Дизайнер: Джордан Комар и Роско Ветлауфер

Продължителност: 5-30 минути

Брой играчи: 2-4, до 6 с Monster Madness експанжъна

Механика: изтегли-карта, изиграй-карта

Издател: Wizards of the Coast

Dungeon Mayhem е лековата игра с карти, подходяща не само за запознаване с D&D вселената, но и за разтоварване от по-сложни и тежки заглавия. Благодарен съм на приятелите, които ме запознаха с нея, тъй като поне на този етап забавлениетo не се е изчерпало, при все простотата на играта. Споменатите простота и лековатост се отнасят не само до визията, която е хумористична, карикатурна и небрежна (в добрия смисъл), но и до геймплея, който е супер динамичен! Както казва заглавието, играенето на Dungeon Mayhem предполага, well… Mayhem! Една игра може да приключи за 5 минути, но може да продължи и до 30-ина. Всичко зависи от това колко играчи сте, склонни ли сте към коалиции (макар играта принципно да е FFA) и, разбира се, какви карти ще ви се паднат.

Dungeon Mayhem е със семпъл дизайн, което я прави изключително бърза за подготвяне. В оригиналната кампания всеки играч избира между един от 4 стандартни класа: варварин, паладин, разбойник или магьосник. Всеки от тях разполага с тесте от 28 карти, като някои от тях предлагат специални способности според класа. Поставяте на полето карта с точките си живот, полагате жетона си на 10 – максималния брой – и готово! След това теглите по 3 карти, задължително играете поне една, а ако останете без карти в рамките на хода си, теглите наново.

Обикновените карти имат няколко основни функции: атака, защита, игра на допълнителна карта, теглене на карта, връщане на точки живот. Тези функции не са разпределени сред картите в чистия си вид, а срещаме различни комбинации от тях в зависимост от избрания от нас клас. В този смисъл, повечето от дейностите, които ще извършите с картите на паладина например, ще ви връщат жизнени точки. Варваринът пък е единственият клас, който може да ви хвърли карта, отнемаща опустошителните 4 точки живот. Разбойникът е унищожителен посвоему и може да завърти страхотна поредица от пакости, играейки карта след карта. Тези малки, но значителни разлики задават характерен стил на игра, който можете не само да усвоите, но и да вземете предвид, когато опонентът ви избере познат клас.

И ако досега не сте се убедили в простотата на правилата на Dungeon Mayhem, то може би най-яркото доказателство е, че всичките са побрани върху една-единствена карта, която всеки играч може да постави пред себе си, за да се консултира с нея при нужда. Разбира се, аз и моите мислещи и премислящи приятели успяхме да се усъмним в способността си да играем дори тази игра правилно и се чудихме дали не пропускаме някое от правилата или не го интерпретираме грешно. Дали в прекомерния стремеж към простота на дизайнерите не им е убягнала някоя инструкция? Но ние сме неспасяеми, вие не се тревожете, няма какво да пропуснете, правилата са достатъчно лесни и интуитивни.

Но вече вероятно е изникнал въпросът: след като е толкова проста, няма ли играта бързо да загуби чаровете си? Отговорът, уви, е да. И за да увеличим преиграемостта и вариациите, задължително трябва да се сдобием с експанжъните. Към момента те са два. Първият е Battle for Baldur’s Gate, който включва два нови класа. Небезизвестният рейнджър Минск с неотлъчния му спътник Буу и друидесата Джахейра, която сменя формите си. Като нови класове, те предлагат малко по-разчупен геймплей, без да нарушават баланса в играта. Художникът е различен, но се е постарал да направи картите в същия анимационен и несериозен стил. И все пак този експанжън е малък и не добавя кой знае какво разнообразие към геймплея.

На помощ идва вторият експанжън: Monster Madness. Той е колосален и внася сред Mayhem-a и необходимата доза лудост. Добавя 6 нови класа, или чудовища, познати ни от бестиарията на D&D: Beholder, Mind flayer, Mimic, Ooze, Owlbear и Dragonkin. Вече не само можем да си организираме сблъсъци между герои и чудовища, но и мащабът е нов. Правилата са се изменили и допускат до 6 играчи на полето, като можем да нападаме само хората до нас и с бонуса можем да направим поразии дори и от гроба. Отделно, специалните карти вече включват забавни взаимодействия между играчите и добавят нови възможности за развитие на характера и настроението в играта. Beholder-играчът например може да изиска незабавно от всички играчи да му направят комплименти. Ако се харесат, ще бъдат пощадени от унищожителния взор на специалната му карта.

Може би едно от най-големите достойнства на експанжъна обаче е, че идва в голяма кутия с картонени разделители, в която можем да поберем всеки клас: оригиналните 4, тези от втория експанжън и чудовищата. Отделно, получаваме и резервни жетони за тях, в случай че сме изгубили първите. Ако има нещо недодялано в цялата работа, то това е отредената за жетоните кутийка. Тя е залепена по такъв начин, че няма как някои от тях да не се заклещят между вътрешните ѝ стени и да откажат да излязат при изсипването. Кутия с цилиндрична форма например щеше да свърши в пъти по-добра работа, но нека не издребняваме… и така вече ни е дадено много!

Dungeon Mayhem е за всеки, желаещ непретенциозна и неангажираща забава, която може да се вмести лесно в ежедневието, независимо от възрастта или D&D експертизата. С динамичния геймплей и умната и грижлива изработка няма как да не я препоръчаме на всеки!

Оценка: 8/10