено божество и тогава играта ни предлага да изберем един от двамата. Това автоматично превръща избраният от нас герой в The Traveller, a другият бива пленен. Откриването и спасяването му пък става основната цел в играта. Изборът между мъжкия и женския близнак е с изцяло козметична функция и не влияе по никакъв начин на протичането и края на играта.
Избраният от вас близнак се събужда на плажа, вече придружен от малък, левитиращ guide character на име Paimon, който няма никаква друга функция освен да утежнява допълнително диалоговите интеракции, да подчертава очевидни игрови механики и да загатва туториал обяснения, от които никой човек, играл някога RPG, няма нужда. Все пак, предполагам, че новобранците биха оценили присъствието на малкото перманентно летящо до вас фееподобно същество. Щеше да е хубаво присъстието на Paimon да беше регулируемо от настройките на играта, но за жалост не е.
Приликите между Genshin и Legend of Zelda Breath of the Wild също са очеизбождащи. За запознатите с второто заглавие първото няма да носи усещането за нова игра. Механиките на света са изцяло вдъхновени от Zelda. Това включва всичко: от катеренето по разнообразни повърхности до глайдинг опцията при спускане от височини, които заедно със спринтирането зависят от stamina показателя на героя*, но и някои пъзели в играта, както и цялостното изследователско усещане в света на Teyvat.
Играта осигурява лесен достъп до третото измерение още в самото начало, като освен глайдинг, позволява на героите да изпълняват по-мощни атаки от въздуха. Ала проходимостта и в двете игри има своите негативи, като например нежеланото покатерване по дървета в опит за бягство от противника – тъй като контролите не предлагат опция за блокиране на атаки. Това плавно ни отвежда към клавишните опции, които за мен представляваха лек шок, предвид споменатата липса на блокираща механика и нечуваната за мен интеракция с “F” клавиша.
И макар чудати в началото, бързо спрях да им обръщам внимание, тъй като то беше заето от други досадни аспекти на играта, свързани с RPG същността ѝ. Aко не сте особено вглъбени в историята, ще си разглобите спейса от цъкане, което за мен представляваше не толкова носталгична препратка към любимия ми Witcher. Там, макар и допринасяйки за автентичността на света, пренаситените диалогови актове могат да се усетят като безкрайни, особено ако искате бързо да прелетите през основната сюжетна линия. Аналогът на the witcher sense в Genshin Impact се нарича elemental sight и изпълнява абсолютно същата функция – посочва на играча следи и ключови белези в обкръжението.
Бойната система чертае границата на сравненията. Още в самото начало бързо се сформира отбор от четири героя, с които се сдобиваме през първите мисии в играта. Освен тях Genshin Impact предлага множество други герои*, които играчът отключва, изпълнявайки куестове или закупувайки ги с различни валути от магазина.
Светът на Teyvat е свят на елементите, съществуващи в различни вариации на познатите ни четири вида. Познаването и боравенето с тях представят централната концепция на играта. Бойната система се основава на бързата смяна между избраните четирима герои в партито, като в битка последователността и комбинацията на елементите има значение. Те биват: Anemo (въздух), Pyro (огън), Geo (земя), Dendro (природа), Cryo (лед), Electro (светкавица) и Hydro (вода). Всеки герой принадлежи към различен елемент, който определя способностите му, превръщайки играта в нещо като модерната версия на Аватар: Последният повелител на въздуха. Правилната комбинация на елементите създава верижна реакция и носи допълнителни ефекти и бонус щети.
За бойните механики значение има и заобикалящата героите среда, която изисква използването на правилния за ситуацията елемент. Системата на елементите винаги придава щипка реализъм на света, което прави приятно и интуитивно използването на бойната система. Например, когато светкавицата срещне мокра повърхност, се създава електричество, сблъскването огън и вода води до изпарение и т.н. Въпреки че почти всеки елемент има някаква форма на синергия с всички останали, самото преимущество идва от смяната между героите и не ограбва играча от чувството за добре изпълнено комбо.
Следването на главната история изисква определен adventure rank*, чийто левълинг се развива чрез четири вида куестови категории, включващи разнообразно съдържание: от до болка познатото обикаляне през обширните зони на света, в изпълнение на възложените от NPC-тата задачи и развинане историята на всеки герой, до преминаване през подземия, решаване на пъзели, stealth мисии, кулинарни състезания и прочее, които водят до добиването на безбожен брой кутии с награди.
Визуално всички герои принадлежат към стереотипната аниме естетика. Сюжетните линии също попадат в добре познатите азиатски стереотипи. Те намират отражение и в менютата на играта, в необятните категории на предметите и цялостната интерфейсна тежест. Който е играл източни заглавия знае за какво говоря.
Въпреки това Genshin Impact успява да се отграничи с присъща индивидуалност. Изброените негативни аспекти могат да бъдат преглътнати или, ако не друго, поне са балансирани от прекрасната графика, която е съчетание между аниме дизайн и cel shaded графика. Издържаната аниме естетика, добре озвучените диалози, иновативната бойна система и самият факт, че целият необятен свят на Genshin, от началото до края на историята, е достъпен напълно безплатно, са неоспоримо притегателни.
Уви, един от непреодолимите негативни аспекти на играта е монетизираният gacha модел, който изповядва. Сдобиването с нови, по-силни герои и оръжия в напредналия стадий на историята разчита на отварянето на специални кутии от магазина. Шансът за хубава награда е абсурдно малък. Въпросният магазин борави с десетки видове валути, които дори няма да се опитам да обясня, излишно затруднявайки играча с оценката на стойността, която заплаща.
Макар и незадължително, отварянето на портфейла играе голяма роля за преодоляването на болезнено забавеното темпо, с което е натоварен late game-ът (на практика безмозъчен грайнд фест). Въпреки това играта безспорно предразполага към приятно приключенстване, което само по себе си може да бъде задоволително преживяване. В края на краищата играчът заплаща или с парите, или с времето си, като сами трябва да прецените дали искате да играете Legend of Gacha: Breath of the Waifu или Genshin Impact.
Genshin Impact на Android
Пробвалите играта на телефони вероятно знаят, че Genshin Impact изстисква и последната искрица живец от процесора на устройството, прегрява го значително и съкращава живота на батерията му, независимо колко е мощно изначално. Но пък дали не си струва… хехе!
Дори да е от „онзи тип игри“, които само привидно са безплатни, това не отнема от развлекателния ѝ фактор, поне в началото, подобно на корейската Black Desert Online, която също получи своята мобилна версия неотдавна. Co-op режимът на Genshin спомага за това, поддържайки cross-platforming, така че безпроблемно да можете да се присъедините от телефона си към играещ на настолен компютър или PlayStation.
Играта на miHoYo е своеобразно постижение, най-малкото в техническо отношение. Рядко заглавия демонстрират такъв мащаб на мобилни носители и ни даряват с подобно зрелище, с такова геймплейно и визуално изобилие. Дори само затова си струва! Естествено, не заробването (нищо не си струва това), но определено пробването.
Оценка: 7/10