Дизайнер: Matthew O'Malley, Morten Monrad Pedersen, Ben Rosset

Продължителност: 20 min

Брой играчи: 1-7

Механика: Draft, City Building, Tile Placement

Издател: Stonemaier Games

pic2326114Between Two Cities се оказа изключително приятна изненада.  Ако търсите бърза игра с лесни правила, но голямо разнообразие, то може би да се запознаете с творението на Stonemeier Games е чудесно начало.

В тази игра от 3 до 7 играчи (с включени допълнителни варианти за двама и дори за сам човек) влизат в ролята на проектанти, които трябва да създадат град. И то не един, а както шокиращо подсказва заглавието – цели два! И тъй като това е отговорна задача, ще се наложи да работите по двата различни проекта, като си партнирате съответно с човека вляво и вдясно на вас. Крайната цел е да създадете оптимална комбинация от сгради, за да процъфтяват вашите градове.

Всеки град се изгражда от еднакви квадратни плочки (с едно изключение във втори кръг) в рамките на по-голяма структура със същата форма и размер 4 на 4 полета. Не можете да излизате от тази рамка, така че внимавайте как поставяте плочките си, защото близостта им една до друга има огромно значение за финалното оценяване. За да добиете представа за видовете сгради и закономерностите при построяването им, по-долу са изброени възможните варианти и съответните взаимовръзки.between-two-cities-city

  • Парк – колкото по-голям е паркът, толкова повече точки ви носи. Това означава, че има смисъл да строите плочки парк една до друга.
  • Къща – тъй като за едно жилище е важно да е в град с добре развита инфраструктура, тази сграда ви дава по една допълнителна точка за всеки вид постройки, различни от нея. Но същевременно никой не иска да живее близо до фабрика, така че ако построите двете в непосредствена близост, то точките ви за тази къща се свеждат до 1, независимо какви други сгради имате в града.
  • Магазин – за максимален резултат създайте цял пазар от 4 магазина в права линия.
  • Развлекателни заведения – имате 4 вида от тях и от най-голяма полза е да построите в града си по 1 от всеки вид.
  • Офис – в тясна връзка с горепосочените. Всяко развлекателно заведение близо до офиса носи по една бонус точка.
  • Фабрика – индустриализацията определено вреди на жилищните комплекси, но засилва икономиката. Ако ще залагате на нея, то погрижете се градът ви да разполага с най-голям брой фабрики накрая, защото оценяването става именно на този принцип.

Ако на пръв поглед различните комбинации ви се струват много, не се тревожете. За всеки играч е предвидена малка помощна карта, която подсказва гореизброеното в стегнат, схематичен вид. Освен това правилата са интуитивни и логични.between-two-cities-003

Но да се върнем на разиграването. След като играчите са заели местата си около масата (в кутията ще намерите цяло тесте карти, които предлагат различни принципи на подреждане на хората, например по ръст или дължина на косата), всеки получава по 7 единични плочки със сгради. На принципа на типична драфт фаза, запазете 2 и предайте останалите на играча отдясно.  След като всички са направили своя избор, плочките се обръщат и започва обсъждане. Тъй като градовете са общи, на всеки ход ще се строят по 2 сгради – по една избрана от участник.

Да кажем, че сте запазили от първото теглене офис и парк. Преди всичко обърнете внимание какво са избрали вашите партньори, съответно за града ви отляво и този отдясно. Сравнявате възможностите и избирате заедно оптималната сграда. Ако човекът вдясно е избрал развлекателно заведение например, то вашият офис би бил чудесно допълнение към него. Партньорът ви отляво пък предлага парк – комбинирайте го с вашия и ето че вече имате пълноценно разиграна първа фаза.

Тегленето продължава по същите правила, докато останете с 3 плочки, от които махате една, запазвате две и строите с наличното. Етап едно приключва и във всеки град разполагате с общо шест готови сгради. На следващия ход всеки избира по една двойна плочка (изключението, което споменахме в началото). Комбинирано с избора на партньора ви, трябва да наместите в града 2 двойни плочки в края на фазата. Важно е да се отбележи, че веднъж поставени, сградите не променят мястото си, така че мислете внимателно. betweencitiespurple1

Последният етап на играта е идентичен на първия, с изключение на посоката на подаване на теглене – този път е наляво. Играта приключва с последната плочка, която завършва спретнатото ви градче от общо 16 полета, и следва оценяване.

То се случва по правилата, описани в помощната карта и таблото за резултата, на което играчите отбелязват точките за всеки един от градовете си. Дали ще спечелите с много фабрики или добра комбинация от магазини и офиси със забавления? Има много възможности и всичко зависи от стратегията, която сте изградили с партньора си. Не трябва да забравяте, че двата града, които развивате паралелно, на практика са конкуренти един на друг и не е добра идеята да уеднаквявате стратегиите си. Имайте предвид, че за краен резултат се взима по-малко успешният град на всеки участник – гаранцията, че няма да се фокусирате само върху един проект за сметка на друг. И макар че през цяла игра сте действали отборно, победителят е само един – човекът с най-висок резултат на по-слабия му град.

Between Two Cities се разиграва за около 20 минути, подходяща е за всякакъв тип играчи и предоставя много приятно разнообразие от ситуации. Сравнително простите правила помагат играта да се приеме добре и от начинаещи, а балансирането на двата града я прави интригуваща. Интеракцията между играчите е интензивна и интересна, но имайте едно на ум, ако ще се опитвате да я предлагате на индивидуалисти и почитатели на силно конкурентните предизвикателства. Хибридното оценяване в стил „играем отборно, но побеждава един“ е свежа и приятна идея и премахва напрежението по време на игра, но оставя задоволството от едноличната победа за по-състезателно настроените натури.

Това е игра, удачна за подарък на запалени играчи, за запълване на време между по-дълги игри. Подходяща е и като първа среща на начинаещи в хобито. Отлична с 5-6 играчи и доста добра с 3-4. Препоръчвам да опитате, току-виж намерите новото си любимо развлечение за между по-големите игри.

6988411_reaping-the-rewards-between-two-cities_t48318e1a

Оценка: 7/10